Ana Sayfa Üstyapı Yoğun Şehir Trafiğine Çözüm; Tam Otomatik Şanzımanlar

Yoğun Şehir Trafiğine Çözüm; Tam Otomatik Şanzımanlar

Stockholm’de faaliyet gösteren Miljö Trans AB’nin İnşaat şantiyeleri ve yoğun şehir bölgelerindeki yükleme platformlarından atık toplama görevi için hangi araç donanımının en uygun olduğunu belirlemek için yaptığı çalışmaların sonunda, atık toplama kamyonları için en doğru çözümün tam otomatik şanzımanlar olduğunu açıkladı.

Kenneth Hellström, farklı bir iş anlayışı ile proje geliştirip, talebe bağlı en hızlı ve yüksek düzeyde müşteri hizmetini sunarak inşaat şantiyeleri ve marketlerin atıklarını toplamak üzere 1997 yılında Miljö Trans AB şirketini işletmeye başladı.

Allison-TransmissionHellström, konuyla ilgili olarak; “İşlerimizin yüzde 60’ı taksi hizmeti gibi çağrı üzerine yapılan,  geri kalan kısmı ise önceden planlanan işlerdir. Bir müşterimiz, bizi arayıp atık konteynerinin dolu olduğunu bildirebilir. Biz de bir saat içerisinde dolu konteyneri boşu ile değiştiririz. Bu şekilde bir müşteri hizmeti sağlayabilmek için yoğun trafik koşullarında, dar yerlerde manevra yaparken ve atık konteynerinin yerine yenisi ile değiştirirken hızlı ve esnek olmamız gerekir” diyor.

Allison donanımlı ilk kamyon 2002 yılında teslim alınırken bugün, en yenisi 3000 Serisi şanzıman donanımlı Scania P280 EEV de dahil olmak üzere altı adet Scania kamyonların tamamı tam otomatik Allison şanzımanlara sahip.

Hellström, “Allison şanzımanlar, sürekli dur-kalk yaptığımız güzergahlarda, manuel ve yarı otomatikler ile karşılaştırıldığında büyük bir fark yaratıyor. Manuel vites değiştirme ihtiyacı olmaksızın sürüş çok daha kolay oluyor. Hızlanma, herhangi bir güç kesintisi olmaksızın yumuşak bir biçimde gerçekleşiyor,” diyor. Ayrıca, çalışma güvenliği ve yakıt ekonomisi gibi yararların da altını çizen Hellström, “Sürücüler, birçok şeye dikkat etmek zorundadırlar. Vites değiştirme ihtiyacı olmaksızın dikkatlerini güvenli sürüş için yoğunlaştırabiliyorlar. Allison şanzımanlar, vitesler arası geçişlerde en uygun motor devirlerini kullandığı için aynı zamanda yakıt tasarrufu da sağlamış oluyoruz,” diyerek ekliyor.

Allison şanzımanının sunduğu diğer tüm avantajlardan Hellström’ü en çok etkileyen özelliği, 15 yıldan da fazla bir zaman önce Miljö Trans AB’yi kurduğunda planladığı üstün hizmet anlayışını gerçekleştirmesine imkan sağlayan, Allison’un güvenilirliği ve dayanıklılığı oluyor.

Hellström, “Allison donanımlı ilk kamyonumuz, emekliye ayrılmadan önce yoğun şehir trafiğinde 700,000 km yol kat etti. Şanzımanın tüm ihtiyacı, sadece programlanmış yağ ve filtre değişimiydi. Hiçbir özen göstermeden sorunsuzca çalıştı. Galiba, tam otomatik Allison şanzımanı kullanarak eskitmek mümkün değil. Kamyonu her zaman ayakta tutarak, sadece çalışmaya devam ediyor,” diyerek konuşmasını tamamladı.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Mercedes-Benz Türk Kamyon Servis Hizmetlerinde Yeni Avantajlar Sunuyor

Mercedes-Benz Türk, Mercedes-Benz markalı kamyon kullanıcılarına, yetkili servislerindeki kaporta & boya atölyelerinde yaptığı harcamalar doğrultusunda, bir sonraki...
Reklam
Reklam