Reklamspot_img
Ana SayfaGüncel HaberlerYeni Opel Combo Yollara Çıkmaya Hazır

Yeni Opel Combo Yollara Çıkmaya Hazır

K9 ismi verilen ve Peugeot’un Partner, Citroen’in Berlingo, Opel’in de Combo modellerini içine alan B segment hafif ticari araç tanıtımlarının son ayağı Opel’in Russelheim’daki tesislerinde gerçekleştirildi

PSA Grubunun Opel’i satın alması geçtiğimiz ay birinci yılını doldururken, grup markalarının hafif ticarideki ilk ortak modelinin tanıtılmasına da ağırlık veriliyor. K9 ismi verilen ve Peugeot’un Partner, Citroen’in Berlingo, Opel’in de Combo modellerini içine alan B segment hafif ticari araç tanıtımlarının son ayağı Opel’in Russelheim’daki tesislerinde gerçekleştirildi. Peugeot Partner, Citroen Berlingo modelleriyle birlikte yapılan tanıtımın odağında bu sefer Yeni Combo yer alırken K9 olarak isimlendirilen hafif ticari araç projesinin grubun büyüme stratejisinde önemli bir yere sahip olduğu ifade edildi.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan PSA Grubu’nun LCV’den Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Phillippe Narbeburu, toplam satışların yüzde 9,1 gibi önemli bir oranının B segmentindeki hafif ticari araçlardan oluştuğunu ifade ederek yenilenen modelleriyle bu alandaki satışlarını artırmayı hedeflediklerini açıkladı. Opel’in PSA bünyesindeki birinci yılını da değerlendiren Narbeburu, yüksek entegrasyonla birlikte Opel’in yarım yılda 502 milyon Avro kar ettiğini de sözlerine ekledi.

Beşinci Nesil Opel Combo

Yeni Combo panelvan, aslında tasarımındaki farklılıklarını bir yana koyduğumuz zaman PSA Grubu’ndaki diğer kardeşleriyle hemen hemen aynı özelliklere sahip. 19 Eylül 2018’de Hannover’deki IAA Ticari Araçlarında dünya prömiyeriyle sergilenecek olan araç,  standart versiyonda 4,40 metre uzunluğa sahip.  Uzun versiyonuyla 4,75 metrelik uzunluğa sahip olan Combo’da beş kişilik ekip kabini faydalı yük alanı ve pratik yükleme ekipmanlarıyla kullanışlı hale getirilmiş.

Yeni Combonun yük alanı özelliklerini özetleyecek olursak; 4.4 ‘e kadar yük hacmi, 1.000 kilograma varabilen yük taşıma kapasitesi ve iş malzemeleri veya uzun yükler için 3,440 mm’ye kadar yükleme uzunluğu öne çıkıyor.

Yük alanında arak tekerleklerin çamurluk davlumbazları arasındaki mesafenin iki Euro paletin yüklenmesini sağlayacak kadar geniş olması ise aracı pek çok rakibinden ayırıyor.  Ayrıca segmentte ilk olan ve sürücünün veya operatör şirketin aracın aşırı yüklenmediğinden emin olmasını sağlayan sensör tabanlı bir aşırı yük göstergesi de hem yasal limitlere uygunluğu garanti altına alırken hem de aracın aşırı yüklenmesinden kaynaklanabilecek sorunların önüne geçilmesine yardımcı oluyor.

Şantiye Donanımlı Combo

Yük alanındaki yeniliklere ek olarak, yeni Combo konfordan güvenliğe ve pratikliğe kadar 19 destek sistemine sahip. İsteğe bağlı olarak sunulan Surround Rear Vision panelvan sürücüsünü görüş kabiliyetini arttırırken yolcu tarafındaki dış kapı aynasında yer alan ikinci bir kamera, sürücünün kör noktadan endişelenmemesini sağlar. Combo düşük hızlarda dönerken meydana gelebilecek darbeleri veya çizikleri önlemeye yardımcı olan yeni sensör tabanlı Flank Guard-Yan Koruyucu sistemine de opsiyonel olarak sahip olacak.  Ayrıca asfalt dışı kullanımlarda veya çamur, kum veya karda daha fazla çekiş gücü gerektiren durumlar için elektronik IntelliGrip çekiş kontrol sistemine sahip Şantiye tipi araçlarla kullanım alanını genişletmeyi hedefliyor.  Şantiye donanımlı araçlar, 30 mm daha yerden yüksekliğe, rijit ön denge çubuklarına, artırılmış lastik çapı ve arka değişken oranlı yaylara da sahip olarak sunulacak. Araçta aynı zamanda Apple CarPlay ve Android Auto bilgi-eğlence sistemleri de seçenek olarak sunulacak.

Yeni Opel Combo Ölçüler:

  • Standart versiyon: 4,403 / 1,848 / 1,825 (Uzunluk / yan aynalar hariç genişlik, yükseklik width-mm)
  • XL versiyon: 4,753 / 1,848 / 1,820 (Uzunluk / yan aynalar hariç genişlik, yükseklik width-mm)
  • Standart versiyon yük hacmi: 3.3’ten 3.8’e (Metreküp)
  • XL versiyon yük hacmi: 3.9’ten 4.4’e (Metreküp)
  • Standart versiyon yükleme uzunluğu: 3,090 mm –(yük geçmeli kapakla)
  • XL versiyon yükleme uzunluğu: 3,440 mm(yük geçmeli kapakla)
  • Taşıma Kapasitesi: up to 1,000 kg
  • Yükleme eşiği: 580 mm

Opel’in Hafif Ticarideki Köklü Geçmişi

1953 yılında piyasaya sürülen Opel Olympia Rekord Caravan, markanın hafif ticari mirasının en önemli kilometre taşlarından biri olarak dikkat çekerken tam 10 yıl sonra devreye alınan Opel Kadett Caravan ise küçülmüş boyutlarıyla ve dönemine göre pratik eşya taşıma çözümleriyle dikkat çekiyordu. 1985 yılında ise Kadett Combo yüzünü gösterirken tam anlamıyla bağımsız bir araç olarak Combo modeli 1993 yılında yollara çıktı. Ön tarafı markanın binek aracı Corsa’dan alınan  ve yük alanı genişletilen Combo B ilk defa Euro palet taşıma kapasitesine getirildi.

Üçüncü nesil Combo yine Corsa’dan alınan ön kısmıyla 2011 yılına kadar üretilirken 3,200-litrelik largo alanı ve 2.70 metreye uzayan yükleme uzunluğuyla ve iki yan kayar kapısıyla ülkemizde de büyük ilgi görmüştü.

2012 yılında itibaren ise Bursa’da Tofaş fabrikasında üretilmeye başlanan Combo D ise 2,755 mm ve 3,105 mm olmak üzere iki farklı dingil aralığıyla ve yüksek tavan özelliğiyle daha geniş müşteri yelpazesine hitap etti.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Aksaray Kamyon Fabrikası Güneş Enerjisi Santrali Faaliyete Geçti

Karbon nötr ulaşım ve dönüşüm hedefiyle çalışan Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 7.5 MWp kurulu gücünde yeni bir güneş enerjisi santralini tam kapasiteyle devreye...