Ana Sayfa Ticari Araçlar Ağır Ticari Çevresel Baskılar Elektrikli Kamyonu Zorunlu Hale Getiriyor

Çevresel Baskılar Elektrikli Kamyonu Zorunlu Hale Getiriyor

Reklam

Otomotiv sektörüyle birlikte orta ve ağır kamyon pazarı da bir değişimin içine yer alıyor. Hükümetler ve yerel yönetimler araçların çevreye olan etkilerine yönelik aldıkları sert kararlar önümüzdeki yıllara damgasını vuracak.

Elektrikli Kamyon 2020-2030 raporuyla 10 yıllık öngörüde bulunan IDTechEx, alternatif enerji kaynaklarına ve coğrafyaya ve işin finansal tarafına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Küresel araç stokunun sadece yüzde 9’unu oluşturan orta ve ağır hizmet kamyonları, yıllık ortalama kilometre performansı ve büyük hacimli dizel motorları ile taşımacılığın sebep olduğu sera gazı emisyonlarının yüzde 39’una katkıda bulunuyor  ki bu da küresel fosil yakıt kaynaklı CO2 emisyonunun yüzde 5’ini oluşturuyor.

Aslında bu orantısız katkı kamyonları hükümetler için bir hedef haline getiriyor.  Sıkışık trafikli yol altyapısına yakın olan kentsel ortamlarda, özellikle azot oksitlerin (NOx) ve partikül maddenin (PM) artan ölüm oranları doğrudan bağlantılı olması ve dünya çapında 385 bin erken ölümün  ve araç emisyonlarından kaynaklanan sağlık etkilerinin maliyeti yaklaşık 1 trilyon dolar olarak hesaplanması da önlemlerin daha hızlı alınması konusunda hükümetleri acil karar alması yönünde zorluyor.  

Tesla, Daimler, VW ve Volvo dahil olmak üzere üreticilerin çoğu, 2020’lerin sonuna kadar dizele karşı toplam sahip olma savaşını kazanacak gibi görünen tamamen elektrikli kamyonlara büyük yatırım yapıyorlar. Daha küçük bir azınlık olan Toyota, Hyundai ve Nikola ise çabalarını geleceğin güç aktarımı olarak hidrojenin yakıt olarak kullanıldığı FCEV’ye odaklamayı seçtiler.

Çinli üreticiler de elektrikli otobüs ve akü üretimindeki deneyimlerini kullanarak elektrikli kamyonlar üretmeye başlıyorlar. Aslında Çin hükümetlerinin tüm elektrikli araç endüstrisine güçlü bir destek verdiği göz önüne alındığında,elektrikli  kamyonlarının en önemli dağıtımının yakın gelecekte görülebileceği yerin Çin olması bekleniyor. IDTechEx, 2030 yılına kadar küresel orta ve ağır kamyon pazarında satılacak elektrikli kamyonların payını yüzde 9,4 olarak tahmin ediyor.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR