Ana Sayfa Güncel Haberler Knorr-Bremse’den Damperli Araçlara Güvenlik Teknolojisi

Knorr-Bremse’den Damperli Araçlara Güvenlik Teknolojisi

Knorr-Bremse’den Damperli Araçlara Güvenlik Teknolojisi
Ticari araç sistemleri üreden Knorr-Bremse, EBS sistemi elektronik kontrol ünitesine programlanan Gövde yükseltme emniyet fonksiyonu (Body Lift Emergency Function (BLEF)) ile damperli yarı römorkların açık halde hareket etmesi engelleyen bir sistem geliştirdi.

Yük boşaltma operasyonu sonrasında damper gövdesi yükseltilmiş olan aracın hareket etmeden önce indirilmemiş olması durumunda, yarı römork servis fren sistemine frenleme yaptırarak aracın seyrine devam etmesini engelleyen yazılım sık sık meydana gelen kazaların da önüne geçebilecek.

Knorr Bremse tarafından geliştirilen yazılım şu şekilde çalışıyor: “Araç üreticisi, fren parametreleri bilgilerini EBS fren sistemi elektronik kontrol ünitesine yüklerken kullandığı yazılım üzerinden bu fonskiyon aktive edyor. Sistem, araç üzerinde gövdenin yükseltildiğini gören, bir mekanik elektrik anahtarı veya sensör ile yükselme operasyonunu algılıyor. Daha sonra eğer araç operasyon sonrası gövde indirilmeden sürülmeye başlanırsa EBS fren parametreleri yükleme yazılımında müsade edilen hıza geldiğinde tam olarak maksimum kuvvette servis freni ile frenleme yaparak bu etki 30 saniye kadar devam ediyor.”

Ayrıca yazılımda 25 km/h saate kadar devreden çıkış hızı tanımlanıyor. Yani araç izin verilen hızdan maksimum 25 km/h saat hıza gelinceye kadar 30 sn içerisinde fren yapıyor. Fren yazılımı üzerinden devreden çıkma hızı, 10 ila 25 km/h değerleri arasında ayarlanabilirken, sürücü 30 saniyeden önce devre dışına çıkma hızını geçerse fonksiyon devre dışı kalıyor.

İzin verilen devreye girme hızı; yazılımda aracın eğimli bir arazide gövdesinin yükseltildiğini ikaz veren sistemin devre dışı olma hızının yüzde 75 olarak tanımlanıyor. Bu değer 12 km/h olarak tanımlı iken, 4 ila 15 km/h olarak ayarlanabiliyor. Bu durumda fonksiyonun devreye girme hız aralığı 3 ila 11,25 km/h oluyor.

Firmalara Önerilen Alternatif Güvenlik Sistemi

Knorr-Bremse’nin geliştirmediği, ancak sektör için öngördüğü emniyet sistemi çalışma prensibi ise şöyle:

  • Damperi kaldıran silindiri yükseltme işlemini kontrol eden hidrolik yön kontrol valfi hava uyarılıdır. Damper hidrolik silindiri şoför kabininden alınan PTO devreye sok sinyali ile kalkar gene şoför kabininde bulunan havalı valf ile hızlı veya yavaş indirme yapar.
  • Emniyet sistemi belirtilen hız limiti aşılınca hidrolik yön kontrol valfinin yavaş ve hızlı indirme yapan pnömatik uyarı havası girişine hava vererek silindirin seyir esnasında hiç kalmamasını sağlar veya silindir yükseltilmiş unuturulsa belli bir hızdan sonra indirir.
  • İlgli valfe verilen sinyal; EBS fren sistemlerinin bir özelliği olan belirli bir hızdan sonra hava veya elektrik sinyali çıktı veren ISS (integrated speed switch) fonksiyonun bir özelliğidir.
Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Orijinal Filtre Kullanımı Masrafları Azaltıyor

Mercedes-Benz Türk, otobüs ve kamyon modellerinde beklenmeyen masrafların önüne geçmek, ideal motor gücü ve optimum yakıt tüketimi...
Reklam
Reklam