Ana SayfaFoto GaleriYeni Nesil Sprinter’la Lojistik Sektörünün Beklentilerine Özel Çözümler

Yeni Nesil Sprinter’la Lojistik Sektörünün Beklentilerine Özel Çözümler

Büyük van segmentine ismini veren Mercedes Benz’in amiral gemisi Sprinter, 2018 yılında yollara çıkması beklenen yeni modelinin dünya lansmanını Duisburger Mercatorinsel’de bulunan lojistik merkezinde gerçekleştirdi.

Üçüncü jenerasyon olarak yollara çıkacak olan araç, segmentin kurucusu olarak biliniyor. Tanıtılmasında lojistik endüstrisindeki trendler ve şehir yaşamının merkeze alınması dikkat çeken yeni Sprinter, internet bağlantısı, yük bölümü için son kilometreye özel donanım özellikleri, elektrikli motorlu versiyonları ve hatta kiralama ve paylaşım gibi programlarıyla sektörün ilk entegre çözüm sağlayıcısı olarak tanıtılıyor.

Lansmanda bir konuşma yapan Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı & Mercedes-Benz Otomobil GrubuBaşkanı Dr. Dieter Zetsche Sprinter’ın hafif ticari araçlar için bir ikon ve markanın özü olduğunu ve yenilikçi hikayelerin yeni Sprinter ile devam edeceğini söyledi.

Bağlantılılık, dijitalleşme, otonom sürüşe odaklandıklarını kaydeden Zetsche, Yeni Sprinter ile ürün yelpazelerini genişlettiklerini belireterek gövde türü, sürücü yapılandırması, kabin tasarımı, gövde uzunluğu, tonaj ve yük bölmesi yüksekliği gibi farklı temel parametrelerin birleştirilmesiyle 1.700’den fazla varyasyona ulaştıklarını açıkladı.

Eletrikli Vito’yu 2018 yılının ikinci yarısında satışa sunacaklarını ifade eden  Zetsche, „2017 yılında Mercedes-Benz olarak toplam 3.2 milyon araç sattık. İlk üretildiği günden bu yana Sprinter araçlarımızda ise 130 ülkede 3.4 milyonun üzerinde teslimat adedine ulaşmak gurur verici bir olay“ dedi.

Lansmana evsahipliği yapan Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar Başkanı Volker Mornhinweg: “Sprinter araçlarımız satışa sunulduğu günden beri kullanıcısına sunduğu hem fonksiyonellik, çok yönlülük, sağlamlık özellikleri ile hem de güvenlik donanımları ile taşımacılıkta fark yarattı. Yenilediğimiz Sprinter araçlarımız da sunduğu bu temel özellikleri aynen korumaya devam ediyor. Hatta kapsamlı teknolojik çözümleri ve üstün fonksiyonları ile benzersiz bir modernlik örneği sergiliyor” dedi.

Kültürel değişimin ticareti de değitiştirdiğini söyleyen Mornhinweg,  „2017 yılında üretim adedi ve hacmimizi artırdık. Sprinter küresel pazarda standartları belirliyor. Bu segment onun marka adını devraldı. Siprinter’ın üretiminden bu güne 3 milyon 400 bin araç sattık. Sprinter için 2017 üst üste 4. rekor yıl oldu.“ dedi.

“Her araç temsil ettiği markanın kartviziti gibidir. Yeni amiral gemimiz oyunu değiştiren bir aktör olarak yine sahnede“ sözleriyle Sprinter’ın yepyeni bir aşamaya yükseldiğini kaydeden  Mornhinweg,  sözlerine şöyle devam etti: „Tedarik zincirleri artık daha kompleks, sürdürülebilirlik daha da önemli hale geliyor. Bu durumda müşterilerin değişen beklentilerini karşılamak istiyoruz. Bütünsel taşımacılık, mobilite çözümleri sunan tedarikçi gibi hareket ediyoruz. Her noktada süreçler ve ürünler uyumlu hale getirildi. Yeni Sprinter sadece parçalarının toplamından daha fazla olmalı. Benzeri görülmemiş sayıda varyant, yeni bağlantı hizmetleri ve yeni bir telematik üretimi ile çok çeşitli ticari ulaşım gereksinimlerini karşılayan özel tasarlanmış uçtan-uca sistem.“

Yeni nesil Sprinter: Daha fonksiyonel ve her ihtiyaca uygun

Mercedes-Benz yeni nesil Spinter, 1.700’i aşkın farklı kombinasyon oluşturarak müşterisine minibüs, panelvan ve kamyonet olmak üzere 3 ana seçenek sunuyor. Yeni Sprinter araçların temelini maksimum seviyede modüler bir yapı konsepti oluşturuyor. Bu modüler yapı konsepti sayesinde farklı alanlarda faaliyet gösteren şoförlerin, ticaret erbaplarının ve meslek gruplarının ihtiyaçları karşılanıyor. Sunulan çeşitlilikler ile şehir içi ve şehir dışı yolcu taşımacılığı yapan, okul ve personel servisi hizmeti veren, nakliye ve kurye hizmetleri gerçekleştiren firmalar için yeni çözümler sunuluyor.

Yeni Sprinter’da Artık Önden Çekiş Seçeneği Var

Mercedes-Benz yeni Sprinter araçlar müşterisine sadece arkadan itişli değil aynı zamanda önden çekişli araç seçeneği de sunuyor. Önden çekişli araçlar, arkadan itişli araçlarla karşılaştırıldığında aracın yük taşıma kapasitesi 50 kg artıyor. Ayrıca araçtaki 80 mm daha alçak olan yükleme eşiği de ticari kullanımda yüklemeyi önemli oranda kolaylaştırıyor ve kullanım konforunu artırıyor.

Ticari Araçta Bir İlk: 9 Kademeli Otomatik Şanzıman

Önden çekişli araçlarda iki yeni şanzıman tipi dikkat çekiyor. 9 kademeli tork konvertörlü otomatik şanzıman ticari araç pazarında önemli bir yenilik olarak öne çıkıyor. Yeni şanzımanın beraberinde getirdiği bir diğer önemli avantaj ise daha düşük gürültü seviyesine bağlı olarak artan yol konforu. Yeni 6 ileri manuel şanzıman ise vites kolunda rahatsız edici titreşimlere neden olmayan yapısıyla kullanım konforunu destekliyor.

Daha Kullanışlı Yükleme Alanı

Aracın arkadan itişli versiyonunda 4.325 mm’ye kadar ve önden çekişli versiyonunda 3.924 mm’ye kadar uzanan dingil mesafesi farklı kullanım ihtiyaçlarını karşılıyor. Özel raf sistemleri gibi detaylar da yükleme alanında kullanım kolaylığı ve ergonomiyi destekliyor. Arka çamurluk yapısı, tek tekerlekli arka aks mimarisi ve önden çekişli yapı kullanım alanını arttırırken 17 metreküp kargo alanı ve 5,5 tona kadar yük taşıma kapasitesi de yeni Sprinter’ın kullanım alanını arttırıyor. Çamurluk arası yükleme genişliği 1,22 metre olan yeni nesil Sprinter, bu sayede paletleri enlemesine yükleme imkânı da sunuyor.

Yeni Sprinter Donanımları Güvenli Sürüşü Garantiliyor

Güvenlik donanımlarıyla da yeni Sprinter segmentinde tamamen yeni bir boyuta geçiyor. Mesafe takip sistemi “Distronic, Aktif Fren Asistanı, Aktif Şerit Takip Asistanı” ve yorgunluk uyarısı “Attention Assist” gibi elektronik asistanlar sürüş güvenliğinde sürücüye yardımcı oluyor. Ek olarak kendi kendini temizleyebilen ve görüntüyü iç dikiz aynasına aktaran “Geri Görüş Kamerası”, 360 derece görüş açısına sahip modern bir park yardımcısı veya silme işlemi esnasında da maksimum görüş alanı sunan entegre Wet Wiper System özelliğine sahip “Yağmur Sensörleri” de yeni nesil Sprinter ile birlikte yeni sürüş destek sistemlerinden biri olarak sunuluyor.

Mercedes’in Bütün Ticarileri Elektikli Olacak

Elektrikli Sprinter’da  yine başka bir Daimler AG  şirketi tarafından üretilen ve 3’lü veya dörtlü kombinasyondan oluşan bataryalar zemin altına yerleştirilecek kullanılacak.

Mercedes-Benz Vans’ın entegre stratejisi içinde bütün ticari araç modellerini yakın bir zamanda elektrikli hale getirmek yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan eVito, 2018 yılının ikinci yarısında başlamak üzere satışa sunulacak. 2019’da ise elektrikli eSprinter tarafından yollarda olacak. Elektrikli araçlarda şarjı da içine alan altyapı kurmanın önemine dikkat çeken  Mercedes Benz  mühendisleri filo büyüklüğüne, sürüş profiline veya yapısal gereklilikleri göz önüne alarak hareket ediyorlar.

MBUX  İle Akıllı Kullanıcı Deneyimi

İnternet bağlantısı oluşturan LTE özellikli bir iletişim modülü. 7 veya 10,25 inç dokunmatik ekranlı yeni MBUX multimedya sistemi, yeni Sprinter’da ilk kez kullanılıyor.  Araçtaki internet bağlantı altyapısı Mercedes PRO bağlantı hizmetlerinin kullanımına olanak sağlarken akıllı telefon içeriklerine de kolayca ulaşılabiliniyor. Dokunmatik ekranlı MBUX multimedya sistemi ayrıca, yüksek kaliteli topografik 3D harita sunumu ile hızlı ve sabit diskli navigasyon özelliklerine sahip ve sürücünün alışkanlıklarına göre kendini geliştirerek sürücüye önerilerde bulunabiliyor.

Mercedes PRO bağlantısı: Dijital iletişim modülü. 

Mercedes Yeni Sprinter ile birlikte filo yönetim sistemi Mercedes PRO’yu da sunuyor. Bu sistem ile filo yöneticisi aracı takip edebildiği gibi, sürücü ile anlık sesli mesajlaşma sağlayabiliyor. Yeniden rota belirleme, araç verilerini kaydetme gibi özellikleri var. Aynı zamanda sürücünün davranışlarını ezberleme ve sürücüye eylemleri ile ilgili öneri sunmak gibi özellikleri var.

9 Milyon Kilometrelik Test

Yeni Sprinter sunduğu güvenirlik ve sağlanlığını garantiye almak için 3 motor ve 7 aktarma organı çeşitliliğiğle 9 milyon kilometreyi aşan ölçüde test edildi. Dört ülkede ve 8 farklı lokasyonda test edilen araçlar FinlandiyA’daki aşırı soğuklardan Güney Amerika’daAnd dağlarının yüksek rakımmlı yollarında ABD çöllerinde test edildi.

V6 Motor Seçeneğiyle Bir İlk

Güçlü Altı silindir Motorla 3 litrelik 6 silindirli dizel motoruyla 190 hp güç ve 440 Nm tork sağlayan motor seçeneğien sahip olan Yeni Sprinter büyük van segmenitinde 6 silindirli motor kullanılan tek model olarak dikkat çekiyor ve gücün yanı sıra sürüş konforunu da arttırıyor.

Daha küçük hacimli 4 silindirli 2,1 litrelik motor arkadan çekişli versiyonlarda 114, 143  ve 163 bg sunuyor. Önden çekişli  modellerde ise 114, 143 ve 177 beygir gücü seçenekleri sunuluyor. En güçlü versiyon ise özellikle karavan modellerinde kullanılacak.

Araç yapısına, dingil aralığına, tavan yüksekliğine ve motor ve çekiş sistemi konfigürasyonuna göre Yeni Sprinter’ın yakıt tüketim verileri karma olarak 6,6 ile 9,7 litre (100 kilometrede) arasında değişiyor. Karma CO2 emisyon değeri ise 181 – 253 g/km arasında.

Foto Galeri

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Tırsan, Patent Kategorisinin 4’üncü Kez Şampiyonu Oldu

Tırsan, 2023 TAYSAD Ödülleri Patent kategorisinde 1’incilik ödülünün sahibi oldu. Ar-Ge çalışmalarına sürekli devam eden Tırsan, En Çok Patent Tescili Alan Üyeler kategorisinin 4’üncü...