Reklamspot_img
Ana SayfaManşetKögel IAA’ya Yeni Treyler Modelleri ve Sistemleriyle Katılıyor

Kögel IAA’ya Yeni Treyler Modelleri ve Sistemleriyle Katılıyor

Özellikle son 2 yıldır parlak bir dönem geçiren Alman treyler üreticileri arasında yer alan Kögel, yaklaşan IAA fuarında sergileyeceği yeni ürün ve sistemleri Münih’te Alianz Arena’da özel bir organizasyonla tanıttı. 10 yıl öncesine kadar Türkiye’de Koluman tarafından da üretilen ancak iflasının ardından Humbaur’a satılan Kögel, bugün 760 çalışana ve 450 milyon Avro’yu aşan ciroya sahip.

Son yıllarda geleceğe hazırlandıklarını söyleyen Kögel Genel Müdürü Thomas Heckel robot kaynak ve robot vidalama sistemleriyle verimliliği arttırdıklarını söyleyerek karlı ve güçlü bir şirkete dönüştüklerini kaydetti.

2018 yılı Ocak-Temmuz döneminde yüzde 34 artışla kapatan yılsonunda 18 bin adet treyler satışına ulaşmayı hedefleyen Kögel’in satışlarını en çok arttırdığı Batı Avrupa ülkeleri Almanya, İspanya ve Belçika oldu.

Satış sonrası hizmetleri güçlendirmek için yeniden yapılandıklarını ve ikinci el organizasyonu kurmak için bazı ülkelerde çalışmalarına başladıklarını kaydeden yöneticiler Kögel’in yeni ürün ve teknolojilerini tanıttılar. Hannover’de düzenlenecek IAA Ticari Araç Fuarı’nda sergilenecek yeni ürünler arasında Kögel Cool PurFerro frigorifik treyleri, konteyner taşıyıcısı Port 45 Triplex ve rulo taşımacılığı için üretilen Kögel Light Plus gibi araçlar da bulunuyordu. Humbaur’un hafif ticari araç üzerindeki farklı ihtiyaç alanlarına göre üretilmiş kapalı kasalarının da sergilendiği organizasyonda markanın hafif modeller geliştirmeye devam edeceği de kaydedildi. Dağıtım işine yönelik olarak daha önce Flexbox konseptini tanıtan markanın bu konsepti da da geliştirerek pek çok hafif ticari araç markasıyla işbirliğine gittiği ifade edildi.

NOVUM Generation

NOVUM Jenerasyonu, Kögel’in tanıttığı yeni nesil treyleri temsil ediyor. Daha fazla taşıma kapasitesi sunan ve kolay elleçlemenin merkeze alındığı modellerde yeni teknoloji ekipman ve sistemler yer alacak.

Gelecekte, tüm NOVUM jenerasyon römorkları, daha yüksek yük kapasitesi  için tam genişlikte çapraz kirişlere sahip, sağlam, burulmaya dayanıklı kaynaklı bir çerçeveye sahip olacak. Daha ince ve daha güçlü bir arka kapak plakasının yanı sıra, yan duvardaki kuvvetleri çerçeveye taşıyan yeni hava ve aydınlatma konsolu ile araç stabilitesinin de artması amaçlanıyor. Yeni dış çerçeve profili, VarioFix bağlama noktalarının erişilebilirliğini büyük ölçüde arttırıyor ve kargo, VarioFix delikli çelik dış çerçeveye, branda kapalıyken ve isteğe bağlı olarak mevcut damla kenarları ile birlikte takılabiliyor.

NOVUM’un üstyapısının temel tasarımda, ön duvar, ön hacim köşe direkleri, arka köşe direkleri ve arka duvar kapıları dahil olmak üzere alüminyumdan yapılmıştır. Kaldırma tavanı olan ve olmayan köşe direklerinin standartlaştırılması, bütün bir avantaj sağlar. Ağırlık tasarrufları, özellikle bir kaldırma çatı ile bağlantılı olarak elde edilir. Bu ayrıca paletlerin yandan yükleme sırasında ön duvar boyunca konumlandırılmasını kolaylaştırır. Ayrıca, tüm yan duvar aralıkları NOVUM römorklarda standart bir boyutta sunuluyor.  DIN EN 12642 Kod XL yük sabitleme sertifikasına sahip olan NOVUM römorklar ayrıca yeni bir Kögel Strong & Go gövdesi ile de sunuluyor. Bu, sertleştirici kayışlarla güçlendirilmiş bir Kögel entegre çatı brandası ile birleştirilmiş NOVUM jenerasyon gövdesinden oluşuyor.

EasyFix

Yarı römorku bir vinç ile yüklemek veya boşaltmak için kayar tavana ihtiyacınız duyulur. Kullanımın kendisi ve özellikle de açılmış olan çatının sabitlenmesi günlük kullanımda zorluk olduğu için Kögel, EasyFix’i kayar çatılar için yeni stoper olarak geliştirdi. Sürgülü çatıyı güvenli bir şekilde yerinde tutan EasyFix ilave kilit açma olmaksızın tavanı kapatma olanağı sağlar.

Kullanımda kayar çatı öne itilirse güvenli bir şekilde ön konumda tutulur, çatının arkaya doğru itilmesiyle tavan kolayca açılabilir. Çatıyı Kögel EasyFix Stopper’ın üzerine itebilmek için eskiden olduğundan biraz daha fazla çaba gerekiyor.

FastFix

VID 2700’e göre ve Daimler direktifi 9.5’e göre, kargoyu palete sabitlemek için bir engelleme sistemi olması gerekiyor. Bir sınırlama sisteminin gerekliliğini yerine getirmek için kullanılan standart, ahşap, alüminyum veya çelikten yapılmış kafeslerdir.

Ahşap, alüminyum veya çelikten yapılmış normal kafesler ağır, kullanımı zor, saklanması zor ve kolayca zarar görebildiğinden yola çıkarak ve ek olarak, bir kafesin düşmesi durumunda insanlara zarar verme riskinin yüksekliğine dikkat çeken Kögel, yaralanma riskini en aza indirgemek için tekstil kafes Kögel FastFix’i geliştirdiğini açıkladı. Kögel tarafından içerde yapılan testlerin yanı sıra “Amtlich anerkannter Sachverständiger” tarafından gerçekleştirilen testle FastFix’in geleneksel kafeslerden daha emniyetli olduğu ifade ediliyor.

Sadece 495 gramlık düşük ağırlık, kolay montaj ve demonte etme gibi özelikler sistemin öne çıkan yanları.

Kögel Light Plus

2020 yılında uygulanacak olan CO2 vergisi ve giderek ağırlaşan çekici üniteleriyle, yarı römorkların hafifleştirilmesi giderek daha fazla önem kazanıyor. Kögel Light Plus boş ağırlığını azaltmanın yanı sıra sefer naşına yakıt tüketimi azaltılmasına veya taşınan yükün artmasını amaçlıyor. Bugüne kadar, yarı römorkta, sırasıyla S355MC veya S460MC çelik kalitesi kullanılarak inşa edilmişti. Sağlamlığı korurken ağırlığı önemli ölçüde azaltmak ise her zaman önemli zorluktan yola çıkan Kögel, panelde ve çapraz kirişlerde S700MC kalite ince çelikle değiştirilen malzemeyle ve yeni ağırlık azalıtıcı delik mimarisiyle toplamda yarı römork ağırlığını 648 kg azalttı.

Mega Rail Euro Trailer

Kögel, Mega Rail Euro Trailer’ı tasarlarken, FlexiUse gövdesi ve otomatik aks duruşları sayesinde 1,3 metreye kadar uzayan ve  T3000 ve T5 raylı cep vagonlarında taşınan yüksek hacimli treyleri üretti. Yaklaşık 111 metreküp yükleme hacmi, bir mega treylerin karayolundaki avantajları ile kombine taşımacılığın esnekliği ve fırsatlarını kombine etmeyi hedefliyor. Mega Rail Euro Trailer, standart bir mega treylerden 4 tane daha fazla palet yuvasına sahip.

Strong & Go

Kögel, Novum-Generation’un Cargo, Mega ve Light yarı römorkunun tüm versiyonları için yeni bir Kögel Strong & Go-body seçeneği sunuyor. Gövde, DIN EN 12642 Kod XL ve Daimler direktifi 9.5 gerekliliklerini kafes kullanılmadan karşılar. İçecek taşımacılığı için gerekli olan kafeslerin sayısı önemli ölçüde azaltılırken bu çözüm kısa yükleme süresi için pazarın gereksinimlerini karşılıyor ve kolay- güvenli bir kullanım sağlar. Yeni Kögel Strong & Go üstyapısı, Kögel Integral çatı brandası için güçlendirilmiş bir çatı kayışı ile kombinasyon halinde sunuluyor.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Aksaray Kamyon Fabrikası Güneş Enerjisi Santrali Faaliyete Geçti

Karbon nötr ulaşım ve dönüşüm hedefiyle çalışan Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 7.5 MWp kurulu gücünde yeni bir güneş enerjisi santralini tam kapasiteyle devreye...