Ana Sayfa Manşet İletişim Halindeki Kamyonlar Taşımacılıkta Verimliliği Yükseltiyor

İletişim Halindeki Kamyonlar Taşımacılıkta Verimliliği Yükseltiyor

İletişim Halindeki Kamyonlar Taşımacılıkta Verimliliği Yükseltiyor  01

2050 yılına kadar 3 kat artması beklenen dünya ticaretinde kamyonların önemini koruyacak olması verimlilik için farklı konseptlerin çıkmasını sağlıyor. Bu yönde yapılan en büyük çalışmalardan birine Mercedes Benz öncülük ediyor

Mercedes-Benz Almanya Duesseldorf’ta ‘Geleceğin Taşımacılığını Şekillendirme- Bağlantılılık’ konulu etkinlikte lojistik proseslerinin dijital geleceğine ilişkin projelerini tanıttı.

Daimler Trucks & Buses, Daimler AG Yönetim Kurulu üyesi Wolfgang Bernhard yaptığı konuşmada, “Devam eden bir devrim var ve TIR’lar bu devrimin merkezindedir.  Bütün ulaşım sürecinin tamamen kusursuz olduğu bir geleceğin hayalini kuruyoruz. Yoldaki mal akışı, gerçek zamanda internette bulunan bilgi akışından etkilenmektedir” dedi.

Bernhard, “Ortalama olarak bir TIR zamanının üçte birini yollarda geçirir. TIR’ların geri kalan zamanları ise hizmet tesislerinde yükleme yapılırken, trafikte takılıp kalırken veya dinlenme tesisinde dururken geçirilen zamanlardır. Bağlantı sayesinde tüm bu sorunlar mazi olacak. Bağlı TIR’lar, şu anda bir eksik olan gerçek zamanlı bilgiyi sağlayabilir” diye konuştu.

Bernhard: “Kamyonlar çalışma süresi içerisinde sadece yüzde 30 oranında yollarda”

Dünyadaki ticaretin 2050 yılına kadar 3 kat artacağını söyleyen Bernhard, bunun içinde kamyonların önemli yer tutacağını belirtti. Lojistiğin çok büyük bir ağ olduğunu, şu anda bu ağın çok net olmadığını bilgisini veren Bernhard, “İletişim bağı zayıf kalıyor, kaynaklar boşa harcanıyor. Şu anda 24 sat çalışan kamyonlar çalışma süresi içerisinde sadece yüzde 30 oranında yollarda. Zamanın büyük çoğunluğu depolarda, dinlenme yerlerinde ve gümrüklerde geçiyor. Yükler tam olarak doğru dağıtılamıyor. 4 kamyondan biri boş seyrediyor. Çok yakın zamanda bu sorunlar geçmişte kalacak. Çünkü artık bağlantılılık konseptimiz var” açıklamasını yaptı.

Bernhard sözlerini şöyle sürdürdü:  “Kamyonları nesnelerin internetine dahil edersek, bekleme süreleri azalacak, kağıt artık kullanılmayacak, seyahat öncesi ve sonrası bilgiler dijital ortamda gidecek, gümrüğe kamyon gelmeden bilgileri ulaşacak, bakımda geçen zamanlar kısalacak, servisler daha iyi hizmet verecek, boşa giden zamanlar azalacak.”

Daimler Trucks’ta 300 mühendisin bağlantılılık için çalıştığı bilgisini verdi. 2020 yılına kadar 500 milyon Avro daha yatırım yapacaklarını aktaran Bernhard, “Bunu tüm piyasalar için yapıyoruz. Yani bütün ülkeler için geçerli olacak” dedi.

Otoyol Pilot Bağlantısı TIR taşıt grubunu mümkün kılıyor

İletişim Halindeki Kamyonlar Taşımacılıkta Verimliliği Yükseltiyor

Gündüz vakti trafiğe açık olan Almanya Dusseldorf A52 otobanında yapılan otonom sürüş canlı olarak gazetecilere izlettirildi. Daimler, üç taşıt grubundan oluşan Otoban Pilot bağlantı ekipmanına sahip olan Mercedes Actros TIR’ların ile şehrin eteklerindeki otobanlarda yeni kabiliyetlerini gözler önüne serdi.

Otoban Pilot Bağlantısı, Daimler’in geçen yıl piyasaya sürdüğü Otoban Pilot otonom TIR platformuna ek olarak TIR’ların birbirleri arasında Wi-Fi bağlantısına sahip. Bu sistem, üç aracın da otomatik olarak trafiği ve yol koşullarına alışmalarını mümkün kılıyor.

Tanıtımda, 3 araç tek bir taşıt grubunda birleştiğinde 50 metreden 15 metreye düşürüldü. Daimler’e göre bu işlem salınımı azaltabilir ve üç aracın kombine yakıt verimliliğini yüzde 7 oranında geliştirebilir. Öndeki araç için yüzde 2 oranında, ikinci araç için yüzde 11 oranında ve üçüncü araç için yüzde 9 oranında gelişim sağlanıyor.

Sürücü, ikinci ve üçüncü araç arasındaki boşluğa girdiği zaman, Otoban Pilot Bağlantısı otomatik olarak üçüncü aracın mesafesini 50 metreye çıkardı. Bunu da araç şeridi terk edene kadar yapıyor. Daha sonra boşluk 15 metre olduğunda sistem otomatik olarak kapanıyor.

Ennerst: “Otoban Pilot Bağlantısı V2V iletişimindeki fırsatları gösteren muazzam bir örnek”

Daimler Trucks Ürün Mühendisliği & Küresel Tedarik Bölümünün Müdürü Sven Ennerst, “Otoban Pilot Bağlantısı, V2V iletişimindeki fırsatları gösteren muazzam bir örnektir. Otoban Pilotu ile kıyaslandığında, Otoban Pilot bağlantısı potansiyel yakıt tasarrufunu sağlayıp karbondioksit emisyonunu azaltmaktadır. Böylece monoton yollarda ve trafiğin yoğun olmadığı yerlerde sürücünün omuzlarındaki yükü hafifletmekte ve nakliye verimliliğini artırmaktadır” dedi.

Otoban Pilot Bağlantısının Çalışması

İletişim-Halindeki-Kamyonlar-Taşımacılıkta-Verimliliği-Yükseltiyor---02

Otoban Pilot Bağlantısı, Daimler’in Otoban TIR’ında bulunan çok sayıda sensöre bağlı. Bu sensörler arasında saatte 0.1 kilometre hızda giderken ölçüm yapan ve 20 santimlik mesafe doğruluğunu ölçen, ön panjurda bulunan uzun mesafe ve kısa mesafe radarları bulunuyor. Ayrıca, şerit işaretlerini saptamaya yarayan, ön cama monte edilen stereo kamera ile aralıklardan ve trafik işaretleri geçebiliyor.

Otoban Pilot Bağlantısı, taşıt grubundaki şoförlere net bir trafik görüntüsü sağlamak için, ön cama monte edilmiş bir video kamera ile arkadaki araçlara eş zamanlı trafik videosu yayını yapma özelliği eklenmiş. Ayrı kontrol ünitesi, sürüş stratejisini hesaplıyor ve hidrolik/elektro mekanik direksiyon desteğini kullanarak üç araç için de gerekli direksiyon kullanımını sağlıyor.

Ek işletme modülü, bu üç araç içinde bilgi paylaşımını sağlıyor. Bu bilgiler, aracın türü, boyutu ve ağırlığı (araçların birbirini izleyeceği en ideal mesafeyi belirlemek için kullanılır) direksiyon manevralarını, fren gücü gereksinimlerini ve diğer gerekli verileri içeriyor.

Kokpitteki görüntüde sürücü, uygun olan bağlantılı TIR’ları görebiliyor ve direksiyondaki düğme ile Otoban Pilot Bağlantısı’nı aktif hale getirebilir. Eğer bir araç Otoban Pilot Bağlantısı’nı devre dışı bırakarak taşıt grubunu terk ederse, taşıt grubundaki diğer araçlar boşluğu kapatıyor.

Reklam
Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Bulung Logistics 320 Milyon Lira Yatırım Yapacak

Bulung Logistics’in Türkiye’deki cirosu bu yılın ilk yarısında yüzde 140 büyüdü. Bulung Logistics Türkiye Genel Müdürü Savaş...