Ana SayfaTicari AraçlarESHOT’a Allison Donanımlı Otokar Otobüsler

ESHOT’a Allison Donanımlı Otokar Otobüsler

Elektrik Su Havagazı Otobüs ve Troleybüs (ESHOT) Genel Müdürlüğü, yolcu ve sürücü konforu ile daha düşük işletme maliyetleri için Allison T 2100 tam otomatik şanzıman donanımlı 10 adet daha Otokar Sultan City otobüsü filosuna kattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, şehir içi güzergahlarda hizmet veren Otokar Sultan City midibüslerde, yolcu ve sürücü konforu, dar yollarda manevra kabiliyeti için Allison tam otomatik şanzıman donanımının avantajlarından faydalanılıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT, 2018 yılında 25 adet Allison donanımlı 7 metre Otokar Sultan City ile Türkiye’deki ilk tam otomatik şanzımanlı 7 metre Otokar Sultan City midibüs alımını yapmıştı. İzmir’de ilçeler arasında ulaşımı sağlamak için Allison donanımlı 7 metre midibüsleri tercih eden ESHOT’un, şehir içi toplu taşıma filosu, 1500’ün üstünde otobüsten oluşuyor. ESHOT,1992 yılından bu yana tam otomatik şanzımanları kullanıyor.

Allison donanımlı bir otobüsün direksiyonunda sürücü, vites değiştirme gerekliliği olmaksızın yola ve sürüşe odaklandığı için daha fazla kontrol ve güvenlik sağlayabiliyor. ESHOT yetkilileri, Allison T 2100’ün dar yollarda ulaşımı kolaylaştıran ve engelli yolcuların ihtiyaçlarını karşılayan Otokar Sultan otobüslerde ideal bir çözüm olduğunu belirtiyor.

ESHOT yetkilileri , “Tam otomatik şanzıman donanımlı, dar yollarımız için uygun bir araç, öncelikli taleplerimiz arasındaydı. Dar ve zorlu güzergahlarda hem sürücü hem de yolcu konforu ve manevra kabiliyeti nedeniyle Allison tam otomatik şanzıman ilk tercihimiz oldu.” açıklamasında bulundu.172kW (230bg) güce kadar olan şehir içi otobüsler için tasarlanan Allison T 2100 şanzıman, yakıt tasarrufunu da arttırıyor. Allison’ın 5. Nesil elektronik kontrolleri ile donatılan FuelSense 2.0 Max paketi, Duruş Esnasında Otomatik Boşa Atma ve Araç İvmelenme Kontrolü özelliklerine sahip. DynActive Vites Değişimi özelliği, araç ve çevresel parametrelere göre en verimli vites geçiş noktasını seçmek için bir algoritma kullanıyor.

Allison tork konvertörü sayesinde motor torkunun sarsıntısız bir şekilde arttırıldığı ve tekerleklere daha fazla güç aktarımı sağlandığı kaydedilirken; Allison tam otomatik şanzımanların her vites değişikliğinde güç ve tork kaybına, daha verimsiz çalışma ve daha az yol kat edilmesine neden olan manuel veya otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlara (AMT’ler) göre daha yüksek performans sunduğu ifade ediliyor.  

Ek olarak Allison tam otomatik şanzımanların, manuel veya otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlarda (AMT’ler) gereken yüksek maliyetli ve zaman alan debriyaj tamir ve değişimleri ortadan kaldırdığı ve sadece periyodik yağ ve filtre değişimi daha verimli bir çalışma ömrü sağladığı belirtiliyor.

ESHOT, İzmir’de günde 1 milyonun üstünde yolcunun ulaşımını sağlıyor ve bir otobüs günlük ortalama 250 km yol yapıyor. ESHOT yetkilileri; “Yoğun ve sürekli dur-kalk yapan toplu taşıma hizmetlerinde yolcularımız için en konforlu hizmeti sunarken hem kesintisiz hizmet vermek hem de işletme giderlerini gözetmek durumundayız. Bu doğrultuda sık bakım gerekliliği nedeniyle hattan ayrılarak zaman ve maliyet kaybı yaratan araçlar yerine performansı ve verimliliği daha yüksek seçeneklere odaklanıyoruz. Bu anlamda Allison tam otomatik şanzımanlar da düşük bakım gerekliliği ile tüm ihtiyaçlarımızı karşılıyor” açıklamasında bulundu.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Renault Trucks, Jumbo ve SVZ Elektrikli ‘Oxygen’ Prototipini Test Ediyor

Renault Trucks, test kamyonu Oxygen ile Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor. İlk testlerin ardından, şehir içi lojistiğine yönelik yeni bir versiyon Ekim 2024'te Amsterdam'da test...