Ana Sayfa Güncel Haberler Brisa Ticari Pazardaki İddiasını Güçlendiriyor

Brisa Ticari Pazardaki İddiasını Güçlendiriyor

Brisa Ticari Pazardaki İddiasını Güçlendiriyor

Türkiye’nin lider lastik üreticisi Brisa, düzenlediği toplantıyla Türkiye ve dünya lastik pazarındaki güncel bilgileri açıkladı. Ticari Ürünler Değerlendirme Toplantısı’nda Brisa’nın bu segmente yönelik olarak geliştirdiği ürün ve hizmetler tanıtılırken; önümüzdeki döneme ilişkin hedef ve projeler de basınla paylaşıldı.

Brisa tarafından 28 Ocak Çarşamba günü gerçekleştirilen Ticari Ürünler Değerlendirme Toplantısı’nda ticari ürünler segmentinin dünyadaki ve Türkiye’deki mevcut durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Toplantının ev sahipliğini üstlenen Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman; konuşmasında Brisa’nın bu segmente yönelik olarak geliştirdiği ürün ve hizmetleri tanıttığı gibi, şirketin önümüzdeki döneme ilişkin hedef ve projelerini de basın mensuplarıyla paylaştı.

Brisa’yı sektörde artık salt bir lastik üreticisi olarak değil, daha çok bir “değer sağlayıcı” olarak konumlandırdıklarını belirten Bayman, inovasyon odaklı hizmet anlayışlarıyla hem bireysel hem de kurumsal müşterilere değer katmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi. Bayman: “Türkiye genelinde filo yönetim çözümleri alanında bizim kadar teknik ekipman ve insan yatırımı yapan firma olmadığını söyleyebilirim. Sektör genelinde 3’te 1 seviyesinde olan payımız, Profleet ile dokunduğumuz filolarda ortalama yüzde 50 seviyelerinde. Bu alandaki hedefimiz; filo müşterilerimizin lastik tedarikçisi değil stratejik ortakları olmak. Doğru lastik yönetimi ile zaman ve maliyet tasarrufunun yanısıra, atıkları ve yakıt kullanımını azaltarak çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlıyoruz.”

Avrupa’da sürdürülebilirlik alanındaki trendlere de Bayman: “Avrupa’daki karbon salımının %20’si karayolu ulaşımından kaynaklanıyor. Ağır ticari araçların bunun içerisindeki payı ise dörtte bir seviyesinde. Avrupa Komisyonu’nun araştırmalarına göre, mevcut teknolojilerin amaca uygun kullanımı ile bu miktarları yüzde 30 civarında azaltmak mümkün. Bu doğrultuda hazırlanan yeni Regülasyonlar ile Avrupa’daki binek ve hafif ticari araçların kilometre başına karbon salımını sınırlayan zorlayıcı hedefler konuldu. Ağır ticari araçlar için de yasal düzenleme hazırlıkları yapılıyor.

Dünya Ticari Lastik Pazarı 1,7  Milyar Adet

Brisa’nın yenileme pazarı iş hacminin %50’sini oluşturan ticari ürünler segmentinde Bridgestone, Lassa, Bandag markaları ve son olarak kullanıcıların beğenisine sundukları “Eko” lastikleriyle yerlerini sağlamlaştırdıklarını belirten Hakan Bayman, Dünya lastik pazarının 2014 yılında yüzde 4.5 büyüme ile 1.7 milyar adet olarak gerçekleştiğini; son 5 senede de toplamda yüzde 28 büyüme kaydedildiğini söyledi.

Türkiye Pazarı Büyüme Beklentisi Yüzde 3

Türkiye’de toplam lastik satış adedinin, 2014 yılında bir önceki yıla göre %2 küçülmeyle 19.4 milyon adet olarak gerçekleştiğini aktaran Bayman, Türk lastik sektörünün son 10 yılda yüzde 50’nin üzerinde büyüdüğünü, 2015 sonu için de büyüme beklentilerinin yüzde 3’ün üzerinde olduğunu belirtti.

Bayman, “2014 yılında yüzde 7 oranında daralan ticari lastikler pazarında da Brisa olarak büyümeye devam ettik. 2015 içinde ticari lastikler pazarında 2014’ün aksine çift haneli bir büyüme bekleniyor. Biz de pazarın üzerinde büyümeyi hedefliyoruz” diyerek Brisa’nın ticari ürünler pazarındaki iddialı hedeflerini koruduğuna vurgu yaptı.

Filo Yönetim Çözümleri: “Profleet”

Brisa tarafından filo yönetim çözümlerini tek çatı altında birleştirmek amacıyla geliştirdiği Profleet filo yönetim modeliyle Ürün, Servis, Program ve Bilgi/Danışmanlık başlıklarında filo müşterilerinin operasyonlarını minimum maliyetle yönetebilecekleri sürdürülebilir çözümler üretiyor. Profleet ile filoların sosyal, ekonomik ve çevresel katma değerinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Filoların genel maliyetleri yakıt, lastik, eleman ve ekipman giderlerinden oluşuyor. Brisa Profleet paketiyle ürün ve mekanik servis desteği yanında eğitim, bütçe, merkezi faturalama,  danışmanlık, yol yardımı, envanter yönetimi, online programlar ve tüm servis ve hizmetlerin düzenli olarak raporlanması ile bu giderlerde tasarruf yapılmasını mümkün kılıyor. Yapılan son ölçümler; lastik ömrünü ortalama %15 arttırdığı gözlenen Profleet hizmetlerinin yakıt kullanımını da %5 oranında azalttığını ortaya koyuyor. Profleet kapsamında sunulan hizmetler ile bugüne kadar toplamda yaklaşık 400 milyon TL tutarında tasarruf sağlandığı belirtiliyor.

‘ProPratik: Ağır Vasıta Uzmanı’

Profleet filo yönetim çözümleri arasında yer alan ProPratik, ticari araç sahiplerinin, lastik ve kaplama başta olmak üzere, kamyon ve otobüslere yönelik birçok ürün ve hizmete aynı çatı altında erişebilmelerini, böylece iş verimliliklerini arttırmalarını sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir mağaza konsepti olarak dikkat çekiyor. Modern tasarımı, ekipmanları ve eğitimli personeliyle müşterilerine yepyeni bir deneyim sunan ProPratik mağazalarının sayılarının arttırılması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Mobilfix

Dünyada geliştirilen ilk ve tek mobil TIR bakım servisi olan Mobilfix, Profleet kapsamında sunulan hizmetler arasında önemli bir yer tutuyor. Uzun süre üzerinde çalışılan, Brisa mühendisleri tarafından tasarlanıp hayata geçirilen Mobilfix, 2014 yılında 16 ağır ticari araç filosunu ziyaret ederek 30 servis operasyonu yürüttü ve toplamda 1200’e yakın araca periyodik bakım hizmeti sundu. Mobilfix, 2013 yılında Türkiye İnovasyon Haftası’nda Müşteri Odaklı Hizmet İnovasyonu Ödülü’ne değer bulunmuştu.

Brisa,  “Profleet filo yönetim çözümleri” kapsamında sunduğu bir diğer hizmet olan Filofix ile de Türkiye’nin her noktasında ve Avrupa’da filo müşterilerine 7/24 yol yardım hizmeti veriyor. Lastik takibi ve hızlı ölçüm gibi hizmetleri ise “Aspects+” adı altında filolara sunuyor ve müşteri memnuniyetini odağına alarak fark yaratıyor.

ProBox Geliyor

Müşteri odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde müşterilerinin tüm süreçlerinde hayatlarını kolaylaştırmak hedefinde olan Brisa, filo müşterilerinin ihtiyaçlarına hızlı ve pratik çözümler sunuyor. Araçların lastik sökme-takma ihtiyaçlarına cevap verecek yepyeni bir konsepti hayata geçiriyor. ProBox içinde lastik-sökme takma ekipmanlarının yanısıra ofis alanı, yaşam alanı ve depo alanı bulunuyor. Satıştan çok servis amaçlı bir konsept olarak tasarlanan ProBox, filo araç parklarında ticari araç sürücülerine hizmet veriyor.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Renault Trucks’tan Netlog Lojistik’e 150 Adetlik Dev Çekici Teslimatı

Filo yenileme ve genişletme kapsamında yılın en büyük yatırımına imza atan Netlog Lojistik, yaptığı testlerin ardından Renault Trucks ile...
Reklam