Ana Sayfa Manşet Krone Müşterilerine Doğrudan Satış Yapacak: Finans ve İkinci El Desteği Verecek

Krone Müşterilerine Doğrudan Satış Yapacak: Finans ve İkinci El Desteği Verecek

Krone Müşterilerine Doğrudan Satış Yapacak: Finans ve İkinci El Desteği Verecek
İzmir Tire’de bulunan treyler fabrikasının tüm hisselerini devralan Alman Krone, Türkiye’den yaptığı treyler ihracatını arttırmayı hedeflerken, Türkiye’deki pazar payını artırmak için doğrudan satış sistemine geçti.  Krone, müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı cevap vermek amacıyla Gebze’de yedek parça ve satış ofisi de açtı.

Bu yılın başında Doğuş Otomotiv’le 12 yıllık satış işbirliğini bitirerek İzmir Tire’de ortak yatırımla kurulan yıllık 10 bin treyler üretim kapasiteli fabrikanın hisselerinin tamamını devralan Krone, fabrikada Türk gazetecilerle birlikte Aşağı Saksonya Ekonomi Çalışma ve Ulaştırma Bakanı Olaf Lies ve 40 kişilik Alman ticaret heyetini ağırladı.

Düzenlenen organizasyonun ev sahipliğini Krone Ticari Araçlar CEO’su Rıza Akgün yaparken Krone Holding CEO’su  Bernard Krone de organizasyona katılarak bir konuşma yaptı. Konuşmasında yatırım ve üretim süreciyle ilgili kısa bilgiler veren Krone, bu fabrikada uzun vadeli bir stratejiyle büyüyen ticari araç pazarından pay almak istediklerini kaydetti. Krone, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen alman şirketlerine de örnek olmak istediklerini vurguladı.

Daha sonra söz alan Krone Ticari Araçlar CEO’su Rıza Akgün ise, Krone’nin Avrupa’nın en büyük treyler fabrikasına sahip olduğunu ifade ederek, markanın ilk mega treylerleri ürettiğini ve treyler endüstrisinde ilk kataforez ve toz boya teknolojilerini uyguladığını söyledi. Akgün,  2014 yılında 1,6 milyar Avro ciro gerçekleştiren Krone’nin bunun üçte ikisinin ticari araçlardan üçte birinin ise tarım makinelerinden geldiğini belirterek şunları söyledi : “Krone’nin treylerde yüzde 27 Almanya, yüzde 28 İskandinav olmak üzere satışlarının yüzde 97 Avrupa yüzde 3 Avrupa dışı satışlardan oluşuyor. Satış adeti olarak 40 bini aşan rakamlara ulaştık.”

İhracata Özel Modeller Geliyor

Frigorifik ve Dry Liner modelleri dışında bütün modellerin Türkiye fabrikasında üretildiğini açıklayan Akgün, şu bilgileri verdi: “130 personel istihdam edilen Krone Tire’de, üretim kapasitesi yıllık yaklaşık 10 bin birim seviyesindedir. Burada Profi Liner, Mega Liner, Box Liner, Profi Platfrom modelleri üretilmektedir ve yakında da Coil Liner modeli üretime başlayacaktır. Krone Tire, ayrıca Yakın Doğu ve Afrika bölgesindeki zorlu taşıma görevleri için de 2 yeni araç tipi olan Profi HD ve X-Treme Liner modellerini hazırladık.”

Treylerde Kataforez Teknolojisini Uygulayan İlk Marka

Türkiye’deki kalitenin Almanya’daki kaliteyle aynı olduğunu altını çizen Akgün, Almanya’daki tecrübenin tamamının Türkiye fabrikasına aktarıldığını ifade ederek, Tire’de tüm şasiler örnek nitelikte bir korozyon koruması sağlamak için fabrikanın kendi KTL tesisinde özel KTL toz boyama ile kaplandığını vurguladı. Akslarda taviz vermediklerini ve tanınmış Alman aks marka seçeneklerini müşterilerine sunduklarını söyleyen Akgün, ancak kaliteli ürünlere imza atan yerli tedarikçilerden gerçekleştirdikleri alımların da her yıl arttığını kaydetti.

Krone Müşterilerine Doğrudan Satış Yapacak: Finans ve İkinci El Desteği Verecek

Finans ve İkinci El Hizmetleri Geliyor

Almanya’da doğrudan satış sistemiyle yakaladıkları başarıyı Türkiye’de de uygulayarak müşterileriyle daha yakın ilişki kurmak istediklerini de sözlerine ekleyen Akgün, “Artık, biz müşterinin ayağına gideceğiz. Ürünü fabrikadan müşteriye ulaştıracağız. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını dinleyerek en uygun şartlarla ürünü kendisine sunacağız. Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda küçük değişiklikleri de yapmaya başladık. Şu anda 23 yetkili servise ulaştık ve bu sayıyı artırmayı planlıyoruz. Treylerin yanı sıra pazarın ihtiyaç duyduğu bazı önemli hizmetleri de müşterilerimize sunmaya başlıyoruz. Bu anlamda finansman hizmetini de 60 aya kadar taksitli satış hizmeti vermeye başladık. Aynı zamanda müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu ikinci el treyler alım, satım ve takas hizmeti verecek olan Krone USED’i da açıyoruz” dedi.

İstanbul’da dört tane servis noktası bulunan Krone, kısa bir süre önce Gebze’de yaklaşık olarak 4 bin metrekarelik bir yedek parça deposunu hizmete açtı. Gebze’deki tesiste önümüzdeki ay Krone Used ikinci el araç satışına da başlanacağı ifade edildi. Müşterinin ihtiyaç duyması durumunda ihtiyacı olan yedek parçaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayan Krone online yedek parça yelpazesini sunmaya başladı.

Krone’nin Türkiye’deki Tarihi

Krone ticari araçların Türkiye’de satışı 2003-2013 arası Doğuş Otomotiv tarafından gerçekleştirildi. 2007 yılında Krone ve Doğuş’un imzaladığı ortak girişim sözleşmesi doğrultusunda İzmir, Tire’de treyler üretmek amacıyla treyler fabrikası kuruldu. Yeni treyler fabrikasına yaklaşık 35 milyon euroluk yatırım yapıldı. Tesisin faaliyete geçmesi ilk etapta 2009 yılının birinci çeyreği için planlanmıştı, ancak küresel kriz nedeniyle 2012 yılının sonuna ertelendi. Tesis resmi olarak 2013 yılının Nisan ayında açıldı. Krone, Türkiye’deki yatırımlarına devam etmek istediğinden ve Doğuş da 2014 yılında hizmet sektörüne daha fazla odaklanacağını belirttiğinden dolayı, 2015 yılı başında, üretim tesisinin yüzde 100’ünün Krone mülkiyetine geçmesini düzenleyen bir sözleşme imzalandı.

Krone-Müşterilerine-Doğrudan-Satış-Yapacak-3

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR