Ana SayfaManşetSamsung’dan Treylere Teknolojik Yorum

Samsung’dan Treylere Teknolojik Yorum

samsung
Dünyanın teknoloji devlerinden biri olan Samsung, gerçekleştirdiği treyler projesiyle yol güvenliğine yönelik olarak teknolojinin kullanımın sınırı olmadığını ortaya koydu. Şimdilik prototip olarak üretilen araç bütün dünyada büyük ilgi görüyor.

Özellikle tek şeritli yollarda araç sürücülerinin treyler çeken bir çekicinin arkasında kalması yol güvenliğini tehlikeye sokan durumlardan biri olarak pek biliniyor. Yavaş olarak yol alan bu araçları sollamak kolay değildir ve ölçülerinden dolayı sürücüler çekicinin ön tarafında ne olduğunu bilemezler.

Bu probleme yönelik olarak dünya elektronik devi Samsung’un geliştirdiği çözüm ise uygulanması halinde bu sorunu mazide bırakacak cinsten.

Dünyada trafik kaza sıralama istatistiklerinde listenin en üstlerinde yer alan Arjantin’in gerçekleşen kazaların birçoğu iki şeritli yollarda  ve çoğunlukla sollama yaparken gerçekleşiyor.  Bunu göz önüne alan Samsung, innovasyonla insan hayatına katkıda bulunacak olan bu teknolojiyi geliştirdi.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Güvenli Kamyon (Safety truck) olarak isimlendirilen teknoloji aslında var olan ve günlük yaşamda çok kullandığımız teknolojilerin akılcı bir şekilde kullanılmasından oluşuyor. Kablosuz bir kamera çekicinin ön kısmına yerleştiriliyor ve treylerin arka kapağına yerleştirilen bir ekrana bağlanıyor. Bu ekran treylerin arkasında kalan sürücülere gece karanlığında bile kamyonun önünde neler olduğunu görme şansı veriyor.

Sağlanan bu görüş sürücüye güvenli sollama yapma şansı verirken, aynı zamanda ani frenleme ve yolda karşıdan karşıya geçen hayvanların sebep olduğu kaza riskini de düşürüyor. Prototip geliştirilmesine liderlik eden Samsung, sağladığı büyük boyutlardaki monitorleri sağladı ve yerel B2B müşterisiyle testleri gerçekleştirdi.

Şimdilik kullanımda olmayan prototipe rağmen Samsung’un, teknolojinin pek çok insanın hayatını kurtarabileceğini göstermiş olması açısından önem taşıyor.

Gelecek adım olarak uygun testleri ulusal protokollere göre yapmayı hedefleyen Samsung, bu şekilde gerekli izin ve onay belgelerini alacak.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Otokar, Atlas Kamyon Ailesine İki Yeni Model Ekledi

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Atlas kamyon ailesine 2 yeni üye ekledi. 8,5 ve 12 tonluk modellerin ardından 11 ve 15 tonluk yeni araçlarla büyüyen...