Reklamspot_img
Ana SayfaManşetTırsan Treyler Daralan İç Talebe Karşı Rekor İhracatla Cevap Veriyor

Tırsan Treyler Daralan İç Talebe Karşı Rekor İhracatla Cevap Veriyor

Tırsan Treyler Daralan İç Talebe Karşı Rekor İhracatla Cevap Veriyor
2015 yılının ilk 3 ayını bir toplantı ile değerlendiren Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, başarının çok çalışmaktan geçtiğini söyleyerek başladığı konuşmasında gelişmeleri aktardı.

Yurtdışında ilk üç ayda 1835 adet treyler sattıklarını ifade eden Nuhoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Yurtdışında ilk üç ayda yüzde 70’lik bir büyüme sağladık. Toplam üretimimizin yüzde 52’sini ihraç ettik. Bu da türkiye’nin toplam treyler ihracatının yüzde 34’üne denk geliyor. Alüminyum tankerde ise Türkiye ihracatının yüzde 80’inini biz yapıyoruz. Almanya pazarında yüzde 65, Polonya’da yüzde 95 artış sağladık.  Avrupa’da trafiğe kayıtta yüzde 48 artış sağladık. Bu başarıya çok çalışarak ulaştık.”

Müşterilerinin yanında olmak için açıkladıkları 5 Yıl Garanti Kampanyası’nın müşteriler tarafından büyük ilgi gördüğünü aktaran Nuhoğlu,  rakiplerini de 5 yıl garanti vermeye davet etti. Bunun bir meydan okuma olmadığını ancak böyle bir kampanyayı yapmanın kolay olmadığını da aktaran Nuhoğlu, bu kampanyaya rakiplerinin de şaşırdığını açıkladı.

20 bin treyler üreteceklerini ve bunun 10 bininin ihraç edileceğini açıklayan Nuhoğlu, yaşanan krizlere rağmen Rusya pazarında ithalatçı markalar arasında Pazar paylarını en çok arttıran treyler markası olduklarını ve “Made in Russia” olarak üretime devam ettiklerini de sözlerine ekledi.

Yeni Ar-Ge Merkezi  ile Tırsan Geleceğe Hazırlanıyor

2017 yılında faaliyete geçirecekleri ikinci Ar-Ge merkezinin müjdesini veren Nuhoğlu, Gebze’de yer alan yeni merkez için 61.2 milyon TL’lik yatırım teşvik başvurusunu yaptıklarını söyledi. 16 bin metrekare kapalı alanı ile Avrupa’nın en büyük test merkezi olacak  yatırımın 7 bin metrekarelik mühendislik alanı olacağını vurgulayan Nuhoğlu, şöyle devam etti, “Türkiye Ar-Ge konusunda inanılmaz bir dönüşüm başlattı. Hükümetin stratejisi doğruydu. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. 2015 yılında ilk defa 59 patent başvurusu yaparak Türkiye’de ilk 10 içine girdik. Son 6 ayda 8 yeni ürün tasarladık. Hafif treylerimizin yeni modeli piyasaya çıkacak. Gıda tankerimizi tamamen yenileyerek geliştiriyoruz. Rulo taşıyıcımız güven duyduğumuz rekabette bizi öne taşıyacak bir ürün oldu.”

Tırsan’dan 26,7 Milyon TL Üretim Teknolojisi Yatırımı

Çetin NuhoğluTırsan, 2015 yılında sadece son çeyrekte üretim teknolojilerine 3 milyon 143 bin TL yatırım gerçekleştirdiğini, 2016 yılında bu alandaki yatırımlarının ise 26 milyon 675 bin TL seviyesinde olduğunu açıkladı.

Tırsan toplam 365 bin metrekare alan üzerine kurulu olan Adapazarı kampüsünde, 12 treyler ürün grubunda 100’den fazla farklı tipte treyler üretimi yapıyor. Perdeli ve tenteli, platform araçlar, paslanmaz çelik tanker, alüminyum tanker ve silo, kutu tipi treyler, low-loader ve low-bedler, damper ve konteyner taşıyıcı olmak üzere yıllık standart üretim kapasitesi toplam 20.000 adet olan, bağımsız iş birimleri mantığıyla çalışan sekiz farklı fabrikadan oluşuyor.

