Ana Sayfa Manşet Ticari’nin Küçüğü Doblo’dan Büyük Hacim

Ticari’nin Küçüğü Doblo’dan Büyük Hacim

Ticari’nin Küçüğü Doblo’dan Büyük Hacim
İlk defa geçen yıl IAA ticari araç fuarında gösterilerek 2015 yılının ilk aylarında ABD ve Kanada pazarlarına da RAM Promaster City adıyla ihraç edilmeye başlanan yeni Doblo, 2014 yılında Türkiye’nin en çok tercih edilen hafif ticari markası olarak önemli bir Pazar payına sahip.

Gösterdiği başarıyla iki kere Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülünün de sahibi almaya hak kazanan Doblo’nun Tofaş Fiat ailesi kadar Türk dış ticaretine katkısıyla da önemli bir yere sahip.

Fabrikadan ilk çıkan modelinden itibaren Fiat Doblo, gerek boyutları gerek araç mimarisi gerekse altyapısı itibariyle ticari kullanımlar için segmentinin en iddialı araçlarından biri oldu. Geçen 15 yıl içinde hafif ticari araçların binek araç sürüş dinamiklerine yaklaşma trendine ayak uyduran Doblo, yeni modeliyle bu trende en yakın duruşunu sergilerken ticari kullanıma yönelik iddiasını da sürdürüyor.

Yenilenme sürecinin aynı zamanda Kuzey Amerika pazarına hazırlık olarak geçmesinden dolayı önemli köklü değişikliklerin yaşandığı modelde dış tasarımda önemli değişiklikler genel olarak aracın ön kısmında gerçekleştirilmiş. Bu konuda sanırım müşteri görüşlerinin de dikkate alınmasıyla aracın ön kısmında kaputa verilen dinamik çizgi, daha geniş ön ızgara farlar ve tamponda yapılan yeniliklerle daha enerjik ve güçlü bir görünüm kazanmış. Aracın arka kısmında ise farlar dışında önemli değişikliğe gidilmemiş.

Test için aldığımız Doblo Premio Black versiyonunda ilk göze çarpan çift renkli kaliteli malzeme yapısı oluyor. Hem koltuk malzeme ve işçiliği hem de ön panel ve kapı içlerinin tasarımı beklentileri yüksek olan bireysel kullanıcıları bile memnun edecek seviyede. Pratik bir şekilde kullanılan dokunmatik ekranlı multimedya sistemi piyano siyahı orta konsolun üst kısmına yerleştirilmiş. Telefon çağrısı yönetimi, cep telefonuna gelen mesajların okunmasını sağlayan teknolojisi, USB girişi, bluetooth bağlantısı ile akıllı telefonlardan müzik dosyalarının UConnect’e aktarılması gibi özelikleri bulunduran multimedya sisteminin sağ ve sol tarafında ise dikey hale getirilirken genişletilmiş havalandırma kanalları bulunuyor.

Tek bölmeli otomatik klimaya sahip olan araçta çocuk aynası ve dört camın da elektrikli sürücü tarafındaki kapı içinden kontrol edilmesi de günlük kullanım da kolaylık sağlayan önemli detaylar olarak dikkat çekiyor. Bir ticari araç olarak saklama alanlarının öne çıktığı kullanımlar için başta sürücü ve ön yolcu kısımlarının üst kısmında bulunan raf en geniş alan olarak öne çıkarken. Bir artı olarak dikkat çeken USB girişi yakınındaki alan pek yeterli gelmiyor değil.  Ancak ön konsolun üzerinde hem orta kısımda hem de sürücü yanında yer alan alanlar muhtemel ihtiyaçları giderebiliyor.

Bi-link arka süspansiyon

Dünyanın en zorlu otomotiv piyasası olan Kuzey Amerika pazarına girmek yolunda özellikleri geliştirilen Doblo’da bütün sürüş koşullarında yüksek konfor ve yol tutuşu sunan bağımsız Bi-link arka süspansiyonlara sahip. Sınıfında sadece Doblo’da yer alan bu özellik, aracın konforunu otomobil seviyesine taşırken, yol tutuşunu ve yolcu konforunu iyileştirerek güvenli sürüş sağlıyor. Doblo’da özellikle ticari araçlarda daha hayati öneme sahip elektronik fren gücü dağılımı EBD ile ABS, ASR (Kayma Önleyici Düzenleme) ile tamamlanan ESC, HBA (Hidrolik Fren Desteği) ve sürücüye yokuşta kalkış sırasında yardımcı olan Hillholder sistemlerinin de standart olarak sunuluyor.

Yük kapasitesi

Sağladığı yükleme alanıyla sınıfının en büyük hacmini sunan Doblo, yeni modelleriyle de bu iddiasına devam ediyor. Daha çok bireysel ihtiyaçlara yönelik üretilen Doblo Premio Black 1.6 Multijet 105, bir önceki moedel göre biraz daha uzayarak 4406 mm uzunluğa ve 2755 mm aks mesafesine ulaşmış. Maxi kodlu üretimiyle daha yüksek kapasiteye ihtiyacı olan kullanıcılara hitap eden Doblo, Maxi XL ile bir üst segmentin sağladığı taşıma kapasitesi sunuyor.  Koltukları yatırmadan 790 litre yükleme kapasitesi sunan test aracımız ise koltuklar yatırıldığında 3200 litrelik bir yükleme hacmi sunuyor. Doblo’nun geniş arka kapısı ve düz yükleme alanı ve düz girişi taşıma işinde kolaylık sağlarken 545 milimetrelik yükleme eşiği de sınıfının en iyi değerlerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Motor ve şanzıman

1,6 litrelik Multijet motor, 105 beygir gücüyle segmentinin en iyi çekiş güçlerinden birini sunuyor. Bu aşamada 20 bin km servis aralığıyla da Fiat’ın motoruna duyduğu güvenden de bahsetmek gerekiyor. Gücün ötesinde sorunsuz kullanımıyla kullanıcılarının büyük güven duyduğu Multijet motora eşlik eden 6 vitesli manuel şanzıman büyük bir uyum içinde çalışıyor. Yumuşak geçişiyle bazı binek araçlardan bile daha iyi sonuçlar veren bu uyuma eklenen 1500 devirde sağlanan 290 Nm tork ise tatmin edici. Şimdilik Euro 5 emisyon normlarına sahip olan bu motorla sunulan aracın CO2 salınımı ise 138 g/km ile sınıfının en iyisi olmasa bile yine de iyi değerlerinden birine sahip. Yakıt tüketimi ise fabrika değerlerine göre 100 kilometrede şehirler arası 4,7 şehir içi 6,8 ve ortalama ise 5,5 litre olarak veriliyor.

Teknik Özellikler

Motor: 1.6 105 HP MULTIJET

Silindir adedi: 4 Tek sıra

Silindir hacmi (cc): 1598

Emisyon Seviyesi: EURO 5

Sıkıştırma oranı: 16.5:1

Maksimum güç (hp/dd): 105 -4000

Maksimum tork (Nm/dd): 290 – 1500

Vites kutusu: 6 ileri 1 geri

Ağırlıklar

Boş ağırlık /Sürücü dahil(kg): 1420

Azami yüklü ağırlık (kg: 2130

İstiap haddi (kg): 710

Maximum römork kapasitesi (frenli / frensiz) (kg):1300 / 500

Boyutlar

Aks mesafesi (mm): 2755

Uzunluk(mm): 4406

Genişlik (mm):1832

Yükseklik (mm) (yüksüz): 1845

Bagaj kapasitesi-koltuklar dik (litre): 790

Bagaj kapasitesi-koltuklar katlandığında (litre): 3200

Ticari’nin Küçüğü Doblo’dan Büyük Hacim

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR