Ana Sayfa Manşet ERP Yazılımıyla Üstyapı ve Treyler Üretiminin Tüm Süreçleri Kontrol Altında

ERP Yazılımıyla Üstyapı ve Treyler Üretiminin Tüm Süreçleri Kontrol Altında

ERP Yazılımıyla Üstyapı ve Treyler Üretiminin Tüm Süreçleri Kontrol Altında

Treyler üstyapı ürünlerinde yaşanan gelişmeler üretim sürecini de etkilemeye başlarken, sektöre özel tasarlanan ERP yazılımı da üreticilerin hizmetine sunulmaya başlandı.

Özellikle belli bir hacme ulaşılmasının ardından üretim süreçlerinin kontrol altına alınmasına yönelik programlara ihtiyaç duyuluyor. Ağır ticari araç ve üstyapı/treyler firmalarındaki deneyimini teknolojiyle bir araya getiren Muhammet Gençer, uzun süredir devam eden çalışmalarını sadece bu alanda üretim yapan firmalara özel ERP yazılımını geliştirerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Mercedes Benz’de üstyapı programının Türkiye’de geliştirilmesi ve uygulama sürecinin ardından yöneticilik yaptığı üstyapı/treyler firmasında yazılım konusunda mühendislerle çalışmalar yaptıklarını kaydeden Muhammet Gençer, 2014 Aralık ayından beri ise Infinit Management&Business Consulting adıyla bu alanda danışmanlık hizmetleri vermeye başladığını söyledi.

Hazırlanan yazılımın pilot uygulama olarak bir üreticide kullanılmaya başlandığını ve olumlu sonuçlarla birlikte bu ürünü piyasaya sunmaya hazır hale getirdiklerini açıklayan Gençer, ürünle ilgili şu bilgileri verdi: “Bu yazılım siparişten başlayarak, ürünün müşteriye teslimi ve satış sonrasını da kapsayacak şekilde bütün süreci yönetmenizi sağlıyor. Programın ana özelliklerinden bir tanesi kullanımının çok kolay olması. Eli “Mouse” tutan, klavyeyi biraz bilen birinin çok basit bir şekilde kullanabileceği bu programı web tabanlı olarak oluşturduk.  Bu şekilde bütün süreci şirket içinde olmasanız bile görebiliyorsunuz. Üretim planlama, hata takip olmak üzere 45 günlük bir süre içinde bir şirketi bu program üzerinde yönetilebilir hale getirebiliyorsunuz. Siparişi sistem üzerinden açarken ürün araçlarını oluşturabiliyorsunuz.  Siparişi oluşturan tüm parçalar otomatik olarak karşınıza çıkıyor ve programla ambarınızı da yönetebiliyorsunuz. Teknik dokümantasyona tekliften siparişe kadar bütün birimlerin bilgilendirilmesine kadar ve ürünün tüm üretim sürecini aşama aşama problemlere kadar hepsini izleyebiliyorsunuz. Bu program bütün ürün gruplarına göre modifiye edilerek kullanıma uygun hale getirilebiliyor. Bu programla teknik dokümantasyona ve teknik çizimlere de listeler üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Bu şekilde revizyonlu teknik resimlerin ortada dolaşmasının önüne geçiyorsunuz, sadece karşınıza en güncel ve geçerli resim çıkıyor. Siparişi açıp ürünü oluşturduğunuzda ambardan ve imalattan parçalar geliyor ve siz dijital ortamda ambara girdiğiniz zaman kullanım miktarını otomatik olarak düşüyor ve ayrıca manüel bir şekilde işleme kalmıyor. Stok yönetimini de en iyi şekilde sağlayan bu sistem ambarla olan entegrasyonundan dolayı stok maliyetlerini en iyi şekilde tutmanızı sağlıyor.”

Gençer: “İzlenebilir olmanın önemi artıyor”

Ürün sorumluluğu bütün dünyanın ortak problemi olduğunu ve her geçen gün öneminin arttığını belirten Gençer, Türkiye’de damperlerin seyir sırasında kalkmasından kaynaklanan ölümcül kazalara da işaret ederek,  bu kazalar sonucunda bazı damper üreticilerinin hapis de dahil olmak üzere çeşitli cezalara çarptırıldıklarını vurguladı.

Muhammet-GençerProgram bünyesindeki hata takip sisteminin üretimin en önemli unsurlarından biri olan izlenebilirliği net bir şekilde ortaya koyduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:  “ Bir problem çıktığı zaman atanan sorumlular bu yazılımla mesaj ve e-maille uyarılıyor. Bu problemin termini geçince bu uyarı sorumlulara günlük olarak veriliyor ve bu problemin kişinin üzerinde açık olduğu belirtiliyor. Üretim yaparken araç üzerine yükleme aşamasındayken, hangi aşamada problemini girdiğiniz zaman geçmişe yönelik hataları da izleyebilme imkanınız oluyor. Bildiğiniz gibi damper kazalarının ardından yeni yasayla birlikte uyarı sistemleri araçlara yerleştirilmeye başlandı. Ancak üretimde izlenebilirliği sağlayamaz ve sunamazsanız meydana gelen bir problemde üretici en büyük sorumlulardan biri olabilir. Bu durum kullandığınız parçaları ve onların sertifikalarını da o parçaların üretim sırasında nasıl kullanıldığına kadar, yaptığınız kaynağa ve kullandığınız en küçük malzemeye kadar kapsıyor. Mesela Ford’un üstyapı programının da en önemli koşullarından bir tanesi izlenebilirlik. Ürün sorumluluğu açısından kendinizi ispat etmenin tek yolu her aşamada izlenebilirlik. Bu programın en önemli özelliklerinden biri de bunu her aşamada sağlayarak kayıt altına alması.”

Hedeflerle yönetimin bütün otomotiv şirketlerinin en önemli unsularından bir olduğunu da belirten Gençer, sistemin plan ve hedeflerin de oluşturulmasına imkan verdiğini ve bu hedefleri kişilere atayarak çalışanların da performansın da ölçülebildiğini açıkladı.

Gençer, ölçmeden yönetmenin imkansız olduğunu da söyleyerek, bu program sayesinde iyi veya kötü performansın kullanıcı dostu grafiklerle pek çok alanda ölçülebildiğini, Türkiye’de benzer programların da bulunmasına rağmen bu kadar kapsamlı bir programın bulunmadığının altını çizdi. Bu programın maliyetinin de kullanıcıya büyük avantajlar sağladığını da açıklayan Gençer, en önemli özelliklerden birinin de günlük e-posta bildirimiyle ve yetkililerin her zaman sürece dahil olduğunu da sözlerine ekledi.

Muhammet Gencer Kimdir?

1986 yılında Mercedes Benz Aksaray fabrikasında işe başlayan ve yaklaşık 23 yıl bu kurumda çalışarak emekli olan Muhammet Gençer, firmada önce kalite daha sonrasında ise yan sanayi geliştirme departmanlarında çalıştı. Mercedes Benz’de geçirdiği son 4 yılında ise markanın üstyapı programının ülkemizde temellerinin atan ekibin içinde yer alan Gençer, 2009 yılında emekli olmasının ardından Türkiye’nin önemli treyler ve üstyapı firmalarının birinde 5 yıl genel müdür yardımcılığı yaptı. Gençer, 2014 aralık ayından itibaren ağırlıklı üstyapı firmaları olmak üzere kalite, proses ve sistem danışmanlığı yapıyor.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Orijinal Filtre Kullanımı Masrafları Azaltıyor

Mercedes-Benz Türk, otobüs ve kamyon modellerinde beklenmeyen masrafların önüne geçmek, ideal motor gücü ve optimum yakıt tüketimi...
Reklam
Reklam