Ana Sayfa Manşet Iveco Doğalgazlı Araçlarla Temiz ve Ekonomik Taşımacılık Vaat Ediyor

Iveco Doğalgazlı Araçlarla Temiz ve Ekonomik Taşımacılık Vaat Ediyor

Reklam

Iveco Doğalgazlı Ticari Araçlarla Temiz ve Ekonomik Taşımacılık Vaat Ediyor1986 yılında başladığı alternatif motorlu araçlar konusunda çalışmalarına ağırlık veren Iveco, düzenlediği bir organizasyonla genişleyen doğalgazlı araç gamını Türk müşterilerine tanıttı.

Avrupa’da hafif-orta ve ağır ticari araç ve şehir içi toplu taşımaya yönelik olarak 12 bin araç satarak 1 milyon kilometre yapmış tek marka olan Iveco, yük taşımacılığında kullanılan Daily, Eurocargo ve Stralis modellerini farklı ihtiyaçlara göre sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ve/veya sıkıştırılmış doğalgazla çalışan (CNG) alternatiflerle zenginleştiriyor.

Doğalgazlı araç modellerini basına ve müşterilerine tanıtmak amacıyla İtalya’da bir organizasyon düzenleyen Iveco gezisine; Gökbora, Tez Oksijen, Çorum Gaz, Sittnak, Gintem, Tezel Lojistik, Keskinoğlu Fem, Arkas Ulaştırma, Aras Kargo, Cemiloğlu, Limak, Koyuncu, Martaş, Martı Lojistik, Bumerang Lojistik, Dinçer Lojistik, Sertelli, Sarılar İnşaat ve Gürnak firma sahipleri ve üst düzey yöneticileri katıldı.

Iveco Araç Genel Müdürü Maurizio Manera, Iveco Araç Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Kurşunoğlu, Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, Iveco Otomotiv Genel Müdürü Ömer Bursalıoğlu’nun ev sahipliği yaptığı organizasyonda yapılan sunumların ardından ise Balocco’da yapılan organizasyonda ise farklı alanlardan firma sahipleri ve yöneticileri Iveco Daily ve Iveco Stralis’in CNG versiyonlarını test etme imkanı buldular.

CNH Industrial Village’te gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak söz alan Iveco Genel Müdürü Maurizio Manera’nın yaptığı kısa hoş geldiniz konuşmasının ardından söz alan CNH Industrial yöneticilerinden Massimo Fumarola yapılan son düzenlemeyle iki hafta önce CNH Industrial ismini alan FIAT Industrial ile ilgili bilgi verdi.

Fiat Industrial İsim Değiştirdi CNH Industrial Oldu

Massimo FumarolaFumarola, CNH Industrial ile ilgili şu bilgileri verdi: “26 milyar Euro ciro ile dünyada sermaye malları üreten üçüncü büyük şirket durumundayız. Ar-Ge, üretim ve satın almada sağladığımız sinerji bize büyük bir güç veriyor. Yani bir şirket olarak kuvvetli temellerimiz var. Elimizdeki geniş ürün yelpazesiyle 5 kıtada ürünlerimizi üretiyor ve satıyoruz. Özellikle motor konusunda bazı ülkelerde daha da büyük gelişimler göstereceğiz. İçinde Iveco’nun da bulunduğu 11 markamız var. Dünyada 67 binden fazla çalışanımız, 49 AR-GE merkezimiz, 60 adet üretim merkezimiz bulunuyor. Geçtiğimiz sene sadece AR-GE çalışmaları için 900 milyon Avro harcadık.

“Ürettiğimiz motorların yüzde 40’ını grup dışı markalara satıyoruz. Mitsubishi Fuso, Caterpillar iş makineleri ve Ford ağır ticari araçlarına motor satışı gerçekleştiriyoruz” diyerek motor teknolojisi ndeki uzmanlıklarının altını çizen Fumarola, doğalgazlı araçlarla ilgili şunları söyledi: “Gazla çalışan motorlarımız teknik olarak benzinle çalışıyorlar. Daha temiz ve daha sessiz operasyon imkanı sağlanıyor bu şekilde. Bu gazlar depolara ya soğutarak veya basınçla koyuluyor. Biz de bu iki teknoloji de yer alıyor. Büyük kamyon filoları olan şirketler gaz tedariki için kendi doldurma tesisi kurarak bir ekonomik bir yöntem seçebiliyorlar.

Avrupa Birliği İçinde Özel Proje: Mavi Koridor

Şu anda AB içerisinde bu konuda altyapı hazırlamak için bir proje bulunuyor. Daha çok LNG ağırlıklı olarak kurulacak bu çalışma Mavi Koridor ismiyle hayata geçirilecek. İtalya’da 800 adet CNG 3 tane de LNG istasyonu bulunuyor. Likit gazın daha emniyetli olmasının ve daha taşınması kolay daha kompakt olduğu için daha uzun menzil sağlayabiliyor. Bu alanda teşvikler aracı alana değil gazı kullanan tüketiciye veriliyor. Avrupa ülkeleri farklı vergilendirme yapabiliyorlar ama CNG İtalya’da dizele nazaran yüzde 40 daha ucuz.”

Gelecekte Doğalgazlı Araçların Önemi Artacak

Fumarola, müşterilerden gelen sorular üzerine dizelden daha temiz bir yakıt, ve her durumda daha ekonomik ve gelecekte bu ekonomiyi koruyacağına inandıklarını vurgulayarak, “Hibrit motorlara en iyi alternatif; gazlı motorlar. Gelecek 10-15 yol içinde toplu taşımada kullanılan otobüsler gazlı araçlara dönüşecek. Hükümetler gaz daha fazla kullanıldıkça vergileri artıracaklar ancak bu süre içinde petrol kaynaklarının azalmasında dolayı dizelin de fiyatı artacak. Yapılan son araştırmalara göre yeryüzünde bulunan petrol kaynaklarının iki katı kadar doğalgaz kaynakları bulunuyor” dedi.

Iveco Ürün Yöneticisi Federico GiovanettiIveco Ürün Yöneticisi Federico Giovanetti ise CNG ve LNG çalışmalarının temel olarak çevre ve tasarruf üzerine odaklandığını söyleyerek başladığı konuşmasında Iveco’nun gazlı araçlar konusunda dünya lideri olduğunu belirtti.

Şu anda hala etkileri devam eden ekonomik kriz dolayısıyla ekolojinin biraz rafa kaldırıldığını ve ekonominin ön plana çıktığını aktaran Giovanetti, 1986 yılında başladığımız alternatif motorlar konusunda kısa bir zaman geçmesine rağmen Avrupa’da hafif-orta ağır ve toplu taşımaya yönelik olarak 12 bin araç satarak 1 milyon kilometre yapmış tek şirket olduklarını vurguladı.

Belediyelerin gaz seçimlerinin temelinde çöplerin ekolojik bir şekilde toplandığı mesajını vermek istendiğini, Coca Cola ve TNT gibi şirketlerin de ekolojiye yaptıkları katkıyı vurgulamak için bu araçları filolarına dahil ettiğini söyleyen Giovanetti, konuşmasına şöyle devam etti: “Uzun yol taşımacılında gaz kullanımında miktar olarak yüzde 30-40 oranında tasarruf yapabilirsiniz. CNG’li Iveco Stralis’te 7,8 litrelik 6 silindirli bir motor kullandık. Hem kamyon hem de çekicileri hem CNC hem de LNG kullanımına uygun olarak teslim edebiliyoruz. LNG’nin daha uzun menzil sağlayarak avantaj sağlarken maliyetinin daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Her şeyden önemlisi gazlı ve dizel araçlar aynı üretim hattında üretiliyor. Sadece tüplerin yerleştirilmesinde süreç farklılaşıyor. Manüel 16 vitesli şanzıman seçeneği ile sunulan gazlı araçlar 9 farklı dingil aralığı, kısa ve uzun kabin seçenekleri ile sunuluyor. Ayrıca gaz tankları da müşteri taleplerine göre yerleştirilebiliyor.”

Detaylarla CNG ve LNG’li Araçlar

Detaylarla CNG ve LNG’li Araçlar

*CNG’de tankları sağ ve sol tarafa çöp araçlarında şasinin üzerine ve kabin arkasına olmak üzere dört pozisyonda yerleştirebiliyor. 70-80 ve 170 litre olmak üzere üç tip tank bulunuyor.

*LNG’li Iveco Stralis 560 litre ile 640 kilometre menzile sahip, ek olarak 70 litrelik 4 tankla ortalama 750 kilometre menzile ulaşılıyor.

*CNG’li Iveco Stralis ise tank seçimine göre 300-600 kilometre menzile sahip olabiliyor.

*Çevresel olarak ise Euro 6’ya göre azot oksitlerde yaklaşık yüzde 50 partiküllerde ise yüzde 80 bir azalma sağlanıyor.

*Gazlı araçlar dizel araçlara göre 5 desibel daha ses oluşturuyor. Özellikle gece nakliye yapan dağıtım araçlarında sessizlik önemli bir unsur olarak dikkat çekiyor.

*50 adet gazlı araç alan bir müşterinin veri ortalamasına göre kilometre başına dizel maliyeti 0,42 Euro sent, CNG maliyeti 0,29 Euro sent, LNG maliyeti ise 0,31 Euro sent olarak ölçüldü. Bu rakamlarla yıllık 80 bin kilometre ile 5 yıl/400 bin kilometrede 45 bin Avro daha az akaryakıt tüketimi sağlanabiliyor. (Bu çalışmada dizelin litre fiyatı 1,5 Euro, CNG’nin 85 Euro Cent olarak alındı)

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR