Reklamspot_img
Ana SayfaTicari AraçlarFiat Profesyonel Ticari Araç Gamıyla Euro 6’ya Hazır

Fiat Profesyonel Ticari Araç Gamıyla Euro 6’ya Hazır

Fiat Profesyonel Ticari Araç Gamıyla Euro 6’ya Hazır
Eylül ayında Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanmaya başlanan Euro 6 normlarına uygun hafif ticari araç satışlarından önce pazarın önemli markaları yeni modellerin tanıtımına hız verirken  Fiat da ürün gamına eklediği Fullback pick up modeliyle de hafif ticari ürün yelpazesini  tamamladı.

İtalya, Türkiye, Brezilya ve Meksika’daki fabrikalarıyla 2015 yılında toplam 1 milyon 152 bin hafif ticari araç sattıklarını ve bunların 294 bin adedinin EMEA bölgesinde teslim edildiğini aktaran yetkililer, bölgelere göre farklılık arz eden ihtiyaçlara yönelik olarak hafif ticari araç yelpazesini tamamladıklarını açıkladılar.

Ducato Dünyanın En Büyük Ticari Araç Fabrikasında Üretiliyor

Bursa’da faaliyet gösteren Tofaş Fiat ve İtalya’daki Atessa fabrikalarının dünyadaki en yüksek kalitede üretim yaptığını da sözlerine ekleyen Gostoli,  Ducato’nun üretildiği Sevel fabrikasında 10 bin farklı konfigürasyonun mümkün olduğunu vurgulayarak, “Günde bin 100 adet araç üretimiyle Sevel fabrikasının dünyanın en büyük ticari araç üretim merkezi” dedi.

2015 yılında dört puanlık farkla ikinci oyuncunun önünde olan olan yüzde 21’lik pazar payına Ducato, 2016 yılının ilk çeyreğinde başarısına devam ediyor.

Yük ve yolcu taşımacılığının yanısıra esnekliğiyle karavan alıcılarının da en fazla tercih ettiği araç olan Ducato’nun toplam satışlarının dörtte üçü tatil ihtiyaçları için kullanılıyor.
Motor gamını da yenileyen ve daha çevre dostu ve ekonomik kullanım sağlayan Ducato’da yük taşımacılığı ihtiyaçları için Euro 6 normlarına uygun düşük basınçlı EGR (Low Pressure EGR) teknolojisi kullanılırken yolcu taşımacılığı için üretilen modellerde SCR sistemi kullanılmış.

Doblo Euro 6’ya düşük basınçlı EGR teknolojisiyle  geçiyor

Fiat Profesyonel içinde önemli bir role sahip olan Doblo Cargo ise dördüncü nesliyle Pazar payını arttıran modeller arasında yer alıyor. Avrupa’nın en çok satılan hafif ticari araçları arasında yer alan Doblo, başta İngiltere posta idaresi Royal Mail olmak üzere aralarında Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerin bulunduğu özel veya kamu posta idareleri tarafından da yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Fonksiyonelliği ve performansı ve düşük işletme maliyetleriyle öne çıkan Doblo’nun Euro 6’ya geçişiyle birlikte  motor seçeneğine göre yüzde 9’dan 12’ye varan yakıt tasarrufu sağlayacak olması bu sürecin Doblo’nun pazardaki yükselişine hız vermesi bekleniyor. Doblo’da kullanılan 7 motor ve 4 güç seviyesindeki bütün Euro 6 motorlarda düşük basınçlı EGR teknolojisi kullanılacak.

Yenilenen Fiorino’nun Avrupa Siparişleri Katlandı

2007 yılında ilk defa yollara çıkan, ölçüleri, şehir içi kullanımında sağladığı kolay sürüş ve park etme özellikleriyle yeni bir segmentin açılmasını sağlayan Fiorino’nun fikri ve sınai mülkiyet haklarının tamamı Tofaş’a ait.

Geçtiğimiz aylarda dışta ön tampon ve ızgarada yapılan dokunuşlarla ve yeni direksiyon ve kontrol paneli ile  kullanımı yaygınlaşan dokunmatik radyo, navigasyon ve entegre Bluetooth gibi donanımlarla zenginleştirilen Fiorino siparişleri, 2016 yılının ilk dört ayında ikiye katlandı.

Fiorino, Avrupa pazarları için Euro 6’ya uygun 80 ve 95 beygir gücündeki iki 1,3 Multijet motorun yanı sıra yakıt tüketimini yüzde14’e varan oranlarda azaltan Conformatic robotize şanzıman kombinasyonuyla sunulan Ecojet motor seçeneğine de sahip olacak. Ayrıca Fiorino’da 1,4 hacimli benzinli motor ve yine 1,4 hacimli doğal gazlı seçenekler de bulunacak.

Fullback Yeni Pazarlarda Fiat’ın Elini Güçlendirecek

Küresel marka olarak yerini güçlendirmek isteyen Fiat Profesyonel için Fullback modeli sadece yeni bir modelin lansmanından ziyade markanın tamamen yeni Pazarlara açılma stratejisini de oluşturuyor. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesi  ticari araç karma pazarında pick up yüzde 22’lik bir paya sahipken Avrupa ülkelerinde bu oran yüzde 6’ya düşüyor. Ancak sadece Afrika ve Orta doğu pazarında ise yüzde 70 gibi yüksek bir orana ulaşarak dikkatleri çekiyor.

Fiat Profesyonel, bu segmente gireceği  model için önemli bir stratejik çalışmayla sağlamlığı, kapasitesi ve verimliliğiyle öne çıkan bir tercih yaptı ve  Fullback yollara çıkmış oldu.

Üstyapı işlerine de uygun olan Fullback’in Fiat şirketlerinden olan Mopar desteğiyle ve anlaşmalı üstyapıcı markalarla işbirliğiyle yol bakım aracı, havalanı ekipmanı ve hatta soğutucu araç olarak bile kullanılabilen versiyonları Avrupa pazarlarına sunulacak.

150 HP ve 180 HP’lik iki versiyonu bulunan Fiat Fullback 2.4 litrelik silindir hacimli turbo dizel motor seçenekleriyle tercih edilebiliyor. 6 ileri manuel şanzımanlı olarak hem 4×2 hem de 4×4 çekiş versiyonlarıyla Türkiye’de satşa sunuluyor. Fiat Fullback’in 5 ileri otomatik şanzıman seçeneği ise 4×4 versiyonlarında bulunuyor.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Aksaray Kamyon Fabrikası Güneş Enerjisi Santrali Faaliyete Geçti

Karbon nötr ulaşım ve dönüşüm hedefiyle çalışan Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 7.5 MWp kurulu gücünde yeni bir güneş enerjisi santralini tam kapasiteyle devreye...