Tırsan, Adapazarı tesisinde gerçekleşen üretimin kalitesinin yükseltilmesi ve verimliliğinin artırılmasının yanı sıra, üretim tesisinin çevresel etkilerinin minimize edilmesine yönelik olarak 2015 yılı son çeyrekte beş büyük projeyi 3.143.000 TL yatırımla hayata geçirmiştir. 2016 yılı için ise Tırsan, toplam 26.675.000 TL yatırımla, bazıları hem Türkiye hem de dünyada ilk olacak üretim teknolojisi projeleri yürütüyor.

Tenteli/Perdeli Treyler Boyahanesi Otomasyon Projesi

Tırsan’ın Adapazarı tesislerinde yılda yaklaşık 8 bin adet standart treyler şasisi boyanıyor

Toplam 4,7 milyon TL yatırımla gerçekleştirilmekte olan yeni proje ile astar ve son kat boya kabinlerinde boya robotu sistemine geçilecek. Sekiz adet boya robotunun kullanılacağı otomasyon projesi neticesinde hem treyler boya kalitesi artacak, hem de araç başına kullanılan boya miktarında yüzde 40 tasarruf elde edilecek, bu sayede toz ve organik uçucu madde (VOC) emisyonunda önemli düşüş sağlanacak.

2016 yılının üçüncü çeyreğinde devreye alınacak proje ile her bir aracın boya kabinlerindeki işlemlerinin tamamlanma süresini 12 dakikaya indirecek.

Hidro-şekillendirme Presi ile Tanker Bombe İmalatı

Tanker üretiminde  en çok uzmanlık gerektiren aşama tank silindirinin uçlarındaki bombelerin imal edilmesi olarak dikkat çekiyor. 2016 yılının son çeyreğinde devreye alınması planlanan proje kapsamında, büyük boyutlu sac parçalardan eliptik ve dairesel bombe üretimi gerçekleştirmek için hidro-şekillendirme presi ve kalıpları geliştirilerek üretilecek.

Su ile şekillendirilecek bombeler, Türkiye’de ilk defa üretilecek olan eliptik bombe hidro-şekillendirme presi ve kalıpları ile ülke ithalatının azaltılması, dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması sağlanacak, yurt dışındaki üreticilere ödenen yılda ortalama 5 milyon TL ülke ekonomisine tasarruf olarak katkı sağlayacak.

Treyler Kaynak Otomasyonu Projesi

Bu proje ile Tırsan’ın sağlamlığı ile ün yapan şasilerinin, Kässbohrer Açık Kasa üst yapı parçalarının ve Kässbohrer Akaryakıt Tankeri gövdesinin tam otomasyon sistemi ile kaynaklanması hedefleniyor. Proje kendi alanında Türkiye ve dünyada bir ilk olacak.

Tırsan’ın konsorsiyum lideri olarak rol aldığı proje 21 milyon 325 bin TL yatırımla gerçekleştirilecektir. Projenin ilk adımı olan açık kasa treylerlerin üst yapı parçalarının kaynak otomasyonunun 2016 yılı ikinci çeyreğinde, ikinci adımı olan akaryakıt tankeri gövdesi kaynak otomasyonunun aynı yılın üçüncü çeyreğinde, şasi kaynak otomasyonunun ise 2017 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

Kaynaklama işleminde verimliliği önemli ölçüde artıracak olan proje, ürün kalitesinde de ciddi artış sağlayacaktır.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Ford Trucks, Hollanda’da Müşterilerine Yeni Nesil Çözümler Sunacak

Global büyümesini sürdüren Ford Trucks, Avrupa’nın kilit pazarlarından Hollanda’ya adım attı. Ford Trucks, F-Max ve bağlanabilirlik teknolojisi ile öne çıkan yeni F-Line serisi gibi...