Ana SayfaTicari AraçlarAğır TicariYeni Nesil Volvo Trucks Kamyon ve Çekiciler Tanıtıldı

Yeni Nesil Volvo Trucks Kamyon ve Çekiciler Tanıtıldı

Volvo Trucks; Volvo FH, FH16, FM ve FMX modellerini yenileyerek tanıttı.  Sürücü konforuna, güvenliğe ve verimliliğe odaklanan dört yeni model için Volvo Trucks Genel Müdürü Roger Alm, “Bu ileriye dönük büyük yatırımla gerçekten gurur duyuyoruz. Amacımız, müşterilerimizi daha da rekabetçi hale getirerek onların en iyi iş ortağı olmak ve gitgide zorlaşan bir pazarda en iyi sürücüleri şirketlerinde bulundurmalarına yardımcı olmaktır” dedi.

Taşımacılığa yönelik beklenen artan talep, dünya çapında yetenekli sürücülerin bulunabilirliği konusunda baskı oluşturuyor. Örneğin Avrupa’daki, tüm sürücü ihtiyacının yüzde 20’sinin boş olduğunu gösteriyor. Müşterilerin en iyi sürücüleri işe alıp elde tutmalarına yardımcı olmak için Volvo Trucks, nitelikli sürücüler açısından daha güvenli, daha verimli ve daha dikkat çekici olan yeni kamyonlar geliştirmeye odaklandığı kaydediliyor.

Volvo Trucks Genel Müdürü Roger Alm sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kamyonlarını güvenli ve verimli bir şekilde kullanan sürücüler, tüm nakliye şirketleri için paha biçilemez değerdirler. Sorumlu sürüş davranışı, hem CO2 emisyonlarının ve yakıt maliyetinin azaltılmasına hem de kaza, yaralanma ve planlanmamış duraklama riskini azaltmaya yardımcı olur. Yeni kamyonlarımız, sürücülerin çok daha güvenli ve verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olacak ve en iyi sürücüleri şirketlerinde bulundurmak için rekabet eden müşterilerimize daha güçlü argümanlar sunacak.”

Göreve Göre Değişen Kabin Özellikleri

Volvo Trucks ürün yelpazesindeki çeşitli kamyon modelleri, birçok farklı kabin modeliyle sunulur ve çok çeşitli uygulamalar için optimize edilebilir. Uzun yol kamyonlarında kabin genellikle sürücünün ikinci evi olarak görülüyor. Bölgesel taşımacılık kamyonlarında kabin genellikle bir mobil ofis görevi görürken, inşaat kamyonları sağlam ve pratik çalışma ekipmanlarıdır. Bu nedenle görüş, konfor, ergonomi, gürültü seviyesi, manevra kabiliyeti ve güvenlik, tüm yeni kamyon modellerini geliştirirken kilit odak noktaları olarak belirlenmiş.

Volvo FM ve Volvo FMX

Yeni Volvo FM ve Volvo FMX’in yepyeni bir kabinin yanı sıra, tüm Volvo modellerinde bulunan aynı gösterge tablosu işlevlerinin birçoğu mevcut. Daha iyi konfor ve daha fazla çalışma alanı sağlamak için iç hacimleri bir metreküp kadar arttırılmış ve daha geniş pencereler, alçaltılmış kapı hattı ve yeni aynalar sayesinde görüş daha iyi hale getirilmiş.

Direksiyon simidi, sürüş pozisyonunun daha büyük ölçüde ayrı ayrı ayarlanmasını sağlayan yatırılabilir kolon işlevi ile donatılmış. Yataklı kabin içindeki alt yatak öncekinden daha yükseğe yerleştirilmiştir, bu da daha fazla konfor sağlar ve yatağın altında ek saklama alanı oluşturur. Yataksız kabinde, arka duvardaki kabin içi aydınlatmayla birlikte yeni, 40 litrelik saklama bölmesi bulmuyor. Soğuğu, sıcağı ve gürültü rahatsızlığını engellemeye yardımcı olan güçlendirilmiş yalıtım sayesinde kabin konforu daha da artırılırken, karbon filtreli algılayıcı kontrollü iklim ünitesi her koşulda iyi hava kalitesi sağlıyor.

Tüm Modellere Yeni Sürücü Arayüzü

Sürücü alanı şimdi farklı işlevlerin gözden geçirilip yönetilmesini kolaylaştırmayı amaçlayan, böylece daha az stres ve dikkat dağınıklığına neden olan tamamen yeni bilgi ve iletişim arayüzüne sahip. Sürücünün ihtiyacı olan bilgiyi her an seçmesini kolaylaştıran 12 inçlik bir ekranı bulunan gösterge tablosu tamamen dijitaldir. Sürücünün kolayca erişebileceği; infotainment, navigasyon, taşıma bilgileri ve kamerayla izleme özelliği sunan 9 inçlik ek bir yan ekran bulunuyor. İşlevler direksiyon simidi üzerindeki düğmeler aracılığıyla, sesle kumanda yoluyla veya dokunmatik ekran ve ekran kontrol paneli ile kontrol edilebilir.

Kazaları önlemeye yardımcı olmak için geliştirilmiş güvenlik sistemleri

Volvo FH ve Volvo FH16’da güvenlik, adaptif uzun farlar gibi işlevlerle daha da geliştirilmiş. Volvo Trucks, bu çözümü piyasaya süren ilk kamyon üreticisi. Sistem, kamyon karşıdan gelen trafiğe veya başka bir araca arkadan yaklaşırken LED uzun farın seçilen bölümlerini otomatik olarak devre dışı bırakarak karayollarını kullanan tüm araçlar için güvenliği arttırıyor.

Ayrıca aracın sürüşü, 0 km/saate kadar düşük hızlar için geliştirilmiş Adaptif Hız Sabitleyici (ACC) ve yokuş aşağı hızı korumak için ekstra fren gücü gereken durumlarda servis frenlerini otomatik olarak etkinleştiren yokuş iniş hız sabitleyici ile kolaylaştırılır. Acil Durum Fren Destekli Çarpışma Uyarısı ve Elektronik Stabilite Kontrolü gibi güvenlik özellikleri için bir ön koşul olan Elektronik Kontrollü Fren Sistemi (EBS) artık yeni kamyonda standart olarak sunuluyor. Şerit Koruma Yardımı ve Stabilite Yardımı güvenlik sistemleriyle birlikte Volvo Dinamik Direksiyon da bir seçenek olarak mevcut. Yol işaretlerini tanıma sistemi sollama kısıtlamaları, yol türü ve hız sınırları gibi yol trafik işaretlerini tespit eder ve bunları gösterge tablosunda görüntüler

Görüş, kamyonun yan kısmı için yan ekranda tamamlayıcı bir görüş sunan bir yolcu köşe kamerasının eklenmesiyle daha da iyileştirilebilir.

Verimli motorlar ve alternatif yürüyen aksamlar

Tüm iklim değişikliği sorunlarına yönelik tek bir enerji kaynağı olmayacağından ve farklı taşımacılık segmentleri ve işleri çeşitli çözümler gerektireceğinden dolayı, yakın gelecekte buna paralel olarak çeşitli enerji alternatifleri birlikte kullanılmaya devam edecek.

Birçok pazarda Volvo FH ve Volvo FM, Volvo’nun eşdeğer dizel kamyonlarıyla eşit yakıt verimliliği ve performansını çok daha düşük bir iklim etkisiyle sunan Euro 6 uyumlu, gazlı LNG motor seçeneğiyle sunuluyor. Gazlı motor, Volvo’nun dizel kamyonlarına kıyasla CO2 miktarını yüzde 100’e kadar kesen biyogazla veya CO2 emisyonlarını yüzde 20’ye kadar azaltan doğal gazla çalışabildiği vurgulanıyor.

I-Save İle Daha Fazla Tasarruf

Yeni Volvo FH, önemli miktarda yakıt ve CO2 tasarrufu sağlayan I-Save paketine dahil yeni, verimli Euro 6 dizel motorla da özelleştirilebilir. Örneğin uzun yol operasyonlarında, I-Save özelliği bulunan yeni Volvo FH, yeni D13TC motorla bir dizi özelliği bir araya getirir ve yüzde 7’ye varan yakıt tasarrufu sağlayabilir.

Yeni Nesil Volvo Trucks Tasarımında Türk  İmzası

Yeni kamyonun dış tasarımı, kamyonların temel aldığı akıllı teknolojileri yansıtan kristal benzeri efektlere sahip V şeklinde farlarla ön plana çıkıyor. Volvo amiral gemisi olan FH16 modelinin güçlü karakteri ve mirası şelale temalı ızgara ile güçlendirilirken, far panelleri araca hem gelişmiş aerodinamik hem de kendinden emin bir duruş kazandırmak için hafif dışa bakacak şekilde tekrar yerleştirilmiş.
Volvo Trucks Dış Tasarım Sorumlusu İsmail Ovacık, “Yeni Volvo FH16’da, önceki nesillerimizin en ikonik tasarım öğelerini yeniden tasarladık ve bunları daha da geliştirdik. Örneğin, yeni yüksek teknoloji ürünü farlarla imzamız niteliğindeki güçlü ışığı bir üst seviyeye taşırken, kamyonun ön kısmının tamamı daha güçlü bir izlenim bırakmak için tekrar elden geçirildi” diye açıklıyor.
Dizel motorlar farklı emisyon standartlarıyla sunulmaktadır. Euro 6, D Kademesi D16K 550 hp/2800 Nm, 650 hp/3150 Nm ve 750 hp/3550 Nm seçenekleriyle sunulur.

Fotoğraf Galerisi

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Taşkala Lojistik Filosuna 5 Adet MAN Çekici Kattı

Gaziantep merkezli Taşkala Lojistik 2024 araç yatırımı kapsamında filosunu 5 adet MAN TGX 18.520 çekici ile güçlendirdi. MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.’de 2024 yılı...