Ana Sayfa Ticari Araçlar Ağır Ticari DAF İnşaatta Araçlarına ve Üstyapıya Özel Yaklaşımına Güveniyor

DAF İnşaatta Araçlarına ve Üstyapıya Özel Yaklaşımına Güveniyor

İnşaata özel LF, CF ve XF serisi kamyonlarını tanıtan DAF Trucks, üstyapıcılara özel altyapı ve portal hazırlıklarıyla bu alanda avantaj sağlamayı hedefliyor.

DAF Trucks Pazarlama Satış Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Richard Zink açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz yılın kendileri için çok önemli olduğunu ve Avrupa ağır vasıta pazarından yüzde 16,6 pay alarak ikinci sırada yer aldıklarını söyledi. 67 bin kamyon sattıklarını ve Avrupa’nın en büyük kamyon pazarı Almanya dahil 7 ülkede pazar lideri olduklarını aktaran Zink, “Bu nedenle kamyon ve inşaat araçları segmentinde çok daha ön planda olma niyetindeyiz. Bu segment, DAF açısından önemli bir büyüme potansiyeline sahip. Dayanıklı şasi ve dingillerden, etkin tahrik hatlarından ve konforlu kabinlerden oluşan güçlü bir ürün serimiz var. DAF, her uygulama için en iyi kamyonu sunuyor” dedi.

Yapılan açıklamalarda ağır ticaride pazar dağılımının yüzde 64 çekici, yüzde 36 kamyon olarak gerçekleştiği vurgulandı. İnşaat araçlarında ise bunun tersi olarak çekicinin payının yüzde 33, kamyon payının ise yüzde 67 olduğu ifade edildi.

İnşaat segmentinde araçların kullanılan işe göre niteliklerinin değiştiği ve müşteri kriterlerinin daha farklılaştığı da belirtilerek, dingil sayısı ve konfigürasyonlarının, şasi yerleşiminin, teknik istiap haddinin, PTO özelliklerinin öne çıktığı kaydedildi. Motor, şanzıman ve arka dingil ve dingillerin tahrik hattı opsiyonlarının önem kazandığı kaydedildi.

DAF Trucks Türkiye Genel Müdürü Gregor Van Der Mark ile Bölge Satış Müdürü Ali Güler’in de gazetecilere eşlik ettiği test organizasyonunda Türkiye’de pazarın şu an zayıf olmasına rağmen devam eden başlaması beklenen altyapı projeleriyle inşaat araçlarındaki büyük potansiyelini koruduğunun altı çizildi.

Van Der Mark: “Hem Avrupa hem de Türkiye’de İddialıyız”

DAF olarak Türkiye pazarına LF, CF ve XF modellerini sunduklarını aktaran Gregor Van Der Mark, LF’in Türkiye’de zaman içinde özellikle şehir içi damperli taşımalarda en iyi çözüm olacağını kaydetti. Avrupa’da çekici pazarında lider oldukları ağır kamyon pazarında ise yüzde 16.6’lık pazar payı ile ikinci sırada yer aldıklarını belirten Van Der Mark, DAF olarak çekicideki güçlerini inşaat segmentinde de göstermek istediklerini söyleyerek yeni araçlarıyla Avrupa ve Türkiye pazarında önemli paylar elde etmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Türkiye Altyapı  Yatırımlarına Devam Edecek

DAF Trucks Türkiye Bölge Satış Müdürü Ali Güler, gerek nüfusu gerekse büyüme hızıyla Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biri olduğunu belirterek İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi önemli yatırımların tamamladığını Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun tamamlanmak üzere olduğunu ancak Türkiye’yi saran yol yatırımlarının devam ettiğini ve daha da devam edeceğini aktardı. Güler sözlerine şöyle devam eti:” Kanal İstanbul bunlardan bir tanesi. 3 katlı İstanbul tüneli, Çanakkale köprüsü… Bunlar Türkiye’nin yapmayı planladığı önemli yatırımlar. İzmir’de de köprü, tünel ve ada inşaatları planlanıyor. Ciddi geliştirmeler ve planlamalar söz konusu. Türkiye’nin etrafı aynı zamanda denizlerle çevrili. O yüzden limanlara çok ciddi yatırımlar var. Türkiye bir hub olarak, lojistik merkez olarak ve yatırım merkezi olarak planlanıyor. Önümüzdeki 10 – 15 yılda muhtemelen bu yatırımları devreye almış olarak göreceğiz. Gecikmeler olabilir, ama bunlar planlanıyor.”

DAF’ın inşaat sektörüne yönelik ürettiği araçlardan ve sunduğu avantajlardan da bahseden Güler, özellikle inşaat kamyonlarının en önemli faktörlerinden olan üstyapı özelliklerinden de bahsetti.

Üstyapıyla Dost Araç Altyapısı

Sundukları araçları müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda konfigüre edebildiklerini kaydeden üler şunları söyledi:  “Gerçekten yoğun ve ağır koşullarda çalışan araçlarda bir standartlaşma söz konusu değil. İstediğimiz aksı koyabiliyoruz. Kesinlikle müşteri isteği ve talebi bizim için çok önemli. Bizim DAF olarak en önemli avantajımız yakıt tüketimimiz. Biz her zaman yakıt tüketimine çok dikkat ettik. Çünkü müşterilerimizin dikkat ettiği en önemli parametrelerden bir tanesi. Yaklaşık yüzde 7 -8’lere varan yakıt sarfiyatı avantajı sağladık. İnşaat segmentinde – üstyapı montajı için modüler yapı çok önemli. Yani üstyapıcının çok kolay bir şekilde araca zarar vermeden üstyapıyı araca monte etmesi en önemli kriterlerden bir tanesi. O yüzden fabrika çıkışlı üstyapı modülü dediğimiz özel metotlar ve modüller kullanıyoruz. 25 tonluk vinçler için özel plakalar, traversler için özel delikli yeni şasi yapımız var. Bizde araçların şasi üzerinde ekipmanların dağılımı -çok üstyapıcının üstyapısını rahat koyabilmesi için çok efektif bir şekilde dağıtılmıştır. O yüzden LF’de, XF’de CF’de üstyapıyı yapan bir üstyapıcı hiçbir şekilde zorluk çekmez. DAF ürünleri çok uzun süre testlerden geçiriliyor hem sahada hem de laboratuarlarda. O yüzden çok dayanıklı ve güvenilirliğe sahip ürünleri biz ortaya çıkartıyoruz.”

DAF Üstyapı Portalı

Buradaki olma amacımız inşaat segmentinde üstyapıcılara ve müşteriye en uygun ürünü verebilmek. Çünkü üstyapıcıyla müşteri arasında yaşanan şeyler olabiliyor. Çünkü üç kanaldan bahsediyoruz: Üretici, üstyapıcı ve müşteri. Bizim çok gelişmiş bir üstyapı portalımız var. Onaylı üstyapıcı kavramı bizim için geçerli değil. Fakat üstyapı portalımıza her üstyapıcı üye olabilir. Bize başvuru yapmış her üstyapıcı bizim incelememizden geçtikten sonra tam erişime sahip olabilir ve orada aracın şasi numarasını bildikten sonra her türlü bilgisine ulaşabilirek ve her türlü resmi yakalayabiliyor ve uygulamasını ona göre yapabiliyor. Bizde rakiplerimizde olmayan çok daha fazla bilgi var. Yani ben birkaç üstyapıcı ziyaretinde bulundum ve orada rakiplerimizle kıyasladığımız zaman bizdeki özellikle resimlerde üç boyutlu tasarımlarda her deliğin yerinin birebir tuttuğunu gördüler.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

İmsan Group Filosuna 8 Adet Tırsan Çiçek Taşıyıcı Frigo Ekledi

Mardin merkezli uluslararası taşımacılığın öncü firmalarından İmsan Group, son yatırımı ile filosuna 8 adet Tırsan Çiçek Taşıyıcı...