Ana Sayfa Manşet Zorunlu Hale Gelen Reflektif Şeritler Hayat Kurtarıyor

Zorunlu Hale Gelen Reflektif Şeritler Hayat Kurtarıyor

Zorunlu Hale Gelen Reflektif Şeritler Hayat KurtarıyorYollardaki ticari araçlarla birlikte üstyapı ve treyler üreticilerini de doğrudan etkileyen reflektif şerit kullanımı ticari araçların arka ve yan bölümlerini net bir şekilde ortaya koyarak yol güvenliğini ve ölümlü kazaların azaltılmasında önemli bir rol oynuyor.

Avrupa ülkeleriyle birlikte aynı anda yürürlüğe giren ECE 104 yönetmeliğiyle Türkiye’de de zorunlu hale getirilen reflektif şerit kullanımı özellikle Türkiye gibi taşımacılık faaliyetlerinin neredeyse tamamını karayolları üzerinden gerçekleştiren ülkemiz için ayrı bir öneme sahip.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Asamblesi’nin 2 Mart 2010 tarihli kararıyla Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler bölgesel komisyonlarının, BM Yol Güvenliği İşbirliği’ndeki diğer ortaklar ve farklı paydaşlarla yapacakları işbirliği dâhilinde, 2010-2020 arasındaki 10 yıllık dönem, tüm dünyada “Eylem Zamanı” olarak belirlendi. Karar, tüm üye devletlerin bu 10 yıllık dönem içinde ulusal trafik kazası kayıplarını azaltmasını hedefliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, trafik kazalarında her yıl 1 milyonun üzerinde kişi hayatını kaybediyor ve bu sayı gittikçe artıyor. Kaza kurbanlarının neredeyse yarısını yayalar ile bisiklet ve motosiklet sürücüleri oluşturuyor. Ölümlü trafik kazalarının yaklaşık yüzde 90’ının ise orta ve düşük gelirli ülkelerde meydana geldiğine yönelik veriler bulunuyor. Oysa bu ülkelerdeki toplam araç sayısının, dünyadaki toplam araç sayısının yarısından az olması konunun bir diğer önemli yönü olarak dikkat çekiyor.

Türkiye’de Trafik Kazalarında Her Yıl 4 Bin Kişi Hayatını Kaybediyor

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı sorumluluk bölgesinde meydana gelen trafik kazalarına göre Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 milyon kaza meydana geliyor 4 bin kişi hayatını kaybederken ve 200 bin kişi yaralanıyor. Bu yaralanmaların çoğu ise maalesef kalıcı engeller ve/veya uzun süreli sağlık sorunlarıyla sonuçlanıyor.

Birleşmiş Milletler’in Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte yürüttüğü ve 2010 yılından bu yana dünyada 10 ülkede uygulamada olan Yol Güvenliği projesinde Türkiye, pilot ülke olarak seçilirken raporda, risk analizi yapmanın ve bunlara çözüm geliştirmenin çok kritik bir nokta olduğu belirtiliyor.

Prizmatik reflektivite teknolojisinin mucidi bir firma olarak 3M, trafik güvenliği alanındaki bu önemli boşluğu görüyor ve geliştirdiği prizmatik reflektif özelliğine sahip ürünler ile trafik kazalarının azalmasını hedefliyor. Firmanın bugün trafik güvenliği grubundaki ürünleri arasında; asfalt işaretlemeleri (yatay işaretlemeler), dikey (düşey) işaretlemeler, araç görünürlüğü için reflektif şeritler ile plakalarda kullanılabilen ve güvenlik özelliği içeren özel folyolar bulunuyor. 3M ürünleri ile yapılmış levhalar,  prizmatik teknolojisi sayesinde kaynaklı ışığı yüksek yansıtma gücüne sahip.

3M Türkiye Trafik Güvenliği Bölümü, Türkiye’de de artık pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi geçerli olan ECE 104 yönetmeliğine uygun reflektif ürünleriyle özellikle ağır vasıta araçların neden olduğu ve karıştığı kazaları önlemeye yardımcı olmayı amaçlıyor.

Güvenliği artırmak ve araçların görünürlüğünü sağlamak için üretilen bu reflektif şeritler, trafik kazalarını azaltarak ticari verimliliği artırmaya ve tamir-bakım masraflarını azaltmaya, şirketlerin; araç, sürücü, yolcu ve yaya güvenliği ile ilgili daha proaktif olmasını sağlayıp kurumsal imajlarını şirket içinde ve dışında güçlendirmelerine, herhangi bir kaza sonrası yönetmelik ihlalinden doğabilecek olası hukuki yaptırımlar ile karşılaşılmasını engellemeye ve şirketlerin ECE 104 kapsamında aldıkları güvenlik tedbirlerinin çalışanlarını tatmin etmesine yardımcı oluyor.

Türkiye’de şeritlerle ilgili süreç (yeni yönetmeliklere adapte olma) nasıl geliştiğini Kasa Üstyapı Dergisi için değerlendiren 3M Türkiye Trafik Güvenlik Ürünleri Bölümü Grup Marka Müdürü Pelin Gülbay, 2011’de yürürlüğüne giren ECE 104 Yönetmeliğine uyan retro reflektif malzemeler E logosu ile tanımlandığını ve bu sembolün, ürünlerin bağımsız ve yetkili bir merkez tarafından test edilip onaylandığını ve ECE 104ün tüm gerekliliklerini sağladığını belgelediğini aktardı.

Gülbay,  7,5 tonun üzerindeki bir ticari araç ya da 3,5 ton üzerindeki bir römorka sahip olanların, bu yönetmelik konusunda bilgi sahibi olması gerektiğinin de altını çizdi.

Kalitesi Onaylı Ürün Kullanımı Şart

Zorunlu Hale Gelen Reflektif Şeritler Hayat KurtarıyorPrizmatik reflektivite teknolojisinin mucidi bir firma olarak trafik güvenliği alanındaki önemli boşluğu görerek ve geliştirdikleri prizmatik reflektif özelliğine sahip ürünler ile trafik kazalarının azalmasını hedeflediklerini vurgulayan Gülbay, “Firmamızın bugün trafik güvenliği grubundaki ürünleri arasında; yol işaretlemeleri (yatay işaretlemeler), dikey (düşey) işaretlemeler, araç görünürlüğü için reflektif şeritler ile plakalarda kullanılabilen ve güvenlik özelliği içeren özel folyolar bulunuyor. 3M ürünleri ile yapılmış levhalar,  prizmatik teknolojisi sayesinde kaynaklı ışığı yüksek yansıtma gücüne sahiptir” dedi.

3M ürünlerini öne çıkaran bir diğer faktörün de, vermiş oldukları garanti süresi olduğuna dikkat çeken Gülbay, şunları söyledi: Bu tarz uygulamaların işgücü, harcanan zaman ve kullanılan malzemelerden dolayı yüksek maliyetli olmaktadır. Bu nedenle kullanılacak malzemenin açık hava şartlarına daha dayanıklı olması gerekmekte. Bu anlamda 3M’in üstün teknolojiyle üretilen ve geliştirilen ürünlerinin kalitesine güveniyoruz.

Reklam
Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Bulung Logistics 320 Milyon Lira Yatırım Yapacak

Bulung Logistics’in Türkiye’deki cirosu bu yılın ilk yarısında yüzde 140 büyüdü. Bulung Logistics Türkiye Genel Müdürü Savaş...