Reklamspot_img
Ana SayfaGüncel HaberlerAğır Vasıta Muayenesinde 10 Önemli Unsur

Ağır Vasıta Muayenesinde 10 Önemli Unsur

Ağır Vasıta Muayenesinde 10 Önemli Unsur
TÜVTÜRK, trafikte büyük yer kaplayan kamyon, otobüs, çekici ve römork gibi ağır vasıtaların periyodik araç muayenesi ile ilgili 10 önemli noktayı açıklıyoruz.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda TÜVTÜRK tarafından tüm ülke çapında verilen araç muayene hizmetlerinde en hızlı sonucu almak için gereken ipuçlarını yayınlıyoruz

TÜVTÜRK’ün araç muayene hizmeti süreciyle ilgili daha fazla bilgilenmesi amacıyla başlattığı bilgilendirme çalışmaları sonucu açıkladığı önemli bilgiler şöyle:

Vergi veya trafik cezalarınızı mutlaka kontrol edin

Yasalarla belirlenen kurallar nedeniyle randevu alma sürecinde ve muayene öncesinde araçlar için borç kontrolü yapılıyor ve trafik para cezası, motorlu taşıt vergisi ve köprü, otoyol borçları sorgulanıyor. Borcu olan araçların muayenesi yapılamıyor. Bu nedenle, araç sahiplerine randevu alımı sırasında borç durumunu öğrendikten sonra eğer borç varsa mutlaka ödemeleri gerekiyor.

Muayeneden önce egzoz emisyon ölçümüne dikkat

Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması ağır kusur olarak değerlendiriliyor.Bu hizmet araç muayene istasyonlarının veriliyor.

Araç başkasına aitse…

İstasyonlara muayene hizmeti için  gelirken, aracınızın ruhsatı, kimlik ve trafik sigortası yanınızda olmalı. Araç, LPG/CNG’li ise Gaz Sızdırmazlık Raporu gerekiyor. Ancak bu belgenin olmaması Hafif Kusur olarak değerlendiriliyor. Getireceğiniz araç başka birine aitse, vekalet durumunu gösterir belgelerin getirilmesi zorunlu.

Tadilat muayenesi için ilgili belgeler mutlaka yanınızda bulundurun

Eğer araçta bir tadilat yapılmış ise, Tadilat Muayenesine başvurulmalı ve Gaz Sızdırmazlık Raporu ve  Montaj Tespit Raporu (LPG/CNG takılarak tadilat projeleri ile istasyona başvuran müşterilerimiz için gerekmektedir), onaylı tadilat projesi ve hesapları ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı odalardan alınacak EK-1 belgesi isteniyor.

Güvenlik çıkışları kapıları mutlaka yeterli olmalı

Minibüs ve otobüslerde tehlike durumunda insan tahliyesinde kullanılabilecek kapı, pencere, kapak gibi çıkış yerlerine, “güvenlik çıkışı” denilir. Acil çıkış olarak işaretlenen her camda, bir adet acil cam kırma çekici bulunur. Kapı çıkışları, en az 43 santimetre genişlikte, pencere ve kapaklar en az 60×43 santimetre veya 50 santimetre çapında daire şeklinde olur. Otobüslerdeki güvenlik çıkışlarının toplam sayısı (tavandaki çıkışlar hariç) sürücü hariç, yolcu adedine göre aşağıdaki gibidir,

Yolcu Sayısı Güvenlik çıkışı sayısı
14 – 26 arası 3
26 – 50 arası 4
51 – 70 arası 5
70’den fazla 6

Yangın söndürme cihazları belirtilen sayıda olmalı

Azami yüklü ağırlığı 12 bin kilogramdan küçük olan kamyonlarda: En az 1 adet 4 kg veya toplam doldurma kapasitesini 4 kg olarak sağlayacak adette.

Azami yüklü ağırlığı 12 bin kilogramdan fazla olan kamyon ve çekicilerde: En az 1 adet 6 kg veya toplam doldurma kapasitesini 6 kg olarak sağlayacak adette.

Yolcu sayısı 26 kişiye kadar olan otobüslerde: Doldurma kapasitesi 2 kg olan en az 2 adet.

Otobüs ve körüklü otobüslerde: En az 1 adet 6 kg veya toplam doldurma kapasitesini 6 kg olarak sağlayacak adette.

Tehlikeli madde taşıyan araçlarda: Toplam doldurma kapasitesi en az 6 kg olan en az 2 adet

Araçların boyutları geçerli limitlerde olmalı

Otobüsler ve L kategorisindeki araçlarla özel izinle karayoluna çıkanlar hariç, motorlu araçların azami uzunlukları 12 metre olmalı. Yarı römorkların uzunluk ölçümlerinde king pim ile en arka kısımları arasındaki mesafe dikkate alınır. Römorkların uzunluk ölçümlerinde çeki bağlantısı uzunluğu hesaba katılmaz. Bu araçların da azami uzunlukları 12 metre olmalıdır. Araç türlerine bağlı azami boyutlar tablolarda sunulmuştur. Tüm boyutlarda yüzde 2’ye kadar tolerans uygulanır, tolerans değerinin aşılması muayenede kusurlu olarak değerlendirilir.

UZUNLUK

Araç Türü Dingil Sayısı Azami Uzunluk
Otobüs 2 13,5 metre
Otobüs 3 ve üzeri 15 metre
Körüklü Otobüs 5 18.75 metre

 

GENİŞLİK

Araç Türü Azami Genişlik
Frigofrik kasalı 2,60 metre
L kategorisi hariç diğer araçlar 2,55 metre
Körüklü Otobüs 18.75 metre

 

YÜKSEKLİK

Araç Türü Azami Yükseklik
L kategorisi hariç diğer araçlar 4 metre

 

Yan koruma çerçevesi de belirtilen nitelikte ve boyutlarda olmalı

Yayalar, bisikletliler, motosikletliler gibi korunması olmayan yol kullanıcılarının ağır tonaj sınıfına giren motorlu araçların ve römorklarının yanından geçerken altlarına düşme tehlikesine karşı etkin korunmasını sağlayacak şekilde bu araçların yan kısımlarına takılan çeşitli şekil ve boyutlarda imal edilen ünitelere Yan Koruma Çerçevesi adı verilir.  

13 Ekim 2002 (Dahil) tarihinden itibaren üretilen ve bu tarihten itibaren yeni tadil edilen, üst yapı değişikliği yapılan N2 ve N3 sınıfı motorlu araçlarda (Yarı römorklu çekiciler hariç) ve O3 ve O4 sınıfı römorklarda, Yan Koruma Çerçevesi bulundurulması zorunludur.

Yarı römorklu çekicilerin de, ağaç kütüğü, çelik çubuk taşıyıcıları, vb. gibi bölünemeyen uzunluğa sahip çok uzun yükler taşımak üzere özel olarak tasarımlanmış ve imal edilmiş römorklarda, uygulama nedenlerinden dolayı böyle bir yan koruma uygulamasının mümkün olmadığı, özel amaçlar için tasarımlanmış ve imal edilmiş araçlarda ve Orman ve Su İşleri Bakanlığına ait yangın söndürme ve su ikmal araçlarından;  tip onay belgelerinde “G” sembolü olan araçlarda, yan koruma ve arka koruma çerçevesi aranmaz.

Araçlarda bulunması gereken yan koruma sistemleri, Motorlu Araçların ve Römorklarının Yan Koruması (Yan Koruyucular) ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliğindeki şartlara uygun olmalı.

En az bir adet tekerlek takozu bulunmalı

Otobüslerde, azami yüklü ağırlığı 3 bin 500 kilogramdan fazla olan motorlu araçlarda, yarı römorklar hariç, azami yüklü ağırlığı 750 kilogram veya daha fazla olan iki dingilli römorklarda en az bir adet Tekerlek Takozu bulunmalı. Üç veya daha fazla dingilli motorlu taşıtlarda, yarı römorklarda ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogram veya daha fazla olan tek dingilli römorklardaysa en az iki adet Tekerlek Takozu bulunmalıdır

Aracın cinsine göre stepne

Traktörler, motosikletler ile M2 ve M3 kategorisindeki Sınıf I otobüsler hariç, tüm araçlarda ve tarım römorkları da dâhil olmak üzere tüm römorklarda araç yapısına uygun en az bir adet yedek tekerlek (stepne) bulundurulması zorunlu. Stepne araçların yük ve yolcu taşımalarına engel teşkil etmeyecek bir yerine, özel olarak üretilmiş tertibatla bağlanmalı ve burada taşınmalı.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Ford Trucks, Hollanda’da Müşterilerine Yeni Nesil Çözümler Sunacak

Global büyümesini sürdüren Ford Trucks, Avrupa’nın kilit pazarlarından Hollanda’ya adım attı. Ford Trucks, F-Max ve bağlanabilirlik teknolojisi ile öne çıkan yeni F-Line serisi gibi...