Ana SayfaGüncel HaberlerIveco Ödüllü Araçlarını Sergiledi

Iveco Ödüllü Araçlarını Sergiledi

Iveco Ödüllü Araçlarını Sergiledi Iveco, Comvex’te 2016 Yılın Kamyonu ödülünü alan Yeni Eurocargo, ‘2015 Uluslararası Yılın Vanı’ Daily, ‘2013 Yılın Kamyonu’ Stralis ve Astra HD9 inşaat kamyonunu sergilendi.

Iveco Türkiye Genel Müdürü Roberto Camatta yaptığı konuşmada, fuarda hafif, orta ve ağır ticari araç segmentindeki Euro 6 araçlarını sergilediklerini söyledi. 2013 yılının kamyonu seçilen Stralis çekicinin de standlarında sergilendiğini anımsatan Camatta, “Eurocargo’da olduğu gibi Stralis’te de SCR sistemini kullanıyoruz. Fuarda SCR sistemini kullanana tek markayız. Bizim araçlarımızda EGR yok, sadece SCR var” dedi.

İki ayrı modeli 100E19 ve 150E21 ile fuarda yerini alan Eurocargo, şehiriçi taşımacılıkta insana ve çevreye yönelik duyarlılığı ile öne çıkıyor. Yenilenmiş tasarımı ve işlevselliği ile Daily ve Eurocargo’nun şık çizgilerini koruyan Yeni Eurocargo; motor, güvenlik, konfor, düşük maliyet ve çevresel sürdürülebilirlik konusunda büyük yenilikler sunuyor.

Yeni Eurocargo aynı zamanda egzoz gazları için tekil after-treatment; pasif dizel partikül filtresiyle (DPF) HI-SCR sistemini kullanan tek Euro 6’lı araç olma özelliğine sahip. HI-SCR sistemi, egzoz gazının resirküle edilmesi yerine temiz havanın alınması prensibiyle yanma sürecini değiştirmeyen yegâne salınım kontrol çözümü sunuyor.

Daily 3 Farklı Versiyonu İle Sahne Aldı

Iveco, hafif ticari araç segmentinde ise “2015 Uluslararası Yılın Vanı” seçilen Daily’nin üç farklı versiyonunu fuar ziyaretçileri ile buluşturdu. Sergilenen modeller arasında 35C15 H1 şasi kabin (10-19 metreküp aralığında mevcut), 19,6 metreküplük kargo hacmine sahip 70C15 ve ayrıcalıklı 8 ileri otomatik vitesiyle öne çıkan 16 metreküplük yeni Daily Hi-Matic panel van yer aldı. Yeni Daily panel van yüksek standartlarda esneklik, verimlilik ve yakıt ekonomisi sunarken yolculuk konforunu da üst düzeyde tutuyor. Yeni vites kutusu, ergonomik vites topuzu ile bir yandan yüksek sürüş keyfi sağlarken diğer yandan da sürücünün trafik ve sürüş koşullarına dikkatinin artmasını sağlıyor. Hi-Matic otomatik vites, ivme ihtiyacında 200 milisaniyeden kısa bir süre içerisinde kusursuz vites değişimi yapabiliyor.

Iveco Eurocargo Türkiye Pazarında

Iveco Türkiye Genel Müdürü Roberto Camatta  - Iveco Pazarlama ve Üründen Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz

Iveco’nun orta segmentte yer alan ve her dönem başarılı olmuş olan ürünü Eurocargo tamamen yenilendi. Avrupa’da orta segmentte satılan her dört araçtan birinin Eurocargo olduğunu aktaran Iveco Pazarlama ve Üründen Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, bu aracın 2016 Yılının Kamyonu ödülü aldığını da vurguladı.

Daha önce olduğu gibi Eurocargo’yu 10, 12, 15, 16 ve 18 tonlarda sunduklarını ve ilk defa Comvex fuarında hedef kitlenin karşısına çıkardıklarını açıklayarak sözlerine devam etti: “Fuarda kapalı kasaya sahip 10 tonluk Eurocargo ve 15 tonluk kasasız modellerimizi sergiledik. Euro 6’ya geçişle birlikte motor güçlerimizde de artış sağladık. Daha 10 tonluk aracımız 180 beygir gücüne sahipti bunu yakıt tüketiminde artma olmadan 190 beygir gücüne çıkardık. Diğer motor güçlerinde de 10’ar birimlik artış sunuyoruz.  Ayrıca Iveco olarak bütün Euro 6 kamyon grubunda SCR sistemini kullanıyoruz. Diğer markalardan farklı olarak SCR sistemini kamyonlarda aktif dejenerasyon yapmaya gerek yok. Dizel partikül filtresi bütün araçlarda var. Bu filtre normal olarak zamanla tıkanabiliyor. SCR’li araç bunu yoldayken temizleyebiliyor. Ancak SCR sistemi yerine EGR’yi kullanan araçların uyarı verdiği zaman sürücünün aracı güvenli bir yere çekip aktif rejenerasyon düğmesine basıp tıkanan DPF filtresinin temizlenmesini sağlaması gerekiyor.

Aracın kullanımına göre değişen bu işlem ihtiyacı uzun yolda yüksek devirde çalışan araçlarda daha az gerekirken; şehir içinde düşük devirle çalışan araçlarda çok daha sık tekrarlanması gerekiyor. Bu işlemi şehir içinde beton zeminde belirli şartlar altında yapmak her zaman mümkün olamayabilir. SCR’li sistemde bu işlem için gereksiz zaman ve yakıt harcamaya gerek kalmıyor. Euro 6’de SCR sistemyle iddialıyız. Ancak her norm artışında motorlar yakıta daha hassas hale geliyorlar. Bu konuda kullanıcıların da araçlarında üretici firmaların önerdiği yakıt kalitesine uymaları lazım. ”

“Şehrin Sevdiği Kamyon”

Eurocargo’yu “ Şehrin sevdiği kamyon” sloganıyla tanıttıklarını açıklayan Giz, bu sloganı kullanma nedenlerini bir tanesinin şehir içinde aktif rejenerasyona ihtiyaç duymaması diğerinin ise motorlarının nispeten sessiz olması olarak gösterdi.

Dağıtım aracı olarak kullanılmasının yanı sıra çöp kamyonu olarak da talep gören Eurocargo’nun 18 ve 15 tonlarda kısa dingil mesafesi ve dar alanlarda yüksek manevra kabiliyetiyle ve düşük yakıt tüketimiyle tercih edildiğini ifade eden Giz, araçların kullanım alanıyla ilgili şunları söyledi: “16 ton araçlarımıza dingil atıldığı zaman daha uzun yol kamyonu olarak kullanılabiliyor. 15 ton 4×2 olarak da kullanılabiliyor. 12 ton aracımız gerek şehir içi gerekse de uzun yolda kullanılabiliyor. 10 ton aracımız da şehir dışı kullanımında konfor sunuyor. Araçlarımızın kabin konforu süspansiyonu ve ses izolasyonu konusunda iddialıyız. Eurocargo ile orta segmentte iyi bir pazar payına sahibiz ve yeni modelimizle de bunu korumayı hedefliyoruz. Bildiğiniz gibi 2016 yılından itibaren A-EBS ve şerit takip sistemi gibi teknolojiler de standart hale getirildi.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Renault Trucks, Jumbo ve SVZ Elektrikli ‘Oxygen’ Prototipini Test Ediyor

Renault Trucks, test kamyonu Oxygen ile Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor. İlk testlerin ardından, şehir içi lojistiğine yönelik yeni bir versiyon Ekim 2024'te Amsterdam'da test...