Ana SayfaGüncel HaberlerOKT Trailer Curiosity Center İsimli AR-GE Merkezini Törenle Açtı

OKT Trailer Curiosity Center İsimli AR-GE Merkezini Törenle Açtı

OKT Trailer adını “Curiosity Center” koyduğu özgün tasarımlı Ar-Ge Merkezinin açılışını yurtiçinden ve yurtdışından gelen müşterileri, tedarikçileri ve  iş ortaklarıyla birlikte gerçekleştirdi.

Hannoverde düzenlenen IAA Ticari Araçlar fuarında “Daha İyisi İçin Merak” anlamına gelen “Curiosity  for Better” sloganının tanıtımını yapan OKT Trailer, AR-GE merkezinin açılışını büyük bir törenle gerçekleştirdi.

AK Parti TBMM Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Naci Bostancı, Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, kurum müdürleri, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri ile iş adamlarının katıldığı OKT Trailer Ar-Ge Merkezinin açılış organizasyonunda mehter takımı ve halk oyunları ekibinin sergilediği performanslar özellikle yabancı misafirlerin ilgi odağı oldu.

Treyler sektöründe dördüncü Türkiye’deki 964. Ar-Ge merkezinin hizmete açılış töreninde konuşan OKT Trailer Genel Müdürü Hakan Maraş, Ar-Ge merkezinin yüksek teknolojiyi estetikle harmanlayacak ve yenilikçi bir yaklaşım ile sanayiye hizmet edeceğini kaydetti. Konuşmasına merakın insan yaşamına katkılarından örneklere vererek dünyadaki en büyük atılımların merak sonucu olduğuna dikkat çeken Maraş, yüksek nitelikli istihdamla pek çok kuruma cesaret verecek ve rol model oluşturacaklarına inandıklarını kaydetti.

OKT Trailer’in kurulduğu ilk yıldan beri pek çok ilke imza attığını söyleyen Maraş, yapılan bu başarılı çalışmalarda, azmin olduğu kadar meraklı bir yaşam tarzının da önemli bir payı olduğu için AR-GE merkezine  “Curiosity Center” yani merak merkezi adını verdiklerini sözlerine ekledi.

Maraş, “Curiosity Center’da büyük teknoloji yatırımıyla bilişim sektörünün en üst noktasına ulaştıklarını ve kalifiye mühendis ve teknik ekip sürekli tasarım çalışmaları yapacaklarını ve iş ortaklarından gelen talepleri beklentiler doğrultusunda hızlı ve kusursuz bir şekilde gerçekleştireceklerini kaydetti.

OKT Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Maraş ise yaptığı konuşmada zorlu rekabet şartlarında hızlı olmanın önemine dikkat çekerek, inovatif olmanın zorunlu hale geldiğini söyledi. OKT Trailer olarak insana olduğu kadar yıllardır teknolojiye, araştırmaya ve geliştirmeye yatırım yaptıklarını söyleyen Maraş, AR-GE merkezinin ne ilk ne de son projeleri olduğunu da sözlerine ekledi.

Törende konuşan AK Parti TBMM Grup Başkanı Naci Bostancı ise, yaptığı konuşmada günümüzün efelerinin takım elbiselerini giyerek ürün geliştiren ve bu ürünlerini ülkede ve dünyada satan işadamları olduğunu söyledi.


OKT Trailer’den Türkiye’de Bir İlk:
Shining Star

Açılışın ardından bir gala gecesiyle konuklarını ağırlayan OKT Trailer, lansman gecesinde yeni ürünü “Shining Star”ı dünyaya tanıttı.

Yurtdışından ve Türkiye’den birçok firma sahibi ve temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen organizasyonda tanıtılan, “Shining Star” isimli konik tanker semi treylerle uluslar arası pazarlardan daha çok pay almayı hedefliyor. .

Özel alaşımlı alüminyum malzemenin konik-silindirik kesitli akaryakıt tankerine Türkiye’de ilk kez tasarımı, projelendirilmesi, üretilmesi, testle doğrulaması ve sertifikalandırması yapılarak adapte edildiği Shining Star’da ana gövde yapısında enlemesine eksiz yekpare levhalar ve bunların kaynak birleşimlerinde en uzun dikiş kaynak teknolojisi ve kesintisiz yüksek performanslı robotik kaynak teknolojisi kullanılmış.

SASO 2288/2005 Standartlarına Uygunluk

Müşteri beklentilerine adapte edilen ürünün SASO 2288/2005 standartlarına uygunluğu Uluslararası denetleme kuruluşu SGS tarafından onaylanıp belgelenmiştir. Böylece ulusal, bölgesel ve uluslararası standartlara uygunluğu teyit edilmiş.

Türkiye ve Avrupa’da standartlarda üretilen akaryakıt tankerlerinin dış yanal yüzeylerine boya uygulaması yapılmasına karşın, ayna parlaklığında özel alaşımlı alüminyum malzeme kullanımı ile boya uygulamasını gerektirmemesi projeyi öne çıkan farklılığı olarak dikkat çekiyor. Boyasız dış yanal yüzey üretim prosesinin zorlayıcı noktaları arasında ayna parlaklığındaki özel alaşımlı alüminyum malzemenin elleçlenmesi ve plastik şekillendirme işlemi esnasında yüzeyde hasar ve kusur olmaksızın kaynak uygulaması ve montaj esnasında hatasız üretim yapılmasını zorunlu olması öne çıkıyor.

OKT ARAMCO Projesinde Onaylı Üretici Oldu

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden ARAMCO firmasının duyurduğu ADR sertifikalı ve SASO standartlarına uygun tanker yenileme programı, dünyadaki alüminyum akaryakıt tanker üreticileri için yeni bir Pazar fırsatı doğurduğunu söyleyen  OKT yöneticileri; alüminyum tanker üretimindeki uzmanlıkları, altyapı, tecrübesi, özel ürün projelendirme kabiliyetleri sayesinde uluslararası platformda duyurulan böylesi önemli bir projede onaylı üretici olduklarını açıkladılar.

OKT Trailer’in günümüze kadar onay almış dünyadaki sayılı ve Türkiye’den yetkilendirilen ilk üretici olduğu da verilen bilgiler arasında.

OKT Tarihçesinden Notlar

 1981 yılında Aydın’da küçük bir atölyede Ramazan Maraş ve kardeşleri tarafından kurulan OKT Trailer, ilk olarak damper üretimini gerçekleştirdi.

ADR Tasarım Tip Onayı’nı henüz Türkiye’ de zorunlu değilken 2004 yılında alan OKT, . Bugün karayolunda tehlikeli madde taşımacılığı mevzuatına göre gerek araç üstü gerekse semi treylerde geniş tasarım aralığı ile dikkat çekiyor.

Hayvancılık Sektörü’ nün beklentilerini dikkate alarak ilk ve tek yerli üretim araç olan Canlı Hayvan Taşıma Aracı’na imza atan OKT, daha sonra Yeni Nesil Süt Tankeri’ni de geliştirdi.

Petrol ve kimyasal türevleri, inşaat sektörü, beton, agrega, tarım, gıda ve canlı hayvan taşımacılığı gibi sektörlere yönelik özel ürünler geliştiren ve üreten OKT’de 250 kişi çalışıyor.

Aydın’da 26 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteren OKT Trailer son dönemde yaptığı ihracatla dikkat çekiyor.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Tırsan, Patent Kategorisinin 4’üncü Kez Şampiyonu Oldu

Tırsan, 2023 TAYSAD Ödülleri Patent kategorisinde 1’incilik ödülünün sahibi oldu. Ar-Ge çalışmalarına sürekli devam eden Tırsan, En Çok Patent Tescili Alan Üyeler kategorisinin 4’üncü...