Ana Sayfa Manşet Mitsubishi Fuso Hafif Kamyon Ailesi Artık Daha Geniş

Mitsubishi Fuso Hafif Kamyon Ailesi Artık Daha Geniş

Mitsubishi Fuso Hafif Kamyon Ailesi Artık Daha Geniş
Mitsubishi Fuso Canter yeni 3,5 tonluk kamyonetlerini ve 7,5 tonluk çift kabin kamyonunu Türkiye pazarına sundu.

Mitsubishi Fuso Canter yeni 3.5 tonluk kamyonetlerini ve 7.5 tonluk çift kabin kamyonunu Türkiye pazarına sundu. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Temsa Motorlu Araçlar Genel Müdürü Eşref Zeka, farklı ihtiyaçlara cevap veren 3,5 ton, 6,5 ton, 7,5 ton ve 8,5 ton Canter seçenekleriyle hafif ticari araç pazarının önemli oyuncuları arasında yer aldıklarını söyledi.

Eşref Zeka, “Mitsubishi Fuso Canter’in 3.5 tonluk kamyonet ve 7.5 tonluk çift kabin kamyon modellerini bugün Türkiye pazarına sunuyoruz. Böylece pazarda, Mitsubishi Fuso hafif kamyon ailesini tamamladık ve Temsa Motorlu Araçlar olarak Canter’in versiyon sayısını 8’den 12’ye yükselttik.” dedi.

2014 yılında bin 800 civarında Canter satışı gerçekleştirdiklerini, bu yılki hedeflerinin ise 3 bin adet olduğunu söyleyen Zeka, “Bu 3 binin bin adeti 3,5 ton pazarından gelecek. Biz 2014’e göre iki kat bir büyüme öngörüyoruz. 2013’te yüzde 25, 2014’te yüzde 25 ile kapattık. 2015 sonu itibari ile yüzde 35’ler seviyesine ulaşacağımızı tahmin ediyorum. İlk 4 ayda yüzde 30’un üzerinde. Çift kabinli 7,5 tona giriyoruz. Bugüne kadar satış yapmadık. Burada talebin daha çok kamu ağırlıklı olacağını öngörüyoruz. 3 bin hedefi içinde 7,5 ton satışı dahil değil. 2016’da, 7,5 ton çift kabinli kamyon satışının daha etkin olacağını düşünüyorum. 2014’ün ilk 4 ayında 338 adet Canter satışı olurken bu yılın ilk 4 ayında bu rakam 813 oldu” açıklamasını yaptı.

Mitsubishi Fuso Canter hafif kamyonların bu yılın ilk çeyreğinde pazarın yüzde 54’lük büyümesine karşılık yüzde 104’lük bir büyüme başarısı gösterdiğini belirten Zeka, 3.5 ton ile 10 ton arasındaki ticari araç pazarında geçen yıl bin 800 adetlerde bir satış gerçekleştirdiklerini kaydetti. Zeka, hafif kamyon pazarında geçen yılın aynı dönemine göre bu yıl satışlarını 2 kat artırdıklarını dile getirdi.

3,5 Tonluk Pazarda Fuso Büyümeyi Hedefliyor

Konuşmasında Türkiye’nin Fuso Canter bakımından en önemli 20 pazarından biri olduğuna değinen anlatan Eşref Zeka, ”Tüm Fuso Canter ailesinden yıl sonuna kadar 3 bin adet satış gerçekleştirmeyi hedefliyoruz, 2014 bizim yılımız oldu, 2015 de bizim yılımız olacak. 2015 sonu itibarıyla yüzde 35’lik bir pazara ulaşacağımızı öngörüyoruz” dedi.

3,5 ton segmentinin büyüklüğünün yıllık 6 bin rakamlarda iken 2008’den sonra ciddi bir düşüşe geçtiğini açıklayan Zeka, burada 3,5 ton tanımını, devrilebilir kabinli kamyonet pazarı olarak yaptıklarını açıklayarak bu pazarda yaşanan değişimlerle ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Bu alanda müşteri karakteri biraz daha farklıdır. Biraz daha kamyon gibi kamyonet peşinde olan müşteriye uygun bir segment. B u alanda 2008 sonrası önemli bir daralma yaşandı. Bunlardan  bir tanesi Japon yeninin, aşırı yükselmesi oldu. Küresel kriz sonrasında Euro 4 geçişiyle de birlikte fiyatlar yukarıya çıktı. Ama daha da önemlisi tonaj ile ilgili sıkıntılar vardı. Bizim araçlarımız ağır araçlar olduğu için boş yük kapasitesi biraz daha sınırlıydı. Tonaj sınırlamaları getirildiği ve kontroller çoğaldığı için bu segment 2013’te yok olma noktasına geldi. Daha sonra Japon yeni tekrar değerlenmeye başladı. Dolayısıyla fiyatlar daha makul seviyelere indi. Yine daha önemlisi tonajda tolerans var. Şimdi 3,5 ton araçlar yine eski müşterilerimize uygun hale geldi. Bu sene beklentimiz pazarın 2 bin 500 adede çıkması. 2013 ile kıyasladığınız zaman 5 katı bir büyüklüğe geliyor ve gelecek senelerde de bu pazarın tekrar büyümesini bekliyoruz.”

Zeka: “Her müşteriye uygun bir Canter’i sunabilir hale geldik”

Gıda, hızlı tüketim, beyaz eşya, mobilya, cam pencere, kuru temizleme, ev tekstili gibi çok çeşitli bir müşteri grubuna hitap edeceklerinin altını çizen Eşref Zeka, “Çift kabinli Canter’de de itfaiye ve kamu ağırlıklı, inşaat işlerinde var olan firmalara hitap edeceğiz. 3,5 tonun devreye girmesi ile 3,5-10 ton arasında bulunan bir marka olarak geniş bir yelpazeye ulaşıyoruz. Her müşteriye uygun bir Canter’i sunabilir hale geldik. Sadece tonaj ve şasi uzunluğu ile değil, ayrıca otomatik ve düz vites seçenekleri ile birçok markanın sunmadığı kadar geniş bir yelpazeyi satışa çıkarmış oluyoruz. ADR konusunda da çalışmalar devam ediyor. Birkaç ay içinde ADR ye uyumlu kamyonetler sunuyor olabileceğiz” diye konuştu.

Yüksek verimli hafif kamyonları ile rakiplerinden bir adım öne çıkan Canter, yakıt ekonomisi sunan motoruyla da dikkat çekiyor. Gelişmiş fren sistemi ve araç durumunun sürücü tarafından anlık takibini sağlayan bilgi ekranıyla kullanım kolaylığı sunuyor. Canter, bağımsız helezon tip ön süspansiyon sistemiyle sürüş konforunu maksimuma çıkarıyor.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Mercedes-Benz Türk Kamyon Servis Hizmetlerinde Yeni Avantajlar Sunuyor

Mercedes-Benz Türk, Mercedes-Benz markalı kamyon kullanıcılarına, yetkili servislerindeki kaporta & boya atölyelerinde yaptığı harcamalar doğrultusunda, bir sonraki...
Reklam
Reklam