Reklamspot_img
Ana SayfaTicari AraçlarIveco Geleceğin Çekicisini de Sergiledi

Iveco Geleceğin Çekicisini de Sergiledi

Iveco Geleceğin Çekicisini de Sergiledi

IAA Ticari Araçlar (IAA) Fuarına katılan Iveco, geniş ürün gamıyla ve markanın gelecek vizyonunu yansıtan Z TRUCK konseptiyle fuarın en çok ilgi gören stantlarından biri oldu.

Iveco, IAA’da tüm ürün gamının vitrini olacak 2 bin 500 metrekareyi aşkın geniş standında birçok yeni ürünü ve inovasyonu tanıttı. Hafif araçlardan yol ve arazi uygulamalarına yönelik ağır kamyonlara, otobüslerden madencilik ve inşaat şantiyelerine yönelik ağır-iş tipi kamyonlara kadar bütün ürün grubunu tanıtan Iveco özel üstyapılı araçlarıyla da ilgi çekti.

Fuarın basın gününde bir toplantı düzenleyen  Iveco Marka Başkanı Pierre Lahutte, yaptığı konuşmada Iveco olarak taşımacılığın geleceğinin sürdürülebilirlikte olduğuna inandıklarını söyledi. Lahutte sözlerine şöyle devam etti: “Yeni Stralis TCO2 Champion ve IAA 2016’da sergilediğimiz bütün araçlar bizim yüksek verimlilik, düşük emisyonlar ve düşük toplam sahip olma maliyetlerindeki aralıksız arayışlarımızın sonucudur. Yeni Stralis ve bu aracın tamamen yenilenen güç aktarma organları filo sahiplerine sürücünün yakıt tüketimindeki etkilerini optimize etmesine imkan sağlıyor. Bununla birlikte diğer pek çok yakıt tasarrufu sağlayan özellikle yakıt tüketiminde büyük bir gelişim sağlıyor.”

Yeni Stralis TCO2 Champion

Iveco standının odak noktası, Haziran ayında Madrid’de yapılan resmi sunumunun ardından uluslararası alanda görücüye çıkan Stralis’in yeni versiyonu oldu.. Yeni Stralis, tamamen yeni bir güç aktarma mekanizması sunuyor ve güvenilirlik ve verim değerleriyle Toplam Sahip Olma Maliyetinde (TCO) ve CO2 azaltımında dikkatleri üzerine çekiyor.

Müşteri misyonlarını temel alarak geliştirilmiş olup, ağır karayolu taşımacılığı sektörünün tüm gerekliliklerine cevap vermek üzere geliştirilen ürün gamıyla Yeni Stralis, tehlikeli maddelerin taşınması da dahil olmak üzere yerel ve kısa-mesafe görevler için özgün HI-SCR son-işlem sistemiyle sunuluyor.

Yeni Stralis XP ise uluslararası uzun-mesafe nakliye sektörünün talepleri doğrultusunda geliştirilmiş olup, çalışma süresi ve yakıt verimi değerlerini maksimize etmek amacıyla yenilikçi yakıt-tasarrufu özellikleri ve yeni hizmet fonksiyonlarıyla donatılmış.

Yakıt tüketimi TÜV SÜD onaylanmış olan Yeni Stralis, Golden Trucks inisiyatifi içinde Avrupa çapında seçilmiş müşterilerin deneyimi için 7 adet aracıyla 3 ay boyunca test edildi ve 2013 yılında çıkan Stralis’e göre yüzde 11’lik yakıt tasarrufu sağlandı.

Yeni nesil fonksiyonları ile de yüzde 3’e varan bir ek tasarruf daha sağlayabilen Yeni Stralis, uzun-mesafe görevlerde TCO’da yüzde 5.6’lık etkileyici bir azalmayı beraberinde getiriyor.

Doğal Gazlı Uzun Yol Çekicisi Tanıtıldı

CNG ve LNG ile çalışan Yeni Stralis NP (Natural Power), gazla çalışan kamyon endüstrisinde şimdiye kadar geliştirilmiş en sürdürülebilir uluslararası nakliye kamyonu olmasıyla bu alanda kendine önemli bir edinmeyi amaçlıyor. Uzun-mesafeli karayolu taşımacılığı görevlerine uygun güç değerleri, sürüş konforu ve yakıt otonomisi sunan tek doğal gazlı kamyon olan Yeni Stralis NP dizel eşdeğerine denk şekilde 400 hp güç ve 1,700 Nm tork sağlayan yeni motor ve  otomatik şanzımanla donatılmış.

Geliştirme çalışmaları, dizel eşdeğerine göre zaten yüde 40’a varan oranda daha az yakıt pompası maliyetine sahip olan motorda önceki model ile karşılaştırıldığında TCO değerinde yüzde 3’lük bir azalma daha sağlayan araç, piyasadaki gazla çalışan ilk gerçek uzun-mesafeli kamyon olarak dikkat çekiyor.

Yeni Daily Euro 6 Üstyapılı Seçenekleriyle Fuarda

Daily Business Up ile araç-içi bağlanabilirlik işlevini profesyonel çalışma ekipmanına dönüştüren Yeni Daily Euro 6, sağladığı bağlanabilirlik altyapısıyla herhangi bir akıllı telefonu veya tableti bir arayüze dönüştürerek ve böylece müşterilerin mobil iş istasyonlarında en yüksek verim deneyimini yaşamasını sağlamayı amaçlıyor. Bu şekilde bir aracın kullanım süresi boyunca çok hızlı gelişen mobil teknolojilere uyum sağlanması amaçlanıyor.

Yeni Daily Euro 6, sınıfının en üstünde yer almasını sağlayan 210 hp ve 470 Nm’ye varan değerlere sahip yeni ve güçlü 2.3 ve 3.0 litre motorlarıyla büyük van segmentinde kendine ait özel konumunu güçlendiriyor. Gelişmiş güç aktarma teknolojileri, önceki modellere kıyasla yüzde 8’e varan bir yakıt tasarrufu sağlamaya yardımcı olan  Yeni Daily Euro 6, daha geniş servis aralıkları ve uzun ömürlü bileşenleri sayesinde düşük bakım ve tamir maliyetiyle yüzde 12’ye varan ek tasarruflar sağlıyor.

Daily kabini, 4 desibel azaltılmış gürültü seviyesi ile önceki modellere göre daha da sessiz hale gelmiş, bu da araç akustiğinin ve ses tanıma özelliğinin yüzde 8 iyileşmesini sağlayarak daha konforlu bir sürüş sağlıyor.

Z TRUCK İle Yeşil Enerji ve Otonom Sürüş Bir Arada

Uzun menzilli taşımacılıkta sıfır etki prensibiyle tamamen sürdürülebilir bir taşımacılık sistemi öngören Iveco Z TRUCK konseptini de fuarda ilk defa sergiledi.

CNH Endüstriyel’in Tasarım Merkezi ve İnovasyon bölümü ile ortaklaşa tasarlanan Iveco Z TRUCK konsepti, alternatif enerji kaynaklarını araştırarak, yeni teknolojiler geliştirerek ve sürücünün rolünü değiştirecek olan otonom sürüşe odaklanarak geleceğe bir adım daha atıyor. Konsept, gelişmiş aerodinamik, güvenlik ve yeni bir yaşam kabini alanı yaratma amacı etrafında şekillendi. Öncü yaklaşım, konsept için 29 patent alınmasıyla sonuçlandı.

Araç, Biyo-LNG ile çalışan ağır kamyon temel alınarak oluşturulmuş. Diğer benzer araçlardaki gibi yakıt tanklarına sahip olan kamyon, otonom olarak 2 bin 200 kilometreye kadar uzun nakliyeler yaparken sanal olarak sıfır karbondioksit salınımı için geliştirilmiş aerodinamik ve artık ısı dönüşüm sistemine sahip.

Sıfır konsepti aynı zamanda sıfır kaza hedefini de içeriyor; gelişmiş otonom sürüş teknolojileriyle sıfır kaza hedeflenirken sürücünün rolü de lojistik operatörüne dönüşüyor.

Sürücü odaklı tasarımla sıfır stres ve sıfır zaman kaybı da hedeflenmiş. Kabin, geleneksel kısıtlamalardan arındırılmış, farklı kullanım biçimleri (Sürüş, otonom sürüş, ofis, dinlenme) için yeniden düzenlenmiş ve HMI (İnsan Makine Arayüzü) ile bilgi aktarımı sağlıyor.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Aksaray Kamyon Fabrikası Güneş Enerjisi Santrali Faaliyete Geçti

Karbon nötr ulaşım ve dönüşüm hedefiyle çalışan Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 7.5 MWp kurulu gücünde yeni bir güneş enerjisi santralini tam kapasiteyle devreye...