Ana SayfaGüncel HaberlerVolkswagen Doğalgazlı Caddy Modellerini Yeniledi

Volkswagen Doğalgazlı Caddy Modellerini Yeniledi

Avrupa ülkelerinde alternatif yakıtlar arasında bir yükselme trendi gözlenirken en büyük ilginin CNG’ye karşı gerçekleştiği gözlemleniyor. Şu anda doğal gazlı araçların dünya çapında artışı her yıl ortalama yüzde 24 oranında gerçekleşiyor. 2000 yılında dünya çapında 1,3 milyon doğal gazlı araç bulunurken 2016 sonunda bu sayının 23 milyonu aştığı gözlemleniyor. Asya-Pasifik ise bu araçların en yoğun şekilde kullanıldığı ülkeleri barındırıyor.

2006 yılında Caddy’nin doğal gazlı versiyonunu piyasaya sunan Volkswagen yeni Caddy ve Caddy Maxi ile daha gelişmiş bir doğal gaz deneyimi sunmaya başlıyor.

2016 sonu rakamlarıyla 1071 istasyonla İtalya en fazla CNG istasyonunu barındırırken Almanya’da 913 ve Fransa’da en küçük pazarlardan biri olarak 40 istasyon bulunuyor. Ancak 2020’ye kadar Fransa’daki istasyon sayısının 250’ye çıkması planlanırken diğer ülkelerde vergi avantajlarıyla bu hızlı istasyon kurma süreci destekleniyor.

Çevresel etkilerinin çok daha düşük olmasının yanı sıra en düşük maliyetli operasyon imkanı da sunan CNG için Caddy TGI’ı sunan Volkswagen modelin hem kargo hem de yolcu versiyonları için bu alternatifi sağlıyor.

Yükleme alanları dizel ve benzinli kardeşleriyle aynı olan Caddy ve Caddy Maxi 2 farklı dingil mesafesiyle manüel ve çift kavramalı şanzımanla sunuluyor. Caddy’de  3,2 metreküp ve Caddy Maxi’de 4,2 metreküp kargo hacmi ve 762 kilo taşıma kapasitesi sunuluyor. Caddy 630 kilometre ve Caddy Maxi 860 kilometre menzille yollara çıkarken CNG tüketimleri ise 100 kilometrede 4,1 ve 4,3 kilogram olarak dikkat çekiyor.

1,4 TGI motor 81 kW güç (110 bg) ve 200 Nm tork üretiyor. Modele göre değişen ve 4-5 yüksek basınçlı çelik tank zeminin altına yerleştirirken ek benzin tankı ise 13 litrelik kapasite sunuyor.

Silindir başlığı, supap mekanizması ve manivela hattı modifiye edilen motorda; motor kontrolörü, katalitik konvertör ve turboda da CNG’ye uygun değişiklikler yapılmış.

2 litrelik EcoFuel mptpra sahip önceki versiyonuna göre çok büyül gelişemin sağlandığı yeni Caddy Maxi TGI’da menzil 550 km’den 860 kilometreye çıkıyor ve yüzde 56 oranında bir iyileşme görülüyor. Yakıt tüketimi 100 km’de 5,8’den 4,2 kilograma iniyor ve yüzde 28’lik gelişim sağlanmış

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Otokar, Atlas Kamyon Ailesine İki Yeni Model Ekledi

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Atlas kamyon ailesine 2 yeni üye ekledi. 8,5 ve 12 tonluk modellerin ardından 11 ve 15 tonluk yeni araçlarla büyüyen...