Ana Sayfa Manşet Kadesan Aldığı Code XL Sertifikasıyla Güvenli Taşımayı Garanti Ediyor

Kadesan Aldığı Code XL Sertifikasıyla Güvenli Taşımayı Garanti Ediyor

kadesan-1Kadesan Grubu olarak iş ortağı Versus çatı sistemleri, Adaico destek direkleri, Fox Üstyapı ön ve arka destek dikmeleri ve Karadeniz Branda ile bir üstyapıya ait tüm ekipmanlarda Code XL sertifikasını aldı.

Avrupa standarlarında maksimum yük güvenliğini sağlamak amacıyla yaptığı tüm üstyapı ürünlerinde Code XL regülasyonuna uygun üretim yapabilen ve bunu belgelendiren Türkiye’deki ilk ve tek firma Kadesan oldu.

Bir yarı römorkun bütününü oluşturan her parçanın yük güvenliğini sağladığını, belirlenen standartlar dâhilinde test ve kalibre edilerek belgelendirilmesi olarak nitelendirilen CODE XL Sertifikası, üretilen ürünün Alman Otomobil Test Merkezi Dekra Automobil GmbH tarafından zorlu test koşullarına tabi tutulmasıyla ve bu testlerde ürünün belirlenen hasar aralığında bir hasar alması durumunda mümkün oluyor.

Code XL Hangi Standartlar Getiriyor?

Günümüz taşımacılık sektöründe yük güvenliğinin, araç ile taşınılan ürünlerin olası bir kaza halinde ya da ağır manevralarda zarar görerek, ekonomik değerlerinin kaybolması gibi ana faydasının yanında, trafik güvenliği, araç ve sürücüsünün güvenliğinde de önemi artıyor.

Gönderenin ve alıcının tüketiciye göre verilmiş termin tarihleri ile ticari kayıplarının önlenmesi gibi birçok hususta da yardımcı faydaları olan yük güvenliği değişen ihtiyaçlarla birlikte gelişiyor.

Bu amaca yönelik olarak üretilen Code XL özellikli brandalar ise hem üretim tekniği açısından hem de kullanılan malzemelerin muhteviyatı bakımından diğer brandalara göre farklılık gösteriyor. Code XL özellikli brandaların diğer brandalardan en önemli farkı arttırılmış mukavemet gücüdür. Bu mukavemet brandanın araç içinde kalan kısmına 2400 Newtona dayanıklı güç emici dokuma kolonlarının hem boyuna hem de enine maksimum 60 santimetrekare sıklıkta döşenmesi ile sağlanıyor.  Böylece kaza anında ya da ağır bir manevrada branda üzerine binen yükün brandayı yırtması, koparması, araç üzerindeki toka, kapsül ya da gergi mekanizmalarını kopartmasının ve yükün araç dışına savrulmasının önüne geçiliyor.

Code XL Sadece Brandaları Kapsamıyor

Kadesan’ın Aldığı Code XL Sertifikasıyla Güvenli Taşımayı Garanti Ediyor

Code XL genel anlamda yarı römorka ait tüm aksam ve üstyapı ekipmanlarının yük güvenliği standartlarını belirleyen bir regülasyon. Römork ve üstyapısını oluşturan ekipmanlardan sadece birinin ya da bir kaçının Code XL standartlarına sahip olmasıyla o aracın maksimum yük güvenliği sağladığından söz edilemez. Bir bütün olarak ele alınması gereken bir konu olan yük güvenliğinde üstyapıyı oluşturan ve olası kaza ve ağır manevralarda yükü tutmakla görevli branda, yan destek direkleri, arka kapılar ve çatı sisteminin tümünün Code XL regülasyonuna uygun olması durumunda maksimum yük güvenliği söz konusu oluyor.

Yük Güvenliği Sertifikası Yasalaşacak

Bugün Avrupa ve diğer gelişmiş birçok ülkede karayolunda seyreden ve gümrük giriş çıkışı yapan tüm araçların yük taşıma emniyetini sağlayacak donanımda olmaları zorunlu ve bu giderek yaygınlaşan bir uygulama. Ülkemizde ise henüz yasal bir yükümlülük olmamakla birlikte bu konuda yasal bir standart getirilmesi öngörülüyor. Önümüzdeki yıllarda ise yük taşıma emniyetini sağlayamayan araçların ise başta Avrupa olmak üzere bu kuralı uygulayan ülkelerden yük alıp, bu ülkelere yük taşıması ve bu ülkelerin gümrük noktalarından geçmesi mümkün olmayacak. Şu anda Code XL özellikli ekipmanlara sahip araçlara hudut ve gümrük kapılarında geçiş önceliği sağlanmasına başlandı. Belli bir zaman sonra ise Code XL özelliği taşımayan araçların yük alıp yük bırakmasına dahi izin verilmeyeceği planlanıyor.

Erken Harekete Geçen Avantajlı Olacak

Daha önceki yıllarda aynı durum kayar yan perdeli araçlar için de gündeme gelmişti. Bütün bu uygulamaların sonucunda karayollarında yük taşıyan TIR’ların daha güvenli seyredebilmesi, yükün ve karayolunun güvenliği ile can ve mal kayıplarının da en aza indirilmesi amaçlanıyor. Bir Türk şirketi olarak uzun çalışmalar ve yapılan önemli yatırımlarla Code XL sertifikasını almaya hak kazanan Kadesan yetkilileri bütün araç sahibi firma ve şahısların yasalaştıktan sonra maliyetleri daha da artabilecek bu yatırıma öncelik vermelerini tavsiye ediyorlar. Rakiplerinden bir adım önde olmalarının avantajını vurgulayan yetkililer, yük taşıma emniyetine sahip Türk taşıyıcılarının Avrupalı ve bölgesel rakiplerine karşı da mevcut durumlarından daha avantajlı hale geleceğinin de altını çiziyorlar.

Reklam
Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Bulung Logistics 320 Milyon Lira Yatırım Yapacak

Bulung Logistics’in Türkiye’deki cirosu bu yılın ilk yarısında yüzde 140 büyüdü. Bulung Logistics Türkiye Genel Müdürü Savaş...