Ana SayfaGüncel HaberlerTicari Araçlarda KDV Yılbaşına Kadar Yüzde 1’e İndirildi

Ticari Araçlarda KDV Yılbaşına Kadar Yüzde 1’e İndirildi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, vergi denetim kurulu toplantısı sonrası yeni vergi indirim paketini açıkladı. Buna göre ticari araçlarda KDV’nin yüzde 18’den 1’e inmesi de kamyon, otobüs, hafif ticari ve pick-up fiyatlarında yüzde 14-15 indirim sağlayacak.

Yılsonuna kadar 6 başlıkta KDV ve ÖTV indirimlerini devreye aldıklarını söyleyen Bakan Albayrak, şunları söyledi: “Konut satışında KDV oranlarında yüzde 18’den 8’e indirim uygulamasını devam ettiriyoruz. Tapu harçlarının yüzde 4’den 3’e indirilmesi yıl sonuna kadar devam edecek. Mobilyada KDV yüzde 18’den 8’e inecek. Beyaz eşyada ÖTV yıl sonuna kadar sıfıra iniyor. 1600 CC altı motorlu araçlarda ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirime gidiyoruz. Ticari araçlarda KDV’yi yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.”

Yapılan bu açıklamayla son aylarda keskin bir düşüş gösteren otomotiv ve ticari araç satışlarında olumlu etki yapması bekleniyor. Açıklamanın ardından markalar indirimlerini açıklamaya başlarken düşme eğilimi gösteren döviz kurlarının da etkisiyle yılın son 2 ayında bir toparlanma olması bekleniyor.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Renault Trucks, Jumbo ve SVZ Elektrikli ‘Oxygen’ Prototipini Test Ediyor

Renault Trucks, test kamyonu Oxygen ile Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor. İlk testlerin ardından, şehir içi lojistiğine yönelik yeni bir versiyon Ekim 2024'te Amsterdam'da test...