logo

27 Temmuz 2018

Tırsan Avrupa’nın En Büyük Low-Bed Fabrikasının Temelini Attı

Tırsan Treyler, Adapazarı üretim tesislerinde Avrupa’nın en büyük Low-Bed üretim tesisi olacak yeni fabrikasının temellerini attı.  18 milyon Avro’luk yatırımla hayata geçecek yeni tesiste tek vardiyada 1250, çift vardiyada yıllık 2.500 adet low-bed üretilecek.

Tırsan yeni bir yatırımla Avrupa’nın en büyük Low-Bed üretim tesisi olacak fabrikasının temellerini 28 Nisan’da Adapazarı üretim tesislerinde attı. Temel atma törenine; Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, ile geniş bir davetli listesi katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Tırsan’ın Avrupa’da en büyük 4’üncü, dünyada en büyük 11’inci treyler üreticisi olduğuna vurgu yaptı. Nuhoğlu, Tırsan olarak 41 yıldır hizmet sunduklarını, sektördeki bu bilgi birikimi ve kazanımları hiçbir zaman sektör dışına taşımadıklarını söyledi.

Tırsan olarak bugün itibariyle 78 milyon Avro’luk bir yatırıma imza attıklarını söyleyen Nuhoğlu, Adapazarı tesislerinde her gün 34 araç üreterek yurt dışına ihraç ettiklerini ve 27 Nisan itibariyle toplam 2.701 aracı ihraç ettiklerini belirtti. Nuhoğlu, 2018’de 200 milyon Avro’luk ihracat rakamına ulaşacaklarını söyledi. Bu başarıya Tırsan’ı bağrına basan Sakarya ile ulaşacaklarını kaydeden Nuhoğlu,  başarıya ulaşmalarında destek veren herkese teşekkür etti. Nuhoğlu,  “Bütün bunları, önce bize güvenen müşterilerimizle, sonra çalışanlarımızla ama hepsinden önemlisi kamunun Ar-Ge destekleriyle, yatırım teşvikleriyle, Eximbank destekleriyle, ihracat kredileriyle yaptık. Türkiye’nin önünü açmak vizyonuyla hareket etmek ve bu açılımları yapmak çok önemliydi.” dedi.

Nuhoğlu: “Türkiye ve dünya için üretiyoruz”

Tırsan başarısının tesadüf olmadığına vurgu yapan Çetin Nuhoğlu, “Biz geçici değiliz. Biz bu ülkenin topraklarından çıktık. Bu ülkenin insanları için üretiyoruz ama aynı zamanda İtalya, Rusya, Kore için de üretiyoruz. Bütün insanlık için üretiyoruz. Ama Türk insanının katma değeri ile üretmek istiyoruz. Eminim ki, özellikle kaynakları yarattığımız zaman bunu Türkiye’ye transfer ettiğimiz zaman gerçek zenginliği o zaman yaşayacağız. Coğrafyamız ve ekonomik ilişkilerimiz çok önemli. Bütün bunları yaparken de beraber olmak çok önemli” İfadelerini kullandı.

Tırsan’ın 1998 yılında, Almanya’ya gittiğinde Türk firması olarak orada araç satamadıklarını belirten Nuhoğlu, karşılaştıkları zorlukları şu sözlerle aktardı: “2002 yılına kadar araç satamadık.  Onun için o tarihte Kässbohrer’i aldık. Yetmedi 2003 yılında Talson’u satın aldık, yetmedi. 2007 yılında Hendricks’i satın aldık. Bugün Kässbohrer markasıyla Almanya markasıyla oradayız. Hiç kimse dönüp de bize ‘sen Türk’sün demiyor sen benim markamsın’ diyor.”

Tırsan Treyler İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Yılmaz açılışta yaptığı konuşmada yeni tesis ile ilgili bilgiler verdi: “Endüstri 4.0 prensiplerine göre yapılan fabrikamız tam otonom konveyör hattında, RFID ve barkod teknolojileri kullanarak, robotlu kaynaktan, otomatik kumlamaya, robotlu boyama ile en verimli şekilde en kaliteli ve dayanaklı Low-Bed’leri üretecek.” dedi. Yılmaz, sektörün ilk Ar-Ge Merkezini 2009 yılında kuran Tırsan’ın, o günden bu yana KTL ve konveyörlü üretim ve robotik teknolojiler başta olmak üzere bu kampüse 53 milyon Avro yatırım yaptığını söyledi.

Low-Bed için toplam 18 milyon Avro yatırım yapılacağını aktaran Yılmaz şunları söyledi: “6 ay önce Tırsan olarak TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi’nde 2’nci Ar-Ge yatırımımızı başlatmıştık. Bu ikinci Ar-Ge Merkezi için de toplam 12 milyon Avro yatırım yapacağımızı belirtmiştik. Şu an toplam 30 milyon Avro’luk yatırımı bir anda devam ettiriyoruz. Temelini attığımız bu ek fabrikada üreteceğimiz yeni nesil Low-Bed’ler Ar-Ge merkezimizde 8 milyon kilometreye eşdeğer ömür testi ve 1 milyon kilometreye eşdeğer dayanım testlerinden geçecek. ATP TİP Onay Testleri konusunda TSE ve bakanlıkça yetkilendirilmiş ilk kuruluşuz. Hafif ve ağır ticari sınıftaki tüm frigorifik araçların tip testleri bu kampüste yapılacak. Alanında ilk olan treyler boya robotlarını devreye aldık. Yeni nesil Low-Bed fabrikamız bu alandaki üretim teknolojilerinin tamamını tek bir fabrika çatısı altında topladığımız yeni yatırımımızdır. Low-Bed treyler ürün çeşitliliğimizin en fazla olduğu ürün ailesidir.”

Yılmaz: “Low-Bed’leri 55 ülkeye ihraç edeceğiz”

Ahmet Yılmaz, tesisin Ekim 2018’de devreye gireceğini belirterek, “Metalizasyon çinko telinin eğriltme yöntemi ile istenen yüzeye sprey yöntemi ile atılması ve aşınmaya karşı muazzam bir dayanıklılık sağlıyor. Kataforez tesisimiz ile paslanmaya karşı mukavemet elde ederken metalizasyon tesisimizle de aşınmaya karşı Low-Bed treylerlerimizi çok farklı bir kalite seviyesine getireceğiz. Yine konveyör geçişli sistem ve boya teknolojileri kısmı olacaktır. Toplam tesis 60 bin metrekare alanı kuruludur. 300 kişi istihdam edilecektir. Tek vardiyada 1250 çift vardiyada 2 bin 500 adet low-bed üreteceğiz. Avrupa’nın en büyük low-bed fabrikası olacak. Burada yapacağımız Low-Bed’leri 55 ülkeye ihraç edeceğiz” dedi.

Tırsan Low-Bed temel atma törenine katılan Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, yaptığı konuşmada Tırsan’ın karayolu taşımacılığındaki yerine vurgu yaptı. “Türkiye’de karayoluna çıkıp da Tırsan markasını görmeyen yoktur. Bundan daha da önemlisi Avrupa yollarında ve dünyanın birçok yerinde Tırsan ve Kässbohrer markasına rastlamamak mümkün değil” diyen Balkanlıoğlu, “Sakarya’daki bu tesisler değer üretiyor, bizlere kaynak yaratıyor ve işçilerimizin alın teriyle katma değer üretiyor. Tırsan Ar-Ge merkeziyle 200’ün üzerinde patente sahip. Hiç olmayan bir şeyi ticaret alanına sokuyorlar. Birilerini tekrar etmiyorlar ve bilinmeyen bir şeyi ortaya koyuyorlar ve bunu ticari anlamda pazarlanabilir bir değer haline getiriyorlar” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.