Reklamspot_img
Ana SayfaGüncel HaberlerKrone Cool Liner Fabrikası Kapılarını Açtı

Krone Cool Liner Fabrikası Kapılarını Açtı

Avrupa’nın en yeni ve en modern ticari araç üretim tesisi olarak gösterilen Krone’nin Lübtheen’deki fabrikasında tam 900 kişi çalışıyor. 430 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu bu dev tesiste Krone yıllık 9 bin adet frigorifik treyler üretiyor.

Türk basın mensuplarının Lübtheen’deki fabrika gezisinde bir açıklama yapan Krone Türkiye Satış Müdürü Ömürden Özacar, treyler endüstrinsin en komplike aracını bu fabrikada ürettiklerini kaydetti.

Bu fabrikaya çok ciddi bir yatırım yapıldığını ve gelişen treyler teknolojisiyle bu yatırımların devam ettiğini söyleyen Özacar, şu açıklamada bulundu: “Burası Avrupa’nın en modern ticari araç üretim tesisi olma ünvanını taşıyor. Üretimin büyük bir kısmında sizlerin de gördüğü gibi Endüstri 4.0 ışığında robotlar çalışıyor. Krone olarak Cool Liner’ı en üst düzey teknolojik standartlarda üretiyoruz. Frigorifik treylerimiz tüm gıda ürünlerinin uygun sıcaklıklarda taşınabilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca, ‘Farma’ sertifikasıyla birlikte ürettiğimiz treylerimizle en hassas kimyevi maddeler ve ilaçlar güvenli bir şekilde taşınabiliyor. Kullanıcı taleplerine göre, çift katlı, ara bölmeli ve et kancalı Cool liner üretimleri gerçekleştiriyoruz.”

Krone’nin Cool Liner ile de sektöre öncülük ettiğini belirten Özacar, “Kullanıcılarımızın akıllı telefonlarından soğutucu ünitelerini kontrol edebildikleri, önemli dökümanlarını saklayabildikleri, Krone’nin kapı-koruma özelliği sayesinde aracın kapılarının yetkisi olmayan kimse tarafından açılamaması için sürekli kontrol edilebilir durumda olması gibi bilgilere erişebildikleri bir platform olan Krone Telematik platformuyla bütünleşik bir hizmet sunduğumuzu düşünüyorum. Avrupa’da neredeyse her aracı artık Krone Telematik ile birlikte teslim etmekteyiz. Bunun zaman içerisinde Türkiye’de de yaygınlaşacağını ve kullanıcılarımızın günlük nakliye işlerini daha verimli ve güvenli bir şekilde yapabileceklerini tahmin ediyorum” dedi.

Treyler Üretiminde Robot Teknolojisi

Organizasyona ev sahipliği yapan Lübtheen Fabrika Müdürü Christian Saßmannshausen ve Pazarlama Takım Lideri Henning Jansen fabrikada basın mensuplarını ağırladı. Burada basın mensuplarının soruları yanıtlayan Saßmannshausen, fabrikanın 10 yıl önce kurulduğunu ve sadece frigorifik treyler üretildiğini vurguladı. 16 ülkeden toplamda 900 çalışanın yer aldığı fabrikada haftada 200 adet üretimin yapıldığını belirten Saßmannshausen, iki üniversite ile ürün geliştirme konusunda işbirliği yaptıklarını ifade ederek, “Rakiplerimiz 90’lı yılların teknolojisini kullanıyor. Biz fabrikamızda robotik üretim ünitelerimizle ve her metal parçası kataforezli üretimimizle müşterilerimize sunduğumuz kaliteyi garanti altına alıyoruz. Rakiplerimizde duvarlar panel panel üretilip, birleştiriliyor. Krone’de ise yekpare panel var. Ayrıca panelleri daha güçlendirmek adına köpükler arasına çelik kuşaklar da yerleştiriliyor. Bu sayede duvarların mukavemeti artırılıyor. Özellikle kent içi dağıtım yapan araçlarda çok sık forklift giriş çıkışının yaşandığı operasyonlarda bu sağlamlığa ihtiyaç oluyor” şeklinde konuştu.

Fabrikada yapılan ürün geliştirmeden de bahseden Saßmannshausen, telematik sistemlerin burada geliştirildiğine dikkat çekti. “Tütün veya ilaç gibi malzemeleri taşıyan araçlarda merkezden izin verilmedikçe, sürücüler kapıyı açamıyor. Diğer üreticiler söz konusunu teknolojiyi dışarıdan alıyor ama biz burada kendi bünyemizde bu sistemi üretebiliyoruz” diyen Saßmannshausen, soğutucu üniteye uzaktan müdahale edebilmeyi de ilk kez Krone’nin başardığını ifade etti.

Cool Liner fabrikasından en büyük ihracatın şu anda Rusya ve İspanya’ya yapıldığını ifade eden Saßmannshausen, artan yüksek talebe karşı çok yoğun bir şekilde çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Diğer yandan Krone olarak yekpare şasi kullandıklarını belirten Saßmannshausen, bunun avantajlarını şöyle dile getirdi: “Özellikle yol koşulları kötü olan Rusya gibi olan ülkelerde bu özellik çok avantaj sağlıyor.  Kazakistan-İspanya arasında çalışan müşterilerimiz bu araçlardan çok memnunlar. Şasi kaynakları robotlar tarafından yapılıyor. Dingillerin pozisyonları ve fren testleri de robotlar tarafından yapılıyor. Üretimdeki robot sistemi de giderek artıyor.”

Frigorifik treyler talebindeki artışa dikkat çeken Saßmannshausen, fazla mesai yaparak teslimat tarihlerini erkene almayı hedeflediklerini söyledi. Şu anda talebin, arzın önüne geçtiğini vurgulayan Saßmannshausen, üretim konusunda Türkiye ve Almanya’nın birbirini desteklediğini kaydetti.

Pazarlama Takım Lideri Henning Jansen ise IAA’da yeni ürünlerle kullanıcıların karşısına çıkacaklarını açıklayarak fuardan önce Ağustos’ta basın mensuplarına; hem yeni ürünleri tanıtacaklarını hem de Werlte fabrikasındaki yeni yatırımları göstereceklerini söyledi.

Cool Liner Fabrikasından Notlar:

Bütün ürünleri ATP sertifikasına sahip olan Cool Liner modellerinin üretildiği Lübtheen fabrikası özellikle panel üretimindeki yüksek mühendislikle dikkat çekiyor. 2007 yılında faaliyete geçen bu fabrikada özellikle izolasