Ana SayfaYan SanayiAğır Ticaride Doğru Lastik Seçimi Kazandırıyor

Ağır Ticaride Doğru Lastik Seçimi Kazandırıyor

Pirelli marka endüstriyel lastiklerin lisanslı üreticisi Prometeon, Türkiye’deki filoların toplam maliyetlerinde lastik seçiminin etkisini gözler önüne seriyor.

Pirelli kamyon, otobüs, tarım ve OTR lastiklerinin lisanslı üretici ve dağıtıcısı Prometeon Tyre Group’un Türkiye operasyonu Prometeon Türkiye, filoları lastik seçimi konusunda uyarıyor. Lastiklerin toplam gider içerisindeki payı yüzde 3 ile 5 iken, yakıt maliyetlerine olan etkisi azımsanmayacak oranlara ulaşıyor. Filoların toplam maliyetlerini kontrol edebilmesi için lastiklerden en yüksek verimi almaları önem kazanıyor.

Prometeon Türkiye Ticaret Direktörü Gökçe ŞenocakPrometeon Türkiye Ticaret Direktörü Gökçe Şenocak, “Nakliye sektörü son dönemlerde özellikle işletme giderlerini düşürmek ve bu sayede rekabet avantajı elde etmek için ciddi yatırım ve emek harcıyor. Bunu yaparken de en büyük gider kalemlerinden ikisi olan yakıt ve lastik ön plana çıkıyor. Lastik konusunda atılacak doğru adımlarla, filolar toplam maliyetlerinde ciddi tasarruflar sağlayabilirler” dedi.

Ağır Vasıtalarda Lastik Seçimi 100 Km’de 1 ila 4 litre Arası Yakıt Tasarrufu Sağlıyor

Filoların kullandığı lastiklerin giderlere olan etkileri ilk olarak lastik seçiminden başlıyor. Ağır vasıta araçlarda lastiklerin, yakıt tüketimine 100 kilometrede 1-4 litre arasında (A En iyi – F En kötü etiket değerleri arasındaki maksimum fark) etkisi oluyor. Bu yüzden düşük dönme dirençli lastikler ile yakıt tasarrufu sağlamak filolar için büyük önem arz ediyor.

Filoların lastik seçimlerinde en önemli parametrelerden bir diğeri ise araç, yük ve yolcu güvenliğine direkt etki eden ıslakta frenleme değerleri oluyor. Güvenlik için santimetreler bile çok önemli iken ticari araçlarda ıslak zeminde frenleme mesafesi etiket değerine bağlı olarak 25 metreye kadar değişebiliyor.

Doğru Basınç Hem Lastik Ömrü Hem de Yakıt Tüketimi İçin Önemli

Lastiğin bu serüveninde en yakın dostu ve aynı zamanda en büyük düşmanı hava basıncı oluyor. İdeal hava basıncında kullanılan lastikler kilometre performansında maksimum verimi sağlarken, yakıta olan etkiyi de sıfıra indirerek yakıt tüketiminde önemli bir avantaj sağlıyor.

Filolar için önemli parametrelerden bir diğeri ise lastiklerin düzenli aralıklarla rotasyon yapılması, yani doğru zamanda doğru lastiklerin birbiri arasında yer değişiminin gerçekleştirilmesi oluyor. Bu sayede özellikle yol yapısından kaynaklanan düzensiz aşınmanın önüne geçerek lastiklerin son ömrüne kadar kullanılması sağlanıyor.

Öte yandan düzenli aralıklarla araçların mekanik ayarlarının kontrolü ve kalibrasyonunu sağlamak; lastiğin tüm ömrü ve aracın sürüş konforunu arttırıyor. Ayrıca lastiğin doğrusal yuvarlanmasını sağlayarak yakıt kayıplarının ve düzensiz aşınmaların önüne geçiyor.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Otokar, Atlas Kamyon Ailesine İki Yeni Model Ekledi

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Atlas kamyon ailesine 2 yeni üye ekledi. 8,5 ve 12 tonluk modellerin ardından 11 ve 15 tonluk yeni araçlarla büyüyen...