Ana Sayfa Manşet Ağır Ticari Araç Pazarı 2014’te Büyüdü

Ağır Ticari Araç Pazarı 2014’te Büyüdü

Ağır Ticari Araç Pazarı 2014’te Büyüdü

2014 yılının ilk günlerinde Türk otomotiv sektörünü etkileyen olumsuz koşullar piyasaya hakimken markaların 2014 yılı satış beklentilerini aşağı çekmesine rağmen korkulan olmadı. Özellikle önce yüksek döviz kurları ardından yaşanan seçim gerilimleri pazarda uzun bir süre yvaşlamaya neden olduysa da özellikle yılın son 3 ayında ağır ticari araç pazarındaki satın almalar pazarın yaklaşık yüzde 10 oranında büyümesini sağladı.

2014 başlarında birçok ağır ticari araç marka yöneticisi tarafından yüzde 10-20 arasında düşüş beklendiği belirtilmesine rağmen 31 bin seviyelerinden 34 bin seviyelerine çıkarak pozitif bir şaşkınlık yaratan Türk ağır ticari araç pazarı için önemli bir motivasyon oldu. Özellikle otomobil pazarında yaşanan yüzde 11,63 daralma ve hafif ticari araç pazarında gerçekleşen yüzde 4,4’lük daralmayla kıyaslanınca yaşanan artış ticari yatırımların devam ettiğinin önemli göstergesi olarak dikkat çekiyor.

Aylık bazda ise 2014 yılı boyunca dalgalı bir seyir izleyen ağır ticari araç satışları yılın ilk aylarında oldukça ağır seyrederken bahar aylarında bir hareketlenme yaşamıştı. Seçimin yaşandığı yaz aylarında tekrar düşüşe geçen pazar sonbaharla birlikte hareketlenirken özellikle son 3 ayda yaılan satışları beklentileri tamamen tersine çevirerek 2014 yılında 3,5 ton ve üstü kamyonet ve kamyon pazarı beklentimizin üzerinde 72 bin 400 adet olarak gerçekleşti. 2013 yılı 66,000 adet ile kapanmıştı, bu yüzde 10’luk bir artışı ifade ediyor ve oldukça iyi bir sonuç. Pazardaki bu hızlı büyüme yılın son üç ayında gerçekleşti ve sonunda büyüme oranı hemen hemen bütün segmentlerde birbirine yakın oranlarda oldu.

Çekici satışlarının 18 bin 804 adetle ağırlığı oluşturduğu pazarda 16 bin 54 adet kamyon satılması ise düşük oranlardan gelip kamyon satışlarını yakalama trendinden sonra dengenin çekici lehine geliştiğini gösteriyor. Nakliyeden lojistik kavramına geçişle neredeyse

Mercedes Benz Satışları Pazarın Yüzde 50’sine Ulaştı

Ağır ticari araç pazarında markaların yaptıkları satışlara baktığımızda listenin başında Türkiye’de yaptığı üretimle pazarın hakimi olan Mercedes Benz’i görüyoruz. Ağır Ticari Araçlar Derneği (TAİD) raporlarına göre 7 bin 707 kamyon, 10 bin 646 çekici satışına imza atan Mercedes Benz, pazarın yüzde 50’sine hakim durumda. Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, “Mercedes-Benz Türk olarak yaptığımız yatırımlar, üretim, ihracat ve yarattığımız istihdam ile Türkiye ekonomisine katkıda bulunuyoruz. Ayrıca kalifiye mühendis ve uzmanlarımız ile ana şirketimiz Daimler’in Ar&Ge ve IT üssü konumuna geldik. 2014 yılını satış hacmi açısından tarihi bir rekora imza atarak kapattık, 2015 yılında da tüm ürün gruplarımızda pazar konumumuzu güçlendirmeye ve hem ekonominin hem de sektörümüzün gelişimine katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Ford büyümeye devam ediyor

Bir diğer yerli üretici olan Ford Otosan ise 4 bin 343 kamyon 2 bin 418 çekiciyle 6 bin 761 toplam satışla pazarda en çok satış yapan ikinci marka durumunda. Son dönemde ağır ticari araç üretiminde yaptığı yatırımlarla pazardaki konumunu sağlamlaştıran Ford Otosan yaptığı ihracatla da Türkiye ekonomisine katkıda bulunuyor. Çin ve Rusya gibi büyük pazarlarda farklı üretim anlaşmalarıyla global marka kavramına yatırım yapan Ford, 2014 yılında açılışına imza attığı çok sayıdaki Ford Truck plaza konseptiyle de Türk müşterilerinin taleplerine cevap veriyor.

Iveco yeni modelleriyle pazara hazır

Ağır ticari araç sınıfında 2 bin 229 adet kamyon ve 672 adet çekici satışı yapan Iveco hafif ticari araçlarla birlikte 5 bin 425 araç satışı gerçekleştirdi. Iveco Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, şunları söylüyor;  “Iveco bu büyüyen pazarda bir miktar daha hızlı büyüyerek ve pazar payını yüzde 7,5 e çıkartarak bütün segmentlerde 5 bin 425 adet araç sattı. Kasım 2014’de satışı başlayan yeni Daily ile birlikte özellikle Aralık ayında çok iyi bir performans gerçekleştirerek Aralık ayında yüzde 8,5 pazar payına ulaştık. Iveco olarak şimdiye kadar yaşadığımız en iyi Aralık ayını yaşadık diyebilirim.”

Scania 2013’e göre yüzde 20 büyüdü

Ağır ticari araç pazarında geçen yıla göre büyük bir ivme kazanarak yüzde 20 artış sağlayan Scania ise 2014 yılını 2014 adetlik satışla tamamladı.  Scania Genel Müdürü İlhami Eksin 2014 yılı sonuçları ve 2015 yılı hedeflerini açıklarken “2014 yılını 2014 adetlik satışla tamamladık. Bin 672 adetlik satışla kapattığımız 2013 yılına göre toplam pazar yaklaşık yüzde 10 büyürken, bizim satışlarımız yüzde 20’den fazla arttı. Her ne kadar yaşanan 2 seçim döneminde pazar yavaşlasa dahi, biz hızımızı kesmedik. Sürekli sahada müşterilerimizin yanında olduk” dedi.

Volvo Trucks satışlarında patlama yaşandı

2014 yılında tamamını yenilediği ürün gamını Türkiye pazarında satışa sunan Renault Trucks, 1114 adet çekici ve 12 adet kamyon satarken, Volvo Trucks ise yeni teknolojilerle donattığı modelleriyle hızlı bir yıl yaşadı. TAİD verilerine göre 2013 yılında 546 çekici ve 100 kamyon satan Volvo Trucks, 2014 yılında 543 adetlik çekici satışının yanı sıra 502 adetlik kamyon satışıyla oransal olarak pazarda en fazla büyüyen marka oldu.

MAN pazarla birlikte büyüdü

Türkiye pazarında çekici ve kamyon satışlarının dengeli bir seyir izleyen Alman ağır ticari araç markası MAN, 2014 yılında 1173 adet çekici ve 1080 adet kamyon satışı gerçekleştirdi. Satışlarda pazarın gelişimine paralel bir seyir izleyen MAN 2014 yılında yaklaşık yüzde 10 büyümüş oldu.

DAF davasını Tırsan kazandı

2014 yılında sürpriz bir açıklamayla Türkiye pazarına kendi organizasyonuyla gireceğini duyuran DAF’ın bu hareketi markanın satışlarına da yansıdı. Bu açıklamanın gündemde olmadığı 2013 yılında Türkiye’de 707 adet çekici satışı gerçekleştirilirken 2014 yılında bu adetler 355’e düştü. DAF Trucks N.V. (DAF) firması aleyhinde, İthalatçı Sözleşmesinin haksız feshi gerekçesiyle, Hollanda Hertogenbosch mahkemesinde tedbir istemiyle dava açan Tırsan Treyler’in açıtığı davayı kazanması ise son gelişme olarak dikkat çekiyor.

Yapılan açıklamaya göre mahkemenin 23.12.2014 tarihli kararı özet olarak şöyle: “1-Tırsan’ın İthalatçı Sözleşmesi tüm hükümleriyle ayaktadır ve geçerliğini sürdürmektedir. 2-DAF, Türkiye’de Tırsan ile doğrudan ya da dolaylı olarak rekabet unsuru oluşturacak herhangi bir faaliyet veya iletişimde bulunamayacaktır. 3- DAF, yukarıdaki maddeleri ihlal etmesi durumunda 10 Milyon Avro’ya kadar ceza ile karşı karşıya kalabilecektir.”

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Reklam
Reklam