Ana Sayfa Foto Galeri Yeni Ford Turneo Custom Testi

Yeni Ford Turneo Custom Testi

Ford’un rakiplerine göre geç girmesine rağmen büyük başarı sağladığı 1 tonluk hafif ticari araç segmentindeki güçlü oyuncusu Ford Turneo Custom’ı test ettik.

2018 yılında yenilenerek yollara çıkan test aracımız markaya Türkiye’nin yanı sıra Avrupa pazarında da güç veren özelliklerinin geliştirilmesiyle pazardaki iddiasını daha da güçlendiriyor.

Her ne kadar test aracımız yolcu taşıması için olan 9 koltuklu ve en donanımlı modeli olsa da kargo taşımacılığına uygun modelleriyle temel teknik özellikleri paylaşıyor.

Ford’un binek araçlardaki tasarımının ticari araçtaki en iyi bir uyarlamalarından birine sahip olan Yeni Transit Custom’daki değişiklikler bir makyajdan çok daha fazlası.

Transit Custom kabin içi, yatay bir tasarımla kullanışlı saklama alanlarıyla ve şişe ve bardak tutucularla zenginleştirilirken gündelik hayatın olduğu kadar iş hayatının da önemli bir parçası haline gelen akıllı cihazlar için de bağlantı noktaları unutulmamış. Ayrıca sürücü koltuğunun ayarlama özellikleriyle ve sürüş konumlandırılmasıyla yola hakim olduğunuzu hissettiriyor.

Araçtaki yeni ekran ve kontrol panellerinde kullanım kolaylığı dikkat çekiyor. Daha önce fazla derin hissi veren göstergenin yenilenmesi araçta önemli değişiklik hissi veriyor. FSYNC 3 iletişim ve eğlence sistemine sahip 8 inç renkli dokunmatik yer alıyor ve bu sistem hem Android hem de IOS tabanlı cihazlarla çok kolay bir şekilde iletişim kurarak çalışabiliyor.

Motor ve Güç

170 PS ve 405 Mm torka sahip Ford EcoBlue TDCi Motor 2.0 litre TDCi motor ve 6 ileri vitesli SelectShift otomatik şanzımanla  donatılan test aracımız, hem en yoğun şehir içi trafiğinde hem de otoyol kullanımlarında markanın hafif ticarideki iddiasını daha da güçlendirecek şekilde iyi bir uyum içinde çalışıyor. Sınıfının en iyi sürüş keyfi veren araçlarından biri olan aracımızdaki bir önceki modele göre araca hatırı sayılır büyüklükte bir güç sağlayan 2 litrelik motorumuzun bu büyüklükte bir araç için sunduğu yakıt tüketim değerleri bu aracı cazip hale getirdiğini de ekleyelim.

Test sürüşünde şehirlerarası yollarda ve makul denebilecek (Ne çok ekonomik ne de agresif) bir kullanımda 100 kilometrede 7 litreye düşen yakıt tüketimi İstanbul trafiğinde 8,5-9 seviyelerinde gerçekleşti.

Güvenlik ve Konfor

Otomatik şanzımanla iyi bir uyumla çalışan Adaptif Cruise Kontrol sistemi özellikle uzun yollarda sürüşün yorgunluğa geldiği anlarda sürücüye gerçekten yardımcı oluyor. Yine araçtaki yeni sistemlerden biri olan Trafik Levhası Tanıma Sistemi de sürüş sırasındaki önemli yardımcı sistemlerden bir tanesi olarak Akıllı Hız Sınırlayıcı sistemi destekliyor. Elbette test aracımızda bulunan geri görüş kamerası ve aracı çerçeveleyen sensörler de dar alan hareketlerinde hızlı tepkileriyle bize yardımcı oldu.

VIP yolcu taşımacılığında da yoğun olarak kullanılan Yeni Ford Turneo Custom da artık opsiyon olarak sunulmaya başlanan havalı arka süspansiyonun bu alandaki önemli bir boşluğu dolduruyor. Hem sürücü açısından aracın yüksek hızlarda bile yol istikrarına olumlu katkıda bulunan arka süspansiyonlar arkada bulunan yolculara büyük konfor sağlıyor.

Ayrıca Euro NCAP testlerinde en yüksek puan araçlardan biri olan Yeni Ford Turneo Custom, titreşimli şerit takip asistanı, araç ve yayaları algılayan çarpışma önleme yardımcısı gelişmiş ESP sistemiyle ve emniyetli bir sürüşü garanti alına alıyor.

Transit Custom PHEV’de Son Dönemece Giriliyor

Türkiye’de üretilen Ford Custom modelinin 2019 yılında yollara çıkacak olan çevreci kardeşi Transit Custom PHEV için de hazırlıklar hızla devam ediyor.

Özellikle Batı Avrupa ülkelerinde bir süredir yoğunlaşan dizel motorlu araçlara tepki otomotiv üreticilerini yeni adımlar atmaya zorlarken hafif ticaride Avrupa’nın lider üreticilerinden olan Ford, orta van segmentindeki güçlü modeli Transit Custom’ı PHEV teknolojisiyle üretime hazır hale getiriyor. Transit Custom PHEV ile netleşen teknik bilgiler arasında gücünü sadece 50 kW gücündeki elektrikli motordan alacak olan aracın menzilinin uzaması için 1 litrelik EcoBoost benzini motor kullanılması var. Sadece elektrikli olarak 50 km civarında sıfır emisyonlu sürüş sağlayan araçtaki motor ise ihtiyaç anında bataryayı şarj edecek.

Foto Galeri

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Orijinal Filtre Kullanımı Masrafları Azaltıyor

Mercedes-Benz Türk, otobüs ve kamyon modellerinde beklenmeyen masrafların önüne geçmek, ideal motor gücü ve optimum yakıt tüketimi...
Reklam
Reklam