Ana Sayfa Güncel Haberler TSE’nin Verdiği İlk Ulusal Uygunluk Belgelerinden Birini OKT Trailer Aldı

TSE’nin Verdiği İlk Ulusal Uygunluk Belgelerinden Birini OKT Trailer Aldı

TSE’nin Verdiği İlk Ulusal Uygunluk Belgelerinden Birini OKT Trailer AldıOKT Trailer; tehlikeli maddelerin taşınmasında kullanılan araçlar ile tank, ambalaj ve kaplar konusunda, Türk Standartları Enstitüsü tarafından verilen ilk “Ulusal Uygunluk Belgesi’ni düzenlenen törenle aldı.

25 Ekim 2013 tarihinde, Ankara’da düzenlenen törende, uluslararası anlaşmalar çerçevesinde zorunlu olan, tehlikeli madde taşımacılığında kullanılan tank ve kaplar için tasarım onayı ile ADR araç onay sertifikası alan OKT Trailer; bu belge ile ilk “Ulusal Belge” alan dört üretici firmadan biri oldu.

Ürettiği tankerlere; tehlikeli maddelerin, insan sağlığı ve diğer canlı varlıklar ile çevreye zarar vermeden güvenli bir şekilde taşınmasını sağlamak üzere 2004 yılından bu yana ADR (Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması) mevzuatını uygulayan OKT Trailer, bu konudaki tecrübesi ile yaklaşık 1 ay gibi kısa bir sürede gerekli başvuru işlemlerini yaparak TSE sertifikalandırma sürecini başarıyla tamamladı.

İlk “Ulusal Belge” ödül törenine katılan OKT Trailer Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Maraş, “Yurtdışı bakanlıklarından alınmış ADR Tasarım Onayları ile tankerlerimiz, Almanya Tüv-Süd ve İtalya Ulaştırma Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmaktaydı. ADR Araç Onay Sertifikası, ürünün tasarımından finaline, malzeme girdilerinden üretim yöntemlerine kadar her bir aşamasının ADR mevzuatına tam uyumlu hale getirilmesi ile alınmaktadır. Şimdiye kadar ülkemizde zorunlu olmamasına rağmen aradaki maliyet farklarına katlanarak tercihlerini, ADR’li tankerlerden yana kullanan değerli müşterilerimizin de bu konudaki yatırımları oldukça önemlidir. Firmalarda bu süreçlere ciddi zaman ve döviz kaynakları harcanmaktadır. Üretmiş olduğumuz tankerlerin, ülkemiz yetkili bakanlık ve kuruluşları nezdinde onaylanarak sertifikalandırılması, bu konuda yurtdışına olan bağımlılığımızın sonlandırılması, biz üreticiler ve diğer sektör paydaşları açısından oldukça sevindiricidir” dedi.

24 Ekim 2013 tarihli 28801 sayılı resmi gazetede yayınlanan Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik 1 Ocak 2014 itibariyle yürürlüğe girecektir. Bu tarihten sonra trafiğe tescili yapılacak, tehlikeli madde taşıyan tüm yeni araçların, TSE Tehlikeli Madde ve Kombine Taşımacılık Müdürlüğü tarafından sertifikalandırılmış üreticiler tarafından üretilmiş olması ve belgelendirilmeleri zorunlu olacaktır. OKT Trailer, bu bağlamda güven ve kaliteyi üretim amacı olarak görmekte, semi treyler ve kamyon üstü ürün gruplarında min. – max. kapasite aralığında, basınçlı/basınçsız tüm tanker tipleri için ADR Araç Onay Sertifikalarını müşterilerine sunmaya devam edecektir.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Gelişim Lojistik Renault Trucks’a Devam Dedi

Gelişim Lojistik, uluslararası taşımacılık faaliyetleri için yine Renault Trucks T serisi araçlar ile filo yatırımı yapıyor.
Reklam
Reklam