Ana Sayfa Manşet Yeni Toyota Hilux Türkiye’de

Yeni Toyota Hilux Türkiye’de

Yeni Toyota Hilux Türkiye’de

Küresel pick up pazarının en güçlü modellerinden olan Toyota Hilux’un 8’inci nesli Türkiye’de tanıtıldı.

Ekim ayı başından itibaren Türkiye’de satışa sunulan Hilux, Avrupa pazarında yüzde 23,4’lük payıyla pick up pazarının  lideri konumunda.  İlk kez 1968 yılında satışa sunulan Hilux, küresel pick-up pazarında 16 milyondan daha fazla satış adetlerine ulaştı.

Daha büyük daha şık

Önceki jenerasyona göre 70 mm daha uzun (5,330 mm), 20 mm daha geniş (1,855 mm) ve 35 mm daha alçak (1,815 mm) olan Yeni Hilux, her neslinde olduğu gibi yine eşsiz bir tasarıma sahip. Her noktada pratikliği artırılan yeni Hilux daha fazla taşıma kapasitesiyle de dikkat çekiyor.

Toyota’nın binek araçlarında görmeye alıştığımız geniş ızgara ve keskin farların yanısıra güçlü bir görünüme sahip sis farlarını barındıran tampon ve “Under Priority- Öncelikli” tasarım felsefesiyle oluşturulan alt ızgarayı arka taraftada yeni çelik tampon ve stop grubuyla tamamlanıyor

Sürücünün önünde yer alan yeni hız ve devir saati göstergelerinin ortasında ise renkli 4.2 inç’lik TFT çok fonksiyonlu bir ekran bulunuyor. Direksiyondan da kolayca yönetilebilen bu ekran, en gerekli sürüş bilgilerini sürücüye yansıtıyor. Yeni teleskopik ayarlı direksiyon kolonu ise her sürücünün ideal sürüş pozisyonunu garanti ediyor.

Yeni Hilux yeni motorlar

Yeni Toyota Hilux Türkiye’de

Yeni Hilux, iki motor seçeneği ile satışa sunuluyor. Yeni 2.4 D-4D dizel motor 150 bg güç/400 Nm tork üretirken,  2.8 D-4D dizel motor ise 177 bg güç/450 Nm tork güç üretiyor. Yerini aldıkları daha büyük güç ünitelerine göre yakıt verimliliği yüzde 9 oranında artırılan motorlarla donatılan Yeni Hilux, dört çeker sürüş özelliğine sahip 2.4 D-4D motorunun tüketim ortalaması ise 100 kilometrede 7.3 litre.

2.4 D-4D motora sahip Hilux, 6 ileri manuel şanzıman ile sunulurken, yeni 2.8 D-4D ise dört tekerlekten çekiş ve yeni 6 ileri Süper ECT (Elektronik kontrollü şanzıman) otomatik vites kutusuyla donatıldı.

Ayrıca tüm Hilux modellerinde, Eco ve Power olmak üzere iki farklı sürüş modunda tercih yapılabiliyor.

Merdiven tipi şasi daha güçlü

Yeni Toyota Hilux’un yüzde 20 oranında artırılmış burulma direncine sahip şasi yapısıyla daha sağlam bir yapıya kavuştuğu ifade edilirken modelin başarısında en önemli unsurlardan biri olan merdiven tip şasinin (Ladder chassis) enerji sönümleme özelliğinin de yüzde 15 arttırılmış.

Süspansiyon bağlantı parçalarının güçlendirilmesiyle beraber, çekme kapasitesi 3.2 tona çıkarılan bir dizi yeni fren kontrol sistemleri sayesinde Yeni Hilux’ın off-road yetenekleri Land Cruiser seviyelerine çıktığı ifade ediliyor.  Off road kullanımda ihtiyaç duyulan gelişmiş Active Traction Control (A-TRC), yokuş iniş kontrolü(DAC) ve yokuş kalkış yardımcısı (HAC) gibi teknolojiler de Yeni Hilux’un sunduğu sistemler arasında yer alıyor.

Reklam
Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Bulung Logistics 320 Milyon Lira Yatırım Yapacak

Bulung Logistics’in Türkiye’deki cirosu bu yılın ilk yarısında yüzde 140 büyüdü. Bulung Logistics Türkiye Genel Müdürü Savaş...