Ana SayfaManşetDAF Yeni CF ve XF Serilerini Tanıttı

DAF Yeni CF ve XF Serilerini Tanıttı

DAF Yeni CF ve XF Serilerini Tanıttı
Yeni nesil CF ve XF kamyonlarını piyasaya süren DAF, araçların tanıtımını Hollanda’da yaptı. Türk basını için gerçekleştirilen tanıtım ve test sürüşlerinde araçlarda yapılan değişiklikler detaylı olarak anlatılırken araçların sunduğu yüzde 7’ye varan yakıt tüketimi ve sürücü konforu öne çıktı.

Organizasyonda, yüzde 7’ye kadar daha düşük yakıt tüketiminin yeni motor teknolojisi, yeni tahrik hatları ve aerodinamik optimizasyonlar sayesinde elde edildiği ifade edilirken araçların tedarikine ise Yeni CF ve XF Temmuz ayından itibaren başlanacağı kaydedildi.

Yeni CF ve XF serileriyle ilgili olarak sunumu yapan DAF Test Proje Müdürü Raoul Wijnands,  taşımacılıkta düşen karlılık ve artan maliyetler nedeniyle yakıt tüketiminin en önemli unsur haline geldiğini vurgulayarak kendilerinin de bu konuya odaklandıklarını açıkladı.

Düşük Devirde Yüksek Tork

PACCAR MX-11 ve MX-13 motor yeniliklerine dikkat çeken Wijnands, daha yüksek yakıt tasarrufunu düşük devirlerde daha fazla güç ve tork üreterek başardıklarını söyledi. Wijnands konuşmasına şöyle devam etti: “Sınıfındaki en yüksek yakıt tasarrufu, diğer özelliklerin yanı sıra motor, egzoz son işlem sistemi, şanzıman ve arka dingiller arasında en iyi etkileşimi sağlayan tamamen entegre ve yenilikçi tahrik hattı ile elde ettik. PACCAR MX motorları; hava yönetimi, yeni ve daha da verimli bir turbo şarj, yeni bir EGR sistemi ve yeni bir valf çalıştırma sistemi DAF-Test-Proje-Müdürü-Raoul-Wijnandskullanarak daha da geliştirildi. Daha yüksek sıkıştırma oranı ile yeni pistonlar, enjektörler ve enjeksiyon stratejileri olan yeni bir yanma sistemi geliştirilerek verimi arttırdık. Ayrıca en yüksek mekanik verimliliği sağlamak amacıyla, yeni yüksek verimli değişken devirli soğutma, direksiyon ve yağ pompaları kullandık. Motorun devrini düşürmek için PACCAR MX-11 ve MX-13 motorların maksimum tork değeri büyük oranda düşürüldü ve 900 dev/dak’dan itibaren elde edilebiliyor. Ürün portföyünün en güçlü üyesi olan 390 kW/530 hp PACCAR MX-13 motor, 1000 dev/dak’da 2600 Nm tork üretiyor.”

Motorun yanı sıra yeni nesil TraXon otomatikleştirilmiş şanzımanlar, yeni CF ve XF serisinde standart olarak sunulmaya başlanıyor. 12 ileri vitesli model standart olarak sunulurken özel uygulamalar için kullanılan 16 vitesli model isteğe bağlı olarak alınabiliyor. Yeni CF ve XF serisinde sağlanan verimliliğin bir diğer ayağı olan arka dingil tasarımlarında da tahrik hattı özelliklerine bağlı olarak yalnızca 1000 – 1040 dev/dak’da 85 km/saat seyir hızlarında 2,05:1’e kadar devir düşürme imkanı sunuluyor.

Tüm yeni motorlardaki tork değeri motorun güç değerine göre 50 Nm ila 200 Nm artırılmış. Ayrıca, yeni nesil DAF CF ve DAF XF kamyonlarda kullanılan “Çoklu Tork” sayesinde DAF, en yüksek viteste tahrik hattının verimini en üst düzeye çıkabiliyor. Çoklu Tork sayesinde ise en yüksek viteste 100 Nm ile 150 Nm arasında ekstra tork elde edilerek kamyonun bu viteste mümkün olduğunca çok sürülebilmesi sağlanmış.

PACCAR motor freni performansı

Motor performansının yanı sıra, PACCAR motor freninin performansı da geliştirildi. PACCAR MX-11 motorun maksimum frenleme gücü 320 kW’tan 340 kW’ya çıkarıldı. 1000 ile 1500 dev/dak’daki frenleme kuvveti ise yüzde20 arttırılmış. MX-13’ün maksimum frenleme gücü 360 kW üzerinde ve önemli bir aralık olan 1200 – 1500 dev/dak arasında frenleme gücü yüzde 30’a çıkarılmış.

Daha Aerodinamik Daha Hafif
DAF Yeni CF ve XF Serilerini Tanıttı

Yeni CF ve XF’teki aerodinamik özellikleri yeni güneşlik ile geliştirilmiş. Ayrıca yeni XF’te kamyon çevresinde, motor bölmesine kadar ve motor bölmesi de dâhil olmak üzere en iyi aerodinamik özellikleri sağlamak için ızgaranın arkasında tekerlek davlumbazı uzantıları ve akış kanalları yer almış.

DAF yeni CF ve XF için tamamen yeni ve kompakt bir Egzoz Son İşlem Sistemi (EAS) geliştirerek alt katman teknolojisiyle, EAS ünitesinin toplam hacminin yüzde 40 azaltılmasını sağlamış. EAS ünitelerinin kompakt yapısı sayesinde, özel uygulamalar için DeNOx katalitik konvertör ve Dizel Partikül Filtresi ayrı tutulmamış. EAS ünitesinin başka bir avantajı ise 50 kg daha hafif olması olarak öne çıkarken motor ve şasi ağırlık optimizasyonları gibi ek önlemler sayesinde yeni CF ve XF’in araç ağırlığı toplam 100 kg azaltılmış.

Servis Aralığı 200 bin kilometreye çıkıyor

Yeni DAF CF ve XF’in servis aralıkları 150 binden 200 bin kilometreye çıkarılmış. Yeni EAS ünitesinin özellikleri sayesinde kül temizleme aralığı ise 500 bin kilometreye kadar uzayabiliyor.

Şasinin arka ucundaki yeni tasarım örneğin yük kapakları ve kasalı konteynır ve vinç plakalarının hazırlanmış montaj plakalarının kolayca takılabilmesini sağlar ve gelişmiş Kasa Bağlantı Yöntemi en kısa yapılandırma süresini sağlar.

Gelişmiş Sürücü Bilgileri ve kullanım kolaylığı
DAF Yeni CF ve XF Serilerini Tanıttı

Daha çağdaş ve çekici bir görünüm ile okuma kolaylığı için gösterge paneli yeni yazı tipi ile yeniden tasarlanmış. Sürücü Bilgi Paneli gibi işlevler geliştirilmiş ve sürücüye kalan sürüş ve dinlenme sürelerini göstermek için bir takograf sayacı bulunuyor.

Bu özellik ve sürücünün panodaki anahtarları isteğine göre yerleştirebilmesini sağlayan sürücü tarafından ayarlanabilir anahtarlar (MUX), konfor ve verimliliği artırır. MUX anahtarları aynı zamanda üstyapının çalışması ile ilgili ek işlevlerin veya soğutma cihazı ve vinç ayağı destekleri gibi bileşenlerin yerleştirilebilmesini sağlıyor.

Yeni iç aydınlatma anahtarı “gece sürüşü” ve “dinlenme” modları için ışığı kısma imkânı ile kullanım kolaylığı sunar. Hızla ilgili tüm işlevler (hız sabitleyici, tahmini hız sabitleyici ve uyarlanabilir hız sabitleyici dâhil) artık direksiyonun sağ tarafında mükemmel ve mantıksal bir şekilde gruplar haline yerleştirilerek pratik bir kullanım sağlıyor.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Otokar, Atlas Kamyon Ailesine İki Yeni Model Ekledi

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Atlas kamyon ailesine 2 yeni üye ekledi. 8,5 ve 12 tonluk modellerin ardından 11 ve 15 tonluk yeni araçlarla büyüyen...