logo

27 Mart 2014

Aydeniz Dorse Silobas Üretimine Hazır

Aydeniz Dorse Silobas Üretimine Hazır

Konya’da treyler üretiminin önemli isimlerinden biri olan Aydeniz Dorse, silobas üretimi için hazırlıklarını tamamladı.

Aydeniz Dorse Karoser Otom. Nak. San. Ve Tic. Ltd. Şti., Konya’da faaliyet gösteren önemli bir yerel marka olmasına rağmen Türkiye’nin hemen hemen bütün bölgelerinden gelen müşterilerle çalışıyor.

1996 yılında bugün şirketin yönetim kurulu başkanlığını yürüten Nesim Aydeniz tarafından kurulan Aydeniz Dorse, 2013 yılında farklı modellerde 300 adet treyler üretimine imza attı. Konya’da Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 10 bin metrekarelik alan üzerine kurulu 5 bin metrekarelik fabrikasında üretim yapan firma aynı zamanda Treyler Sanayicileri Derneği (TREDER) üyesi.

Konya’da görüştüğümüz Nesimi Aydeniz’in oğlu şirket yöneticilerinden olan Barış Aydeniz’le bir söyleşi gerçekleştirdik.  Çıraklıktan başlayarak kendini yetiştiren babasının kurduğu firmanın sağlam bir ismi olduğunu söyleyen Barış Aydeniz, treylerin birçok modelini ürettiklerini ancak piyasada sal dorse olarak isimlendirilen platform treyler ve damper treylerin ağılırlıklı üretimlerini oluşturduğunu ifade etti.

Türkiye’nin her yerinden gelen müşterilerimize hizmet verdiklerini söyleyen Aydeniz, 2013 yılını 300 adetlik bir üretimle gayet güzel geçirdiklerini belirterek, “2014 yılı biraz yavaş başladı ancak piyasada bir beklenti var. Bu beklentilerin açığa çıkmasıyla iyi bir yıl yaşayacağımızı düşünüyorum” dedi.

Aydeniz: “Yeni Ürünümüz Silobas Olacak”

Barış AydenizAylık ortalama 20-25 adet treyler ürettiklerini kaydeden Aydeniz, sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda 5 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere 10 bin metrekarelik fabrikamızda 35 çalışanımızla faaliyet gösteriyoruz. Şu anda sadece tanker şasisi ürettiğimiz ve tanker üretimine ağırlık vermediğimiz için ADR ile bir hazırlığımız bulunmuyor. Yeni ürün olarak silobasla ilgili olarak belgelendirme ve üretim altyapı hazırlıklarımızı yaptık. Bizim damperlerimiz genelde mıcır, kum, hafriyatı, taş ocakları gibi zor faaliyetlerde kullanılıyor. Kamyon üstü değil sadece yarı römork olarak yapıyoruz üretimimizi.”

Türkiye’nin treyler üretim merkezi haline gelen Konya’da faaliyet göstermenin önemli bir avantaj olduğunu vurgulayan Aydeniz, yedek parça üretici ve satıcılarının treyler endüstrisinin ihtiyaçlarına Konya’da çok hızlı cevap verebildiğini de sözlerine ekledi. “Elimizin altındaki bütün imkanlara pratik bir şekilde ulaşmanın avantajlarını kullanıyoruz. Bu şekilde de beklenmeyen siparişlerin çok hızlı cevap verebiliyoruz” diyerek Konya’da bulunmanın avantajlarını anlatan Aydeniz, yaşanabilecek önemli bir probleme de dikkat çekti.

Gelecekte Usta Sıkıntısı Yaşanabilir

Gelecek dönemde kalifiye eleman sıkıntısı çekilebileceğinin altını çizen Aydeniz, “Konya bugün sahip olduğu treyler üretim gücüne geçmiş dönemde çıraklıktan başlamış ustalar sayesinde kavuştu. Ancak değişen şartlarla çıraklık kavramı tarihe karışıyor. Gelecekte usta sorunu daha büyük problem olabilir” dedi.

Foto Galeri

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.