Ana SayfaTicari AraçlarFord Transit ve Transit Custom Euro 6’ya Yeni Motorla Hazır

Ford Transit ve Transit Custom Euro 6’ya Yeni Motorla Hazır

Ford Transit ve Transit Custom Euro 6’ya Yeni Motorla Hazır

Transit ve Transit Custom ile Avrupa satışlarında 2016 yılının ilk dört ayında yüzde 18’lik artışla 66 bin 700 adede ulaşan Ford, yeni motorlarının yanı sıra yeni teknolojileri de hafif ticari araçlarında uygulamaya başlayacak.

Emisyon seviyesinin Euro 5 normlarına göre NOemisyon seviyesinin yüzde 55 oranında azaldığı Euro 6 normlarının AB ülkelerinde hafif ticari araçlarda Eylül ayının başından itibaren yürürlüğe girecek olması ticari araç endüstrinde yeni teknolojilerin de tanıtımlarını hızlandırdı.

Transit ve Transit Custom  modellerinde Euro 6’ya yeni 2.0 litrelik Ford EcoBlue dizel motor gamıyla geçecek olan Ford, yakıt verimliliğinde yüzde 13’e varan iyileşme, daha düşük devirlerde daha yüksek tork ve Avrupa ülkelerinde 60 bin kilometreye varan servis aralığı sunuyor.

Yeni EcoBlue Motor Rekabette Ford’un Elini Güçlendirecek

Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen yeni motor ve teknolojilerin tanıtım toplantısı ve test sürüşlerinde hacim olarak küçültülmüş yeni motorun 157 g/km COemisyon saldığını ve düşük motor devirlerde ulaşılan yüksek torkun ise sürüşü geliştirdiği ifade edildi.

Ford EcoBlue Geliştirme Programı Şefi Nick Pollard, daha ucuz işletme maliyetleri, daha fazla performansın daha temiz motorlarla sağlanacağını kaydetti. Tamamen yeni olan Ford EcoBlue motorların Ecoboost teknolojisini kullandığını açıklayan Pollard, yaptığı konuşmada şu bilgilere yer verdi:  “Bu motor Almanya ve İngiltere’de geliştirildi ve İngiltere’nin  Dagenham kentinde bulunan Ford motor fabrikasında üretilecek. Transit ve  Transit Custom modellerinde kullanılacak olan 2.0-litre Ford EcoBlue motor, 105 PS, 130 PS ve 170 PS değerlerinde güç sunacak. Offset krank mili, optimize edilmiş rulman ölçüleri gibi geliştirmelerle dikkat çeken yeni motorda bakım gerektirmeyen yağlı sistem kayış (Belt in oil drive) dikkat çekiyor. Ayrıca yüksek basınçlı turbo kompresör 2000 bar “common rail” özelliklerine sahip. Yapısındaki tasarım değişikliklerinin yanı sıra ses ve titreşim seviyesi binek araçlarla aynı olan EcoBlue motor alüminyum silindir kapağına da sahip.

Ayrıca, 1250 devirde yüzde 20 yükseltilen tork günlük kullanımda daha esnek ve hassas performans sağlayacak.”

Yardımcı Sistemlerle Yüksek Güvenlik

EcoBlue motorların yanı sıra Transit ve Transit Custom araçlarda yan rüzgarlara karşı stabilizasyon sağlayan “Side Wind Stabilisation” (SWS) ve hafif ticari araç endüstrisinde ilk defa kullanılacak olan yaya algılama detektörlü çarpışma asistanı  gibi gelişmiş yardımcı teknolojileri de sunulmaya başlanacak. Tamamen Ford tarafından geliştirilen Side Wind Stabilisation (SWS) sistemi 80 km üzeri hızlarda devreye giriyor ve frenleme yaparak aracın yan rüzgarlardan etkilenmesini engelliyor.

Ford’un hafif ticari araçlarında kullanmaya başlayacağı bir diğer sürücü yardımcı sistemlerinden birisi de Trafik İşareti Tanıma sistemi. Sistem, sürücüye, geçerli hız limitleri ve geçersiz işaretler ve sollama kısıtlamaları gibi uyarıları gösterge paneli üzerinden bildiriyor. Ford’un Mondeo ve S-MAX gibi binek araçlarında uyguladığı kamera ve radar teknolojisiyle  ticari araç endüstrisinde de kullanılacak olması bu alanda standartları yukarı çeken markalar arasında yerini güçlendirecek. Yine aktif güvenlik teknolojileri arasında yer alan çarpışma önleyici asistanı da sürücünün önündeki araç, nesne veya yayayı tespit edip sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarmasına rağmen sürücünün gereken müdehaleyi yapmaması durumunda aracın otomatik olarak fren yapmasını sağlıyor.

Bu teknolojilerin yanı sıra yenilenen Elektronik Stabilite Kontrol (ESC) sistemi Transit ve Transit Custom  modellerinde standart donanım olarak sunulacak. Yan rüzgarlara karşı stabilizasyon sağlayan “Side Wind Stabilisation” sisteminin yanı sıra hızlı bir şekilde viraja girilmesi durumunda aracı yavaşlamasını sağlayan “Curve Control” ve aracın devrilmesini motor torku ve bağımsız tekerlek frenlemesini kontrol ederek engelleyen “Roll Stability Control” gibi Ford patentli özellikler geliştirilmiş ESC sisteminin özellikleri arasında yer alıyor.

Otomatik Şanzıman Çok Yakında Hazır olacak

2016’nın son aylarında ise manuel şanzımanın yanı sıra 6 ileri otomatik şanzıman SelectShift, Transit Custom Kombi modelleri için yeni havalı arka süspansiyon gibi seçenekler de yer alacak. Markanın farklı araçlarında başarıyla kullanılan tork konvertörlü bu şanzıman çoklu değişken stratejisine sahip ve ağır yüklere göre adapte olabilerek çalışıyor.

2 litrelik Ford EcoBlue motorda Euro 6 standartlarını SCR sistemiyle sağlıyor. 10 bin kilometrelik bir kullanım sağlayan 21 litrelik AdBlue tankı ise doldurulması kolay bir noktaya yerleştirilmiş.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Renault Trucks, Jumbo ve SVZ Elektrikli ‘Oxygen’ Prototipini Test Ediyor

Renault Trucks, test kamyonu Oxygen ile Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor. İlk testlerin ardından, şehir içi lojistiğine yönelik yeni bir versiyon Ekim 2024'te Amsterdam'da test...