Reklamspot_img
Ana SayfaTicari AraçlarTicari Araçların Geleceği IAA’da İpuçlarını Verdi

Ticari Araçların Geleceği IAA’da İpuçlarını Verdi

Ticari Araçların Geleceği IAA’da İpuçlarını Verdi

Dünyanın en büyük ticari araçlar fuarı olan IAA’da elektrikli ticari araçlarla ilgili gelişmeler elle tutulur hale gelirken, bağlanabilir akıllı araçlarla ilgili teknolojilerin ise daha hızlı ilerlediğini gözlemledik. Fuarın Türk katılımcıları ise daralan iç piyasanın gerilimini ihracatla aşmayı amaçlıyorlar.

Dünya ticari araç sektörü 66’ıncı kez Hannover’de buluştu… 52 ülkeden 2 bin 13 katılımcı firma, 250 bine yakın ziyaretçiyi ağırladı. Türkiye 92 katılımcı ile Almanya dışında en çok katılım gösteren ülkeler sıralamasında 4’üncü oldu. Özellikle otobüs, treyler ve yan sanayi alanında üretim yapan firmalarımız ziyaretçilerden yoğun ilgi gördüler.

Fuarda genel olarak global durgunluğun ve artan rekabetin stresi hissedilse de önümüzdeki döneme dair umutlar çok güçlüydü. Alman Otomotiv Endüstrisi Derneği Başkanı Matthias Wissmann “Driven by ideas” sloganı ile gerçekleştirilen fuarda inovasyon ve yaratıcılığın ön plana çıktığını söyledi. İstatistiklerle fuara olan ilgiyi açıklayan Wissmann, bunun da sektörün büyümesinin bir yansıması olduğunu belirtti.

Elektrikli Geleceğe Beklenenden Daha Hızlı Geçebiliriz

IAA Fuarı’nda elektrikli araçların artışında dikkat çeken artış ve gelişme vardı. Şarj süresi ve mesafe kullanımı ile ilgili elektrikçi araçlar için yakın zamana kadar birçok soru işareti vardı. Ancak teknolojik gelişmeler o kadar hızlı ki, örneğin elektrikli otobüsler Avrupa’nın birçok şehrinde kullanılmaya başlandı bile. Aynı şekilde ağır ve hafif ticari araçlarda da inovatif gelişmeler söz konusu. Daha kısa şarj süresi ile daha uzun mesafelere ulaşabilmek artık daha mümkün.

Elektrikli ticari araçlara gelişmelere dair ipuçlarını bazı otomotiv üreticileri stantlarında sergiledikleri araçlarla verirken otomom sürüşün tamamlayıcı sistemleri halihazırda üreticilere sunan Bosch, Knorr Bremse,  ZF, Wabco BPW gibi dev tedarikçilerin ticari araçlara yönelik sergiledikleri sistemler de fuarda büyük ilgi çekti.

Ağır ticari araç endüstrisinin fuardaki temsilcilerine baktığımız zaman Scania’nin yeni uzun yol serisi dışında tamamen yeni jenerasyon başka araç yoktu. Iveco’nun bazı yeniliklerle daha verimli hale getir Yeni Stralis TCO2 Champion da yeni araçlar arasında yer aldı.

Hafif Ticari Araçlarda Lansman Geçidi

Fuarda lansmanı yapılan hafif ticari araçlar arasında Volkswagen tarafından ilk defa görücüye çıkarılan Yeni Crafter ve bu ürünün MAN tarafından satılacak olan TGE modelleri yer alırken, PSA tarafından üretimine başlanarak orta sınıf vanın en iddialı modellerinden bir olmayı amaçlayan Toyota ProAce, Peugeot Traveller ve Citroën Spacetourer serisi de fuarda yerini aldı. Hem yük hem de yolcu taşımaya  yönelik versiyonlarının sergilendiği fuarda hobi amaçlı modelleri de ilgi çekti.

Renault’un yeni pick up’ı Alaskan’ı farklı kullanım amaçlarına uygun farklı konfigürasyonlarla sunduğu fuarda, Kangoo farklı uygulamaları ve Master’ın üstyapılı modelleri de sergilendi.

Nissan Türkiye pazarında satmadığı ancak Avrupa pazarında yer alan NV 300 modelinin de lansmanını gerçekleştirdi. Ayrıca 2016 Uluslararası Pick Up Ödülünü kazanan Navara’nın özel EnGuard konsept aracı da büyük ilgi gördü.

Fullback ile hafif ticari araç gamını tamamlayan Fiat Professional da yaz aylarında lansmanını yaptığı Talento ve Türkiye’de üretilen Doblo ve Fiorino modelleriyle fuarda yerini aldı.

Fuara hafif ticari araç serisiyle katılan Ford, yaz mevsiminde tanıttığı teknolojileri ve yeni gelişmeleri sergiledi. Euro 6’ya geçişle birlikte verimli Ecoblue motorlarını kullanmaya başlayan Ford standında Türkiye’de üretilen Transit ve Custom serisi araçlarla birlikte Courier de sergilendi.  Yeni motorla birlikte markanın orta sınıf van temsilcisi Transit Custom’a ilk defa kullanılmaya başlanan yeni arka süspansiyon ve otomatik şanzımanla markanın Avrupa hafif ticari araç pazarı liderliğini pekiştirmeyi hedefliyor.

Treyler Sanayicileri Avrupa Yolcusu

Fuarda Türk sanayini en güçlü temsil eden alanlardan bir tanesi treyler endüstrisi oldu. Başta Kassbohrer markasıyla Tırsan olmak üzere; farklı modelleriyle, Nursan Treyler, OKT Treyler, Seyit Usta, Özgül Treyler, BRF Treyler, Yalçın Dorse gibi markalar stantlarında en yeni ürünlerini sergilediler.

Schmitz Türkiye’de Şirketi Açtı Fabrika Kuruluyor

Avrupa pazarının güçlü oyuncuları olan Schmitz Cargobull da yeni ürün ve hizmetlerini fuardaki dev standında ve açık alanda sergiledi. IAA’da bir görüşme yaptığımız markanın CSO’su (Satış Direktörü) Boris Billich, daha önce bir partnerle yapmayı düşündükleri üretimi kendilerinin yapacağını ifade ederek, bunun için Adapazarı Erenler’de bir fabrika binası kiraladıklarını ve başta tenteli treyler olmak üzere farklı modellerin de üretimini yapacaklarını vurguladı.

Otobüs Alanında Türk Üreticilerin Güçlü Etkisi

Avrupa otobüs pazarı arasında önemli bir yere sahip olan Türkiye, bu gücünü IAA’da ortaya koydu. Mercedes Benz ve MAN standlarında Türkiye’de üretilen otobüsler geniş bir yelpazede sergilenirken Otokar, Temsa, Karsan, Anadolu Isuzu gibi yerli üreticiler otobüslerini geniş alanlarda sergilediler.

Ticari Araç ve Treylerin Endüstrisinin Türk Tedarikçileri

Fuarda çok sayıda yan sanayi üreticisi Türk firma da yerini aldı. Bütün endüstrileri kapsayacak yelpazede üretim yapan Türk yan sanayicileri fuarda önemli bir paydaya sahip oldular. Kadesan ortaklığı ile Avrupa’da üretim yapan ve gelişmiş treyler ve kamyon üstyapı sistemleri üreticisi Omega Versus fuarda yeni ürünlerini tanıttı.

Eko serisi ürünler, yeni nesil kayar dikme ve ekstra güvenlikli paslanmaz kapı ile IAA’ya katılan  Nevpa, dördüncü kez fuarda yerini aldı. Nevpa’nın Almanya’daki  Ar-Ge şirketi tarafından 3 yıl süresince Eko serisi ürünlerin tasarlandığı bilgisini veren şirket Genel Müdürü Mehmet Ortaç, üretimin yine Türkiye’de Bursa fabrikalarında yapıldığını söyledi. İç pazardaki daralmaya karşın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında büyüdüklerini ifade eden Ortaç, büyümenin ihracat sayesinde olduğunu söyledi.

Türkiye’nin en önemli Kozanoğlu Kozmaksan’ın yeni ürünlerini tanıttığı fuarda Hidromas, Özçelikler Hidrolik, Bekiroğlu Hidrolik gibi markalar da yerlerini aldılar.

Fibrosan Polkar, Polser/Frigoser,  Elmacılar, MTD gibi treyler ve üstyapı yan sanayicileri de fuarda yerlerini alırken Nesan, Veldo İklimlendirme,  Parsan, Arfesan, Atek Lift ve Sistaş gibi çok sayıda yan sanayi tedarikçisi  boy gösterdiler.

Ticari Araçların Geleceği IAA’da İpuçlarını Verdi

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Aksaray Kamyon Fabrikası Güneş Enerjisi Santrali Faaliyete Geçti

Karbon nötr ulaşım ve dönüşüm hedefiyle çalışan Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 7.5 MWp kurulu gücünde yeni bir güneş enerjisi santralini tam kapasiteyle devreye...