Ana SayfaYan SanayiAllison Şanzımanlı Magirus Superdragon Stuttgart’ta X8 Hizmette

Allison Şanzımanlı Magirus Superdragon Stuttgart’ta X8 Hizmette

Allison Şanzımanlı Magirus Superdragon Stuttgart’ta X8 Hizmette
Stuttgart Havalimanı, Temmuz ayından bu yana Almanya’nın ilk özel üstyapılı Magirus Superdragon X8 yangın söndürme aracını kullanıyor.

İtfaiye ekibinin acil durum müdahale aracı, iki adet motor ve iki adet 4000 Serisi tam otomatik şanzımanla gücünü yanısıtıyor.
52 ton ağırlığındaki, 8×8 çekiş gücünde ve dört akslı Iveco IM52X8 şasiye sahip araç, Iveco Cursor motorları ve Allison 4500R tam otomatik şanzıman kullanılarak ikili güç paketiyle donatıldı.

Aracın arkasına yerleştirilen iki adet Euro 5 motor, motorların her biri 412 kW (560 bg) olmak üzere toplamda 824 kW (1,120 bg) güç sağlıyor. Tork konvertörü ve tam güçle vites değiştirme özellikleri sayesinde maksimum ivmelenme sağlayan iki adet Allison 4000 Serisi tam otomatik şanzıman ile aracın gücünden en iyi şekilde faydalanılıyor. Tekerleklere yüksek tork ve kesintisiz güç aktarımı sağlayan teknoloji sayesinde piyasadaki en iyi ve uluslararası yönetmelikte belirtilenden çok daha hızlı bir ivmelenme sunan araç, 25 saniye içinde 0 km/s’den 80 km/s’ye çıkarak saatte 135 km’ye kadar hız yapabiliyor.

Allison tam otomatik şanzımanlar, araç geliştirme aşamasının en başından itibaren entegre parçalar olarak ön plana çıkıyor. Her şanzıman, yangın söndürme ekipmanları için özel bir güç ayırıcıya ihtiyaç duymadan yeterli güç sağlamak için iki entegre ve motor tahrikli PTO özelliklerine sahip. Bu entegre çözüm, sistem yapısını çok daha yalın hale getiriyor ve parça sayısını azaltarak aracın güvenilirliğini artırıyor. Aracın durma mesafesini ve fren aşınmasını azaltan entegre retarder ise güvenlik, sağlamlık ve dayanıklılığı artıran bir başka özellik oluyor.

Iveco Superdragon X8 aracı, 17,000 litrelik su tankı ve 2,500 litrelik köpük konsantresi tankına sahip. Yangın söndürme operasyonları için araçta 6000 l/dk akış oranına ve 90 metreye kadar atış mesafesine sahip bir tavan tabancası ve 45 metreden fazla atış mesafesine sahip bir ön tabanca bulunuyor. Allison tam otomatik şanzıman ve 10 bar’da 9,000 I/dk güce sahip sol motordan gücünü alan Magirus MPN 700 pompası sayesinde araç, hareket halinde yangın söndürme görevini başarıyla tamamlıyor.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Otokar, Atlas Kamyon Ailesine İki Yeni Model Ekledi

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Atlas kamyon ailesine 2 yeni üye ekledi. 8,5 ve 12 tonluk modellerin ardından 11 ve 15 tonluk yeni araçlarla büyüyen...