Reklamspot_img
Ana SayfaTicari AraçlarAğır TicariYeni Actros Yılın Kamyonu Ödülünü Aldı

Yeni Actros Yılın Kamyonu Ödülünü Aldı

Mercedes-Benz’in yeni Actros’u, jüri tarafından ‘2020 Yılının Uluslararası Kamyonu seçildi.

Ödül, Mercedes-Benz Kamyonları Ürün Mühendisliği Başkanı Prof. Uwe Baake’ye Solutrans Fuarı’nın gala gecesinde Uluslararası Yılın Kamyonu Jürisi Başkanı Gianenrico Griffini tarafından verildi.

Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) kurallarına göre ödül, son 12 ay içerisinde pazara sunulan kamyonların arasından karayoluyla yük taşımacılığı verimliliğine en çok katkıyı sağlayan kamyona veriliyor. Jüri üyeleri tercihlerini yaparlarken, teknolojik yenilikçilik, konfor, güvenlik, sürüş kolaylığı, yakıt tutumluluğu, çevrecilik ve Toplam Sahiplik Maliyeti (TSM) gibi önemli ölçütleri dikkate alıyorlar.

Mercedes-Benz; kısmen otomatikleştirilmiş sürüş, gelişkin sürüş ve şanzıman yönetim sistemleri, insanla makinenin sayısal etkileşimi ve yüksek teknolojili güvenlik sistemleri gibi önemli alanlarda sağladığı kayda değer gelişmelerle; var olan kamyon serisinin teknik altyapısını daha da güçlendiren yeni bir kamyon sunuyor. 

Jüri üyeleri, söz konusu yüksek teknolojili güvenlik sistemleri arasında bulunan ve geleneksel sağ-sol dikiz aynalarının yerini alarak sürücüye manevralarda, dönemeçlerde ve şerit değiştirmelerde ilave görüş desteği sunan AynaKam (MirrorCam) sistemini övdüler. Bu yeni çözüm; sürücünün çevresel görüşünü iyileştirmekle kalmıyor, kamyonun hava direnci verimliliğini de artırıyor. 

Bir süre önce İspanya’nın güneyinde gerçekleştirilen geniş kapsamlı sürüş etkinliğinde kamyonu deneme fırsatını bulan jüri üyeleri; belli bazı koşullar altında kamyonun doğrusal ve yanal yönlendirmesini devralan ve bu sayede tüm seyir hızı dilimlerinde kısmen otomatikleştirilmiş sürüşe olanak tanıyan Etkin Sürüş Yardımı (Active Drive Assist) sistemini de ayrıca takdir ettiler.

Uluslararası Yılın Kamyonu Jürisi Başkanı Gianenrico Griffini jürinin oy gerekçelerini şu yorumuyla özetledi: “Yeni Actros ile Mercedes-Benz, geleceğin özerk sürüş taşıtlarının yoluna önemli taşlar döşeyen, teknolojinin doruğunda bir ağır hizmet kamyonu meydana getirmiş bulunuyor.”

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Ford Trucks, Hollanda’da Müşterilerine Yeni Nesil Çözümler Sunacak

Global büyümesini sürdüren Ford Trucks, Avrupa’nın kilit pazarlarından Hollanda’ya adım attı. Ford Trucks, F-Max ve bağlanabilirlik teknolojisi ile öne çıkan yeni F-Line serisi gibi...