Ana Sayfa Manşet Tırsan 2015’de de Liderliğini Sürdürdü

Tırsan 2015’de de Liderliğini Sürdürdü

Reklam

Tırsan 2015’de de Liderliğini SürdürdüTürkiye’nin en büyük treyler üreticisi olan Tırsan Treyler,  toplam 9 bin 269 adet üretimle pazar liderliğine  2015 yılında da devam etti.

2015 yılında yurtiçi ve ihracat olmak üzere toplam 9 bin 260 adet treyler satışı gerçekleştiren Tırsan, 2016’da 3 bin olan ihracat adedini 4 bin 500’e çıkarmayı hedefliyor.

Türkiye Treyler Sanayicileri Derneği (TREDER) ve Ağıt Ticari Araçlar Derneği (TAİD) verilerine göre, 2015 yılında Tırsan yüzde 34 pazar payı ile sektör lideri olma geleneğini sürdürdü.

Avrupa’nın ilk 3 treyler üreticisinden biri olan Tırsan, Avrupa’daki satışlarını 2015 yılının Ocak- Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 63 oranında arttırdı. Liderliğini Avrupa’ya taşıyan firma, Polonya’da akaryakıt tankerinde yüzde 27 pazar payı ile lider oldu.

Hollanda’da hava kargo kutu pazarında liderliğini sürdüren Tırsan, adetlerini yüzde 56 oranında yükseltti.  Almanya ve Polonya’ya ihracat gerçekleştiren tek Türk treyler üreticisi olan Tırsan, 2014 yılında 10 adet patent başvurusu gerçekleştirdi.  2015 yılı itibariyle başvuru sayısını 6 kat arttırarak 59 adet patent başvurusu yaptı.

Tırsan Treyler Yönetim Kuru Başkanı Çetin Nuhoğlu 2015 yılı sonuçlarını ve 2016 hedeflerini açıklarken, “2015 yılı zor bir yıldı halden daha zorluğu devam ediyor. 6 bin yurtiçi 3 bin yurtdışı olmak üzere bu seneyi 9 bin adedin üzerinde ile kapatıyoruz. 2016 yılında özellikle yurtdışında adetlerimizi 4 bin 500 adete çıkartacağız. Kässbohrer ile Avrupa’nın en büyük pazarları olan Almanya ve Polonya’ya Türkiye’den treyler sektöründe ihracat gerçekleştiren tek markayız. Geçen seneye göre yurtdışında yüzde 7 büyüdük. Tırsan’ın son 4 senedir ciddi anlamda birçok ürünü piyasaya çıktı, çıkmaya da devam edecek. Bünyemizde 80 ‘in üzerinde Ar-Ge mühendisimiz bulunmaktadır. TÜBİTAK – TEYDEB’de projelerimiz var, 59 tane yapmış olduğumuz patent çalışmalarımızda bunun somut örnekleridir” açıklamasında bulundu.

Nuhoğlu: “Merdiven altı firmaların payı artıyor”

Nuhoğlu, “2015 yılında Türkiye’de bizden sonra gelen en büyük ilk 6 rakibe göre pazar payımız arttı. Ama merdiven altı tabir ettiğimiz firmalar da pazar payını artırdı. O yüzden aynıyız. Standartların oluşmaması, denetim eksikliği, yatırımcıyı mağdur ediyor. Kayıt dışı devam ediyor ama yüzde 100 önlem alınabilir. Sadece kamuda entegrasyon ve koordinasyona ihtiyaç var. Konunun otoriteleri yan yana gelip düzenlemeleri birbirine aktarırlarsa hem vergi kaydı olmayacak hem yatırımcı mağdur olmayacak hem de standartlar yükselecek ve haksız rekabet ortadan kalkacaktır. Merdiven altının en çok olduğu damper segmentidir ve iki firma bu yüzden kapatmak zorunda kaldı” dedi.

Nuhoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Belirsizlik yönetilemez. Belirsizliği riske çevirip, risk yönetilebilirliği kavramı vardır. Rusya artık bir risktir. Umarız kısa dönemde biter. Zaten Rusya, Almanya’dan ihraç edilen yerimizdi ve onu yönetmek durumundayız. Lider ve başarılı şirketlerin böyle bir misyonu vardır.”

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR