Ana Sayfa Manşet Daha Hafif Daha Dayanıklı Tırsan Yeni Nesil Damper

Daha Hafif Daha Dayanıklı Tırsan Yeni Nesil Damper

İnşaat Sektörüne Daha Hafif Daha Dayanıklı Tırsan Yeni Nesil Damper

Hidrolik sistemi, şasi alt yapısı, yeni kasa yapısı gibi yenilenen pek çok özelliği ile dikkati çeken Yeni Nesil Tırsan Damper, 5 bin 900 kilogram boş ağırlığı ile yılda 2 bin ton ek taşıma kapasitesi sunuyor.

Yeni Nesil Tırsan Damper’in tanıtımı için 17 Nisan 2014 Perşembe günü Tırsan Adapazarı fabrikasında yapılan basın lansmanına; Tırsan Yönetim Koordinatörü Ayşenur Nuhoğlu, İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Yılmaz, Satış Planlama Genel Müdür Yardımcısı Ercan Kulaksız, Ürün Geliştirme Müdürü Yasemin Uzçakar’ın yanı sıra ürün geliştirme ve pazarlama ekibi katıldı.

Konuşmasında Yeni Nesil Tırsan Damper hakkında bilgi veren Tırsan Yönetim Koordinatörü Ayşenur Nuhoğlu, sahaya inip gözlemledikleri müşteri ihtiyacını Tırsan’ın 35 yıllık geçmiş tecrübesi ile harmanlayarak Tırsan Damper’e odaklandıklarını ifade ederek, Tırsan Ar-Ge merkezinin 2009 yılından beri 1 milyon adam/saatten fazla mühendislik çalışması ile 20 proje tamamladığını hatırlattı.

Hafif, dayanıklı, kaliteli…

Hafiflik, zorlu çalışma şartlarında yüksek dayanıklılık, Tırsan kalitesini temsil eden uzmanlık ve bunların yanında teknolojinin herkes tarafından kolayca kullanılmasının yeni damperin tasarım konseptini oluşturan dört temel özellik olduğunu açıklayan Nuhoğlu, Yeni Nesil Tırsan Damper’in üretim süreçleri ile ilgili şu bilgileri aktardı: “Öncelikle müşteri ihtiyacını tespit ettik ve saha analizi ile başladık. Sonrasında proje hedefleri belirlendi, hedeften konsepte geçtik ve teknik tasarımı hayata geçirdik. Prototip üretiminden önce bilgisayar destekli mühendislik çalışmalarında bulunduk, paralelinde prototipimizi test etmeye başladık. Sonrasında tasarım ve üretime geçiş onayı verildi. Türkiye’de 3 farklı bölgede 17 kanaat lideri ziyaret edildi ve geri bildirimler alındı. Bunlardan yola çıkarak ihtiyaç belirleme sürecinden geçtik. Yatak silo ve lowbed araçlarımızla Rusya’da ciddi bir deneyimimiz var ve bu deneyimimizi Türkiye’ye nasıl aktaracağımızı inceledik. Trendler nedir, nereye gidiyor, Rusya ve Almanya’daki müşteri arasında sinerji kurabilir miyiz diye düşünerek yurtdışını da inceledik. Sonrasında da konsept bulduk ve dedik ki: Hafif olmamız gerekiyor, paralelinde ise dayanıklılık vardı. Araçlar çok zor şartlarda çalışıyorlar ve aracın yol ömrünü azaltmak adına dayanıklılığa odaklandık. Uzmanlık bir diğer kriterimizdi ve Tırsan kalitesini farklı kullanım şartları içerisinde müşterilerimize sunmamız gerekiyordu. Sonrasında da teknoloji, kullanım kolaylığı dedik.”

Tırsan’ın bir ilke imza atarak 3D modelleme yatığını açıklayan Ayşenur Nuhoğlu, “2011 yılından beri 40 farklı şehirde damperimiz olduğu için bizim kendi satış sonrası hizmetlerimizde de ciddi veriler vardı. İki aylık çalışma sonrasında bilgisayarda tanıtılacak ciddi senaryolara karar verildi. Bu senaryolar ile yanal frenleme, eğilme, burulma, makaslama stres testlerini gerçekleştirdik. Buradan yola çıkarak prototipi ürettik. Aracı çok ciddi şartlarda test ettik ve bilgisayarda elde ettiğimiz verileri yollarda elde ettiklerimiz ile karşılaştırdık. Böylece sanal bir dünyada gerçekleştirdiğimiz tasarımın fiziki dünyada da bire bir karşılaştırmasını yapıp gereken iyileştirmeler varsa bunları gerçekleştirdik” diye konuştu.

Hidromas ile Ortak Sistem

Tedarikçilerle ortak teknoloji geliştirmeye başladıklarını ve Yeni Nesil Tırsan Damper’in yeni H tipi silindirik sistemini Hidromas ile birlikte geliştirdiklerini açıklayan Nuhoğlu, korozyon testi, hidrolik yağ sızdırmazlık testlerinde Hidromas ile beraber ilerlediklerini belirtti.

11 ton King Pin yükü ile rakipsiz

Aracın yenilikleri ile ilgili bilgi veren Ayşenur Nuhoğlu, mukavemeti yüksek malzemeler kullanılarak tasarlanan yeni düz ön duvar, önden arkaya asimetrik üst kemer, V form yapısında tasarlanan tabanın, müşterinin taşıdığı her çeşit yükün daha kolay ve hızlı akmasını sağlamak için geliştirildiğini vurguladı. Yeniden tasarlanan kelepçeli muavin şasi ile seyir esnasında doğabilecek ters yönlü hareketlerin minimuma düşürüldüğünü ve böylece ürün ömrünün uzatıldığını ifade eden Nuhoğlu, fiziki testler sonrasında mühendislik onayı alan Yeni Nesil Tırsan Damper’in, yeni küvet tasarımı, yeni şasi ve H-tipi hidrolik silindir sistemi sayesinde, 11 ton king pin yük değeriyle yol tutuş, kalkış ve rampalarda sürüş kolaylığı sağlandığını açıkladı.

Dingillerdeki yük dağılımı dengeli olarak ön bölüme transfer edildiği için, direksiyon hakimiyetinin arttırıldığını kaydeden Nuhoğlu, “7 bin 500 mm küvet boyu ve 11 ton king pin yükü yüksek manevra kabiliyeti sağlarken, dengeli yük dağılımı sayesinde de lastik kullanım ömrü uzatıldı” dedi.

Kaya Taşıması İçin Ağır Hizmet Tırsan Damper

Yeni Nesil Tırsan Damper projesinde ayrıca, bağlantı yataklarını ve hidrolik silindiri korumak amaçlı titreşim sönümleyicinin yeniden tasarlanarak, komponent ömrünün uzatıldığı ve yeni cıvatalı süpürgelik sayesinde kenar taşması yaşamadan, havuza en yakın mesafede boşaltım sağlandığını açıklayan Nuhoğlu, “Sürücüler için pratik ve kolay kullanım sunan Tek Tuş Finisher Fren Sistemi geliştirilmesine ilave olarak eğimli arazide sürücüleri uyaran yeni tilt alert ile zorlu çalışma koşullarına uygun manyetik sensör operasyon güvenliği sağlandı” diye konuştu.

Tavan formu, önden arkaya asimetrik kürek tasarımı, yeni ön duvar ve piston bağlantısı şasi ve kemer formu için patent başvurusunu yaptıklarını açıklayan Ayşenur Nuhoğlu, “Yeni Nesil Tırsan Damper, sektöre 2 farklı ürün olarak sunulacak. Mevcut Tırsan damper yerine, 5 bin 900 kg ağırlığında 22 metreküp hacmi ile Yeni Nesil Tırsan Damper standart olarak ve kaya taşımacılığı için 22 metreküp hacmi ile 6 bin 500 kilogram ağırlığında Ağır Hizmet Tırsan Damper ikinci bir ürün olarak müşterilerin hizmetine sunuluyor” dedi.

İlk teslimat Dünyalar Asfalt’a yapıldı

 

Tirsan-damper

Lansman sonunda, Yeni Nesil Tırsan Damper projesinin saha testlerine destek olan Sezerler Hafriyat Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Sezer ve Genel Müdürü Ramazan Sezer ile 2011 yılında üretilen ilk Tırsan damper ürününe destek olan Dünyalar Asfalt Ticaret’in Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dünya’ya işbirlikleri için teşekkür plaketleri takdim edildi.

Ayrıca Yeni Nesil Tırsan Damper’in ilk teslimatı da Dünyalar Asfalt firmasına gerçekleştirildi. Dünyalar Asfalt, bir adet Yeni Nesil Tırsan Damper’i filosuna kattı.

Tırsan’da Hedef 2018: 20 Bin Adetlik Üretim, 500 Milyon Avro Ciro

Ayşenur-NuhoğluTırsan Yönetim Koordinatörü ve Yurtiçi-Yurtdışı Kurumsal İletişim Operasyon Sorumlusu Ayşenur Nuhoğlu, 2013 yılı itibariyle Avrupa’nın dördüncü büyük treyler üreticisi olan Tırsan’ın ikinci 5 yıllık büyüme stratejisinden bahsetti ve 2018 yılı hedeflerini aktardı.

2011-2013 yılları arasında Tırsan’ın, Rusya’daki yeni fabrika ve Avrupa’daki satış sonrası ağının da dahil olduğu ciddi bir yatırım sürecine girdiğini ve toplamda 33 milyon Avro yatırımı ile kurulu kapasitesini arttırırken bir yandan da modernizasyon yatırımı yaptığını açıklayan Nuhoğlu, “Türkiye’de 36 yıldır sektöre liderlik etme başarımızın yanında, Almanya ve Rusya’daki üretim gücümüz ile 2013 yılında Avrupa’nın 4’üncü büyük treyler üreticisi konumuna geldik. 50’den fazla ülkeye yaptığımız ihracatla global pazardaki konumumuzu günden güne güçlendiriyoruz. Yatırımlarımızın paralelinde, 2013 yaz dönemi içersinde ikinci 5 yıllık stratejimizi devreye aldık. Avrupa pazarında 2015 yılında tank ve silo segmentlerinde, 2016 yılında ise lowbed segmentinde pazar liderliğine emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

2014 yılı için 10 bin 500 adetlik üretim hedefinden söz eden Ayşenur Nuhoğlu, “2018 yılında Türkiye, Almanya ve Rusya fabrikalarımız ile 20 bin adet treyler üretim adeti ve 500 milyon Avro ciro hedefimize ulaşacağız” açıklamasını yaptı.

2018’de üretimin yarısı ihraç edilecek

Şuanda Türkiye pazarında yüzde 40 pazar payı ile açık ara lider olduklarını vurgulayan ve bu liderliğin 36 yıldır devam ettiğinin altını çizen Nuhoğlu, “Tırsan, 2018 yılına geldiğinde üretiminin yüzde 50’sini yurtiçi pazara satarken yüzde 50’sini de ihraç etmeyi hedefliyor” dedi.

2009 yılında Türkiye’nin ilk Ar-Ge merkezini kurmuş bir firma olarak Tırsan’ın 2018’e giderken, sürdürülebilir bir başarının, yenilikçi ürünlere yatırım yapmakta olduğunu benimsediğini belirten Nuhoğlu, “Farklı müşteri segmenti ve ihtiyaçlarına standart kaliteli çözümü sunabilmek adına birincil hedefimiz; Ar-Ge faaliyetlerine ve süreçlerine odaklanmak. Ar-Ge’nin başarımızın anahtarı olacağını düşünüyoruz. 2018 hedefleri doğrultusunda yatırımlarımız da devam ediyor. KTR tesisimiz önümüzdeki 1 ay içerisinde tamamen faaliyete geçecek, lowbed hedeflerimiz doğrultusunda lowbed hattımız da büyüdü” şeklinde konuştu.

 

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

İmsan Group Filosuna 8 Adet Tırsan Çiçek Taşıyıcı Frigo Ekledi

Mardin merkezli uluslararası taşımacılığın öncü firmalarından İmsan Group, son yatırımı ile filosuna 8 adet Tırsan Çiçek Taşıyıcı...