Ana SayfaTicari AraçlarHafif Ticari Araçların Geleneksel Kutup Macerası

Hafif Ticari Araçların Geleneksel Kutup Macerası

Hafif Ticari Araçların Geleneksel Kutup Macerası
International Van Of The Year juri üyeleriyle uzman sürücüler tarafından gerçekleştirilen “Arctic Test-Kutup Testi” Şubat ayının ilk iki haftasında Helsinki ve Kuzey Finlandiya’da gerçekleştirildi. Bu yıl 30’uncusu kutlanan bu özel organizasyona küçük van segmentinin Citroën Berlingo, Dacia Dokker, Fiat Doblo, Opel Combo, Renault Kangoo and Volkswagen Caddy gibi önemli oyunculara katıldı.

Ford’un da  Transit Connect gönderdiği organizasyonda meydana gelen kaza ve yeni araç gönderilmesi için de zaman yetersizliğinden dolayı bu aracın değerlendirilmesi yapılamadı.

Citroën Berlingo ve Volkswagen Caddy’nin Euro 6 motorlarla donatıldığı araçlarla katıldığı testte diğer hafif ticariler Euro 5 motorla donatılmıştı. Teste katlan araçların en güçlü motora sahip olan Doblo’nun 105 beygir gücündeki  1,6 litrelik Multijet II’si olurken; Caddy 2 litrelik 100 bg TDi motora sahipti. Teste katılan Berlingo’nun 1,6 litrelik HDi motoru 98 bg, Kangoo ve  Dokker 1,5-litre dCi motorla 90 bg ve en küçük motor 88 bg güç ve 1,3-litre CDTi ile Combo’da yer aldı.

Tamamı önden çekişli olan araçlardan 6 ileri manuel vitesli Doblo hariç hepsi 5 ileri şanzımana sahipti.

Tamamı 250 kilogramlık malzeme ile yüklenen araçlar Nokian Hakkapeliitta çivisiz kış lastikleriyle donatıldı. Araçların yakıt depoları ise bütün test süresince Neste Oil Pro Diesel ile dolduruldu. Organizasyonun ilk bölümü Helsinki ve çevresindeki alanlarda farklı ölçümlerin yapıldığı şehir testleri olarak gerçekleştirildi.

İkinci bölümü Finlandiya’nın kuzeyinde gerçekleştirilen testlerin şehir sürüşleri Oulu’da, yol sürüş testleri Oulu’dan Kutup Dairesi üzerinden  Iso-Syöte’ye gidişte ve yol tutuş testleri Pudasjärvi havaalanında yapıldı. Soğukta motor çalıştırma testleri ise Iso-Syöte’nin kuzeyinde gerçekleştirildi.  Yol tutuş testlerinin gerçekleştirildiği Pudasjärvi havaalanının tamamen buzla kaplı olması ise şartların zorlanmasını sağladı.

Testlerin yılın en soğuk zamanı olması beklenen döneminde yapılmasına rağmen özellikle sıcaklık değerleri bakımından bu yılın ılık geçmesi şaşırtıcı oldu. Ancak özellikle yollar fazlasıyla kayganlaşırken araçların kış performansları ve yol tutuşları küçük yollarda gerçekleştirildi.

Uluslararası test komitesinin değerlendirme notlarında bütün araçların ağır kaygan şartlarda bile fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmesi ve çivisiz lastiklerin sağladığı çekiş hayret verici olarak karşılandı.

Volkswagen Caddy 2.0 TDI BlueMotion Launch Edition

Volkswagen-Caddy-2.0-TDI-BlueMotion-Launch-Edition

Kutup testlerindeki rekabete 2.0 TDI BlueMotion ile en büyük hacimli motorla giren  Caddy için büyük bir avantaj oldu. Test grubu Euro 6 motorla ilgili olumlu görüşlerini paylaşırken modelin şehir içinde ve karayollarındaki sürüşte sunduğu performansla en iyi puanları almasını sağladı. Sürücü kabininin sunduğu konfor ve sürücü koltuğu da modelin aldığı yüksek puanlarda etkili oldu.

Caddy’nin direksiyon hakimiyeti, debriyajı ve vites değişimi ve frenleri de test sürücüleri tarafından beğenilirken, aracın sağladığı görüş vey an aynalar aracın eleştirilen tarafları oldu. Ayrıca yük alanı olarak da listenin üst sırasında yer almadı. Yine de Caddy, 188 test puanıyla Artic Van Test 2016’nın kazananı oldu.

+ Motor

+ Sürüş

+ Ergonomi

– Yan görüş

-Çekiş control sistemi

-A4 kağıtlar için az alan

Renault Kangoo Express Maxi 1.5 dCi 90

Renault-Kangoo-Express-Maxi-1.5-dCi-90

Renault Kangoo en fazla puanı yük alanıyla elde etti. Kangoo’nun yük alan yüzeyi pratik bulunurkene fazla sayıdaki bağlama halkaları da etkili oldu. Kangoo’nun yük alanındaki eksi puanı ise fazlasıyla dar olan  yan kapıdan geldi. Kabin içindeki saklama alanları geniş bulunan Kangoo’nun malzeme kalitesi ve sadelik de test sürücülerini etkiledi. Kabinin geniş değerlendirmesi ve sürücü koltuğu da konforlu bulundu.

Süspansiyon ve özellikle motoruyla olumlu etkiler bırakan Kangoo, vites oranı da iyi olarak değerlendirilirken yan aynalar küçük bulundu. Kangoo 187 puan aldı.

+ Süspansiyon

+ Yük alanı

+ Görüş

– Aynalar

– Yan kapı

– Radyo ayar düğmeleri

Opel Combo Van 1.3 CDTI L2H1

Opel-Combo-Van-1.3-CDTI-L2H1

En geniş yük alanına sahip olan araç Opel Combo oldu. Yük kapasitesi neredeyse başka bir sınıfa yakın olan Combo, bin 175 kg kapasite sunarak özellikle ağır mal taşımaları için uygun kullanım sağlıyor.

Combo ve Doblo’nun yan aynaları test araçları arasında istisnai şekilde öne çıkıyor. İki parçalı yan aynalar geniş ve gerçek ticari araç aynası gibi duruyor. Yan aynalar iyi bir görüş sağlarken A sütünu özelliklel sol ön tarafın görüşünü çok az da olsa zorlaştırıyor.

En küçük motora sahip olan Combo, şehirler arası yolda ve şehir içinde torkuyla eleştirildi. Combo’nun motoru tork olarak yetersiz görülse de yakıt ekonomisinin iyi bir seviyede olduğu belirtiliyor. Motorun yanı sıra vites oranının da şehir içinde aracın en zayıf noktası olarak ifade edilirken start-stop sisteminin ise çok iyi çalıştığı ifade edildi ve araç 186 puan aldı.

+ En ağır yük kapasitesi

+ Aynalar

+ Kapılar

– Şehir içi vites oranı

– Şehir içi tork

– Görüş


Dacia Dokker Van 1.5 dCi 90 Ambiance

Dacia-Dokker-Van-1.5-dCi-90-Ambiance

Dacia Dokker teste katılan birçok sürücüyü olumlu yönde şaşırttı. Teste katılan en ucuz araç olan Dokker buna rağmen işlevsel ve en az yakıt tüketen araç olarak değerlendirildi.

Dokker’ın motoru esneklik ve torkuyla övgü alırken  test grubu, kabinin basit tasarımından da hoşlandı. İlk defa aracı kullanan bir sürücünün bile araç fonksiyonlarını kolay bir şekilde öğrendiği belirtilmiş.

En büyük kritiği konforsuz sürücü koltuğundan alan Dokker’daki diğer olumsuz yorumlar, kabindeki ses, yan aynalar ve sileceklerin çalışması olarak ifade edildi. 183 puan alan araç yol tutuş testinde de en düşük puanı aldı.

+ Düşük maliyetli

+ Basit Tasarım

+ Motor

– Koltuklar

– Kaygan yolda-yol tutuş

– Görüş

Fiat Doblo 1.6 Multijet II L1

Fiat-Doblo-1.6-Multijet-II-L1

Arctic Test 2016’nın en verimli motoru Fiat doblo’da yer aldı. Doblo’nun motoru performansı test eden uzman gazeteciler tarafından övgü alırken,  hızlanma testlerinden de en iyi puanları alan marka oldu. Test sürücüleri Doblo’nun süspansiyonunu beğendiler. Teste katılan araçlardan sadece Doblo 6 ileri vitese sahipti.

Opel gibi Doblo da en büyük iki parçalı yan aynalara sahipti ve A sütunu görüşü biraz engellemesi dikkate alındı. Koltuklar arasında yer alan kolçak ise özellikle uzun mesafe sürüşlerde konforu arttıran unsur olarak dikkati çekerken araçta bulunan Traction+ özelliği kaygan koşullarda araca daha fazla yol tutuş özelliği kazanndırdı. Traction+ özelliği sadece saatte 50 km hız altında çalışıyor.

En randımanlı motora sahip olmasına rağmen yakıt tüketimi diğer modellere göre fazla olan Doblo, fabrika tarafından tavsiye edilen lastiklerden 10 mm daha geniş lastiklerle test edildi. Özellikle lastiklerin Doblo’nun yakıt tüketim performansında etkili olabileceği görüşü ifade edildi. Doblo testten 186 puan aldı.

+ Hızlanma

+ Aynalar

+ Süspansiyon

– Görüş

– Isıtıcı kontrolleri

– Yakıt ekonomisi

Citroen Berlingo Van 1.6 BlueHDi 100 L2 Pro

Citroen-Berlingo-Van-1.6-BlueHDi-100-L2-Pro

Citroen Berlingo, test alanındaki diğer Euro 6 motora sahip olan araçtı. Yeni motor şehirde iyi bir performans sergiledi ve keyifli ve sessiz yapısıyla puan topladı. Şehir içindeki sürüş sırasında aracın start-stop sistemi gayet iyi çalıştı. Ayrıca aracın süspansiyon sistemi de fonksiyonel bulundu.

Kabin içinden görüş ve geri gidiş  iyi olarak değerlendirildi. Berlingo ve Kangoo test araçları içinde üç koltuğa sahip olan iki araçtı.

Berlingo’da bölme duvarında yer alan açılabilen kapak yük alanındaki uzun yükleri kabinin içine kadar yerleştirilmesine imkan veriyor. Şişkin bölme duvarı aracın yan kapsının kullanımını ise biraz engelliyor.

Yolda vites değişimi ve kabin içindeki ergonomic ise aracın eleştitilen taraflarından oldu. Test sürücülerine göre Berlingo, dar yollarda ve yol tutuş testlerinde performansı düşük görüldü. Berlingo 178 puanla değerlendirildi.

Test points 178

+ Görüş

+ Motor

+ Süspansiyon

– Yolda vites değişimi

– Ergonomi

– Yük alanı

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Renault Trucks, Jumbo ve SVZ Elektrikli ‘Oxygen’ Prototipini Test Ediyor

Renault Trucks, test kamyonu Oxygen ile Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor. İlk testlerin ardından, şehir içi lojistiğine yönelik yeni bir versiyon Ekim 2024'te Amsterdam'da test...