Ana SayfaTicari AraçlarAğır TicariKuehne+Nagel 23 Adet Renault Trucks Elektrikli Kamyonu Teslim Aldı

Kuehne+Nagel 23 Adet Renault Trucks Elektrikli Kamyonu Teslim Aldı


Kuehne+Nagel, Fransa’da karayolu taşımacılığı hizmetlerinde kullanılacak 23 adet Renault Trucks elektrikli aracının ilk teslimatını aldı.

Dünyanın önde gelen taşımacılık ve lojistik şirketlerinden biri olan Kuehne+Nagel, filosu için 23 adet Renault Trucks elektrikli kamyon alımı gerçekleştirdi. Daha sürdürülebilir bir geleceğe giden yolda taşımacılığın iki büyük oyuncusuKuehne+Nagel ve Renault Trucks, Bilime Dayalı Hedefler (SBTi) tarafından onaylanan amaçlar belirleyerek küresel karbon nötrlüğü hedeflerine katkıda bulunma kararlılıklarıyla faaliyetlerine devam ediyorlar.

Kuehne+Nagel, 2030 CO2 azaltma hedeflerine ulaşmak için filosundaki elektrikli araç sayısını artırmayı planlıyor. Bu adım ile şirket, çevreyi en çok kirleten araçları Fransız şehirlerinden uzak tutmaya hazırlanıyor.

Yeni elektrikli araçlar, düzenlenen törenle Renault Trucks Fransa Genel Müdürü Christophe Martin tarafından Kuehne+Nagel Fransa Karayolu Lojistiği Genel Müdürü Xavier Léger’e teslim edildi.

Xavier Léger, teslimat töreninde Kuehne+Nagel’in karayolu filosunu elektrikli araçlara dönüştürme taahhüdüne değinerek; “Fransa genelinde 56 acenteden oluşan geniş bir grupaj ağımız ile elektrikli araçlarla kat edilebilen birçok kısa ve orta mesafe güzergâh bulunuyor. Ekolojik geçiş ve enerji geçişi hepimizi ilgilendiren bir sorun. Taşımacılık sektörünün önemli bir oyuncusu olarak üzerimize düşeni yapmaktan ve müşterilerimizin taşımacılık hizmetlerinden kaynaklanan emisyonları azaltmalarını sağlamaktan gurur duyuyoruz” şeklinde açıkladı.


Uzun mesafeli lojistik hizmetlerinin düşük karbonlu taşımacılık geçişine ulaşmak için hâlâ teknolojik zorluklar olsa da Kuehne+Nagel, bu konuda ilerleme kaydederek halihazırda hidro-işlenmiş bitkisel yağlarla (HVO) çalışan yaklaşık 60 kamyon kullanıyor. Fransız Çevre ve Enerji Yönetim Ajansı’na (ADEME) göre bu geçiş teknolojileri, şimdiden karayolu taşımacılığından kaynaklanan karbon emisyonlarını yüzde 83’e kadar azaltıyor.

Fransa’da elektrikli mobilite lideri olan Renault Trucks, özellikle tüm araç serilerini elektrikli hale getirerek tüm uygulama alanlarına yönelik tekliflerini dönüştürmeye başladı. Renault Trucks, 2030 yılına kadar üretiminin yüzde 50’sini tamamen elektrikli araçlarla gerçekleştirme hedefini sürdürüyor. 2040’tan itibaren ise sadece fosil içermeyen kamyon ve çekici satışı yapmayı planlıyor. 

Renault Trucks Fransa Genel Müdürü Christophe Martin açıklamasında; “Bu 23 adet Renault Trucks E-Tech D teslimatı ile Kuehne+Nagel’i enerji geçişinde desteklemekten gurur duyuyoruz. Araçları tedarik etmenin yanı sıra filosunun dekarbonizasyonuna yönelik ilk kararlarından itibaren Kuehne+Nagel ile ihtiyaçlarının incelenmesi, analizi, uygulama ve operasyonun izlenmesine kadar yakın bir şekilde çalıştık. Fransa’da üretilen bu tam elektrikli araçların hizmete sunulmasıyla birlikte Kuehne+Nagel, aynı menzil ve yük kapasitesi ile faaliyetlerine devam edebilecek. Yürürlükteki kısıtlamalar veya düzenlemelerden bağımsız olarak, herhangi bir doğrudan CO2 emisyonu veya gürültü kirliliği olmadan şehir merkezlerine erişimi sağlayacak” diye belirtti.

Kuehne+Nagel tarafından seçilen konfigürasyonda, 23 adet 16 t Renault Trucks E-Tech D, 18 veya 21 paletlik yükleme kapasitesine ve aracın kullanım ömrünün sonuna kadar tek bir şarjla 235 km’lik menzil kat edilmesi için beş adet 66 kWh batarya paketi donanımına sahip. 

Fransa’daki sekiz ayrı Kuehne+Nagel tesisine tahsis edilecek olan bu elektrikli kamyonlar, günde ortalama 180 km yol kat edecek ve şirketin CO2 emisyonlarını yılda 730 ton azaltmasını sağlayacak. Kuehne+Nagel, her elektrikli kamyonu iki kamera ve dört sensör ile tercih ederek sürücülerin ve diğer yol kullanıcılarının güvenliğini artırmayı da hedefliyor.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Renault Trucks, Jumbo ve SVZ Elektrikli ‘Oxygen’ Prototipini Test Ediyor

Renault Trucks, test kamyonu Oxygen ile Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor. İlk testlerin ardından, şehir içi lojistiğine yönelik yeni bir versiyon Ekim 2024'te Amsterdam'da test...