Reklamspot_img
Ana SayfaGüncel HaberlerTicari Araçta Kiralama Sinyalleri

Ticari Araçta Kiralama Sinyalleri

Ticari Araçta Kiralama Sinyalleri

Bütün dünyada çok yoğun olarak uygulanmasına rağmen Türkiye’de şimdiye kadar yasak olan uzun dönemli ticari araç kiralamasına yönelik bu uygulamada değişme sinyalleri veriliyor.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, uzun dönemli ticari araç kiralamanın tüm dünyada serbest olmasına rağmen bir tek Türkiye’de yasak olduğunu söyledi. Ancak konuyla ilgili yaptıkları çalışmaların ve verdikleri bilgilerin doğrulturunda bu düzenlemenin artık değişeceğini ifade eden Oktay, “Bize ulaşan taslağa göre bu durum değişiyor ve ticari araçların öz mal olma şartı ortadan kalkıyor” dedi.

Kiralama yönteminin uygulanmaya başlamasıyla araçların 3 – 5 senede bir yenilenmek zorunda olacağını söyleyen Oktay, “Kiralama yönteminin hayata geçmesi Türkiye’deki ticari araç pazarının canlanmasını sağlayacak. Değişim zorunlu olduğunda devletin bu alandan elde ettiği vergi miktarı da doğal olarak artmış olacak” dedi.

Küçük girişimcilerin ve 3–5 yılda bir ticari araçları değiştirecek ekonomik gücünün olmadığını da kaydeden Oktay, “KOBİ’ler şu anda ticari araçların yenilenmesi için kârlarından pay ayırmak zorunda kalıyorlar. Düzenleme, KOBİ’lerin üzerindeki bu yükü hafifletecek ve girişimciler daha fazla yatırıma yönelecek”

Türkiye’de geçtiğimiz yıl toplam 330 bin adet uzun dönemli kiralama yapıldığının altını çizen Oktay, ticari araçların da bu sisteme girmesiyle pazarın 100 bin adet daha büyüyebileceğini belirtti.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Aksaray Kamyon Fabrikası Güneş Enerjisi Santrali Faaliyete Geçti

Karbon nötr ulaşım ve dönüşüm hedefiyle çalışan Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 7.5 MWp kurulu gücünde yeni bir güneş enerjisi santralini tam kapasiteyle devreye...