Ana SayfaTicari AraçlarAğır TicariRenault Trucks 2020’de Pazar Payını Korudu

Renault Trucks 2020’de Pazar Payını Korudu

Renault Trucks, 2020 yılında satışı gerçekleştirilen toplam 41 bin 117 araç ile pazar payını korumuş oldu. Olumlu bir gösterge olarak Renault Trucks, önceki yıla kıyasla siparişlerde yüzde 12 artış kaydetti.

Renault Trucks Dünya Başkanı Bruno Blin, 2020 yılını değerlendirdiği basın toplantısında pazar paylarını koruyarak 41 bin 117 araç satışı gerçekleştirdiklerini söyledi. En fazla büyümeyi Türkiye pazarında elde ettiklerinin altını çizen Bilin, markanın 2025 itibariyle elektrikli araçların toplam satışlarının yüzde 10’una, 2030 itibariyle ise yüzde 35’ine karşılık geleceğini duyurdu.

Renault Trucks satış ve servis merkezlerinin yüzde 90’ından fazlası, pandemi boyunca müşteri ve kamyonlarının ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürdü. Bu olağanüstü kriz ortamında, hacimlerde yaşanan düşüşe rağmen 2020 yılında satışı gerçekleştirilen toplam 41 bin 117 araç ile Renault Trucks pazar payını korumuş oldu. Olumlu bir gösterge olarak Renault Trucks, önceki yıla kıyasla siparişlerde yüzde 12 artış kaydetti. Renault Trucks Dünya Başkanı Bruno Blin’in dijital basın toplantısında şu bilgileri aktardı:

Satış miktarları düştü, ancak siparişler arttı

Pandemi dönemi ve sonucunda ortaya çıkan ekonomik kriz, 2020 yılında ağır ticari araç pazarını önemli ölçüde etkiledi. Renault Trucks’un 2020 fatura hacmi, pazar trendini takip ederek yüzde 24 düşüşle 41 bin 117 adet olarak gerçekleşti.

Bölgelere göre gerçekleştirilen satışlar

Avrupa (Fransa Hariç): 19 bin 019 araç

Fransa: 17 bin 937 araç

Diğer uluslararası pazarlar: 4 bin 161 araç

Tonajlara göre satışlar

Ağır ve orta segment araçlar: 26 bin 246 araç

Hafif ticari araçlar: 14 bin 871 araç

2020 yılı için kayda değer bir pozitif gösterge de Renault Trucks’ın 2019 yılına kıyasla siparişlerde yüzde 12 artış kaydetmesiydi.

Renault Trucks Dünya Başkanı Bruno Blin
Avrupa’da pazar payını korudu, Fransa’da lider

Avrupa’da markaya özel operasyonel organizasyonlar ve kriz döneminde müşteri ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş esnek teklifler sayesinde Renault Trucks, bu çalkantılı pazardaki pozisyonunu korumayı başardı.

Avrupa’da 6 ton üzeri araç pazarında Renault Trucks, 2020 yılında yüzde 8,5’lik pazar payını korudu. 16 ton üzeri segmentte pazar payı aynı kalarak yüzde 8,8, orta segmentte (6-16 ton) ise 0,3 puan artarak yüzde 6,6 olarak gerçekleşti. En fazla büyüyen pazar ise Türkiye oldu.

Fransa’da yurt içi pazarda tartışmasız liderliğini koruyarak >6t pazar payını yüzde 0,6 artırarak yüzde 28,3’e çıkardı.

2020 son çeyrek için pozitif bir gelişme de, Renault Trucks’ın önceki yıla kıyasla (2020, 4’üncü çeyrek – 2019, 4’üncü çeyrek) siparişlerde yüzde 40 artış kaydetmesi oldu.

Uluslararası alanda Renault Trucks, satışlarında yüzde 16 artış kaydetti

2020’de özellikle Renault Trucks için önemli bir pazar olan Cezayir’de güçlü bir toparlanma gözlendi ve 2019 yılına kıyasla yüzde 80 artış kaydedilerek bin 100 araç satışı gerçekleştirildi. Meftah’daki montaj tesisi sayesinde Renault Trucks, Cezayir’deki lider konumunu pekiştirerek Avrupalı üreticiler arasında 16 ton üzeri pazarda yüzde 47,8 pazar payına sahip oldu.

Hareketli Türkiye pazarında Renault Trucks, son derece güçlü bir büyümeye imza atarak 2019’da 640 araç olarak gerçekleşen satışlarını, 2020’de bin 61 adet araca çıkarttı.

Renault Trucks’ın özel bir ikinci el araç ürün gamı (Renault Trucks T X-Port ve T X-64 İkinci El Kamyon Fabrikasında dönüştürüldü) sunduğu Sahra altı Afrika’da dikkate değer ölçüde yüksek bir performans ortaya kondu. Renault Trucks, bu pazarlarda aynı zamanda K ürün gamının özel bir ekstra güvenli versiyonu olan Renault Trucks K Safety modelini de satışa sundu.

İkinci el kamyonlarda satış hacmi, yüzde 9 arttı

İkinci El Kamyonlar, Renault Trucks için stratejik bir sektör. Üreticinin yeni kamyon özellikleriyle ilgili attığı adımlar (gelecekte ikinci el kamyon pazarına giriş yapacağını göz önünde bulundurarak) ve pandemi sırasında finansal esneklik, sözleşme kesintilerinde kolaylık vb. konusunda alınan inisiyatifler, 2020’de iyi bir performans ortaya konmasını sağladı. Renault Trucks, satışı gerçekleştirilen 10 bin 308 adet ikinci el araç ile, 2019’a kıyasla yüzde 9’luk artış sayesinde rekor bir satış hacmi kaydetmiş oldu.

Renault Trucks, ayrıca ikinci el kamyon hizmetlerinde de performansını önemli ölçüde artırarak, 2019 yılına kıyasla servis girişlerini 4 puan artırdı ve yüzde 28’e yükseltti. Ayrıca 2020’de Selection Garanti Sözleşmeli ikinci el kamyon satış sayısı da yüzde 25 artış gösterdi.

Renault Trucks, ikinci el araç pazarına yönelik tamamen inovatif bir yaklaşım geliştiriyor. Pazarda benzeri olmayan bu strateji, ileri dönüşüme ve geri dönüşüme dayanıyor.

Bunun en iyi örneği, Bourg-en-Bresse üretim tesisine entegre edilmiş olan ve ikinci el kamyonların dönüşümü için özel bir atölye olan İkinci El Kamyon Fabrikası’dır. Burada gerçekleştirilen dönüşümler için özel Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiriliyor. Bu dönüşümler, üretim prosesi ve kalite kontrol açısından fabrika çıkışlı yeni araçların üretiminde uygulananlar ile aynı yüksek standartları karşılıyor. 2020’de ikinci El Kamyon fabrikasında 500 ek araç üretildi ve bu yıl, Afrika ve Orta Doğu pazarlarına özel bir araç olan Renault Trucks T X-64 gibi yeni modellerin lansmanı gerçekleştirildi.

Ayrıca Renault Trucks, Indra Automobile Recycling tesisi ile ağır yük kamyonlarının kendi parçaları için geri dönüşüm ve yeniden kullanım sistemini hayata geçiriyor. Bu proje Fransa ADEME çevre kurumu tarafından onaylandı.

İkinci el araçlarına yaklaşımıyla gerçek bir öncü olan Renault Trucks, faaliyetlerini ve satın alma alışkanlıklarını dönüştürmenin yanı sıra döngüsel ekonomiye geçişi de hızlandırıyor.

Renault Trucks, elektrikli mobiliteye yoğun olarak yatırım yapmayı sürdürüyor

Renault Trucks, elektrikli mobilite satış hacimleri için iddialı hedefler belirledi. Renault Trucks, 2025 itibariyle elektrikli araçların toplam satışlarının yüzde 10’una, 2030 itibariyle ise yüzde 35’ine karşılık geleceğini duyurdu. Nihai hedef ise 2050 itibariyle araçlarının yüzde 100’ünü fosil yakıtsız hale getirmek.

Renault Trucks, bu amaca ulaşmak için muazzam yatırımlar yapıyor. Mart 2020 itibariyle Blainville-sur-Orne tesisinde ikinci nesil elektrikli araçların üretimine başladı ve şu anda pazardaki en geniş elektrikli araç ürün gamına sahip. Renault Trucks D Z.E., D Wide Z.E. ve Master Z.E. modeller, şehir içi teslimat, dağıtım ve atık toplama gereksinimlerini karşılayan ve 3.1 tondan 26 tona uzanan geniş bir ürün gamı oluşturuyor.

Müşterilerine enerji dönüşümlerini hızlandırma konusunda yardımcı olmak amacıyla Renault Trucks, elektrikli mobiliteye özel yeni bir satış organizasyonu oluşturdu.

Bunlara paralel olarak her tür kullanıma uygun araç ürün gamının elektrifikasyonunu genişletmeye yönelik yatırımlarına devam ediyor. 2023 itibariyle, dağıtım, şantiye ve uzun yol gibi her pazar segmenti için bir elektrikli ürün gamı sunuluyor olacak.”

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Otokar, Atlas Kamyon Ailesine İki Yeni Model Ekledi

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Atlas kamyon ailesine 2 yeni üye ekledi. 8,5 ve 12 tonluk modellerin ardından 11 ve 15 tonluk yeni araçlarla büyüyen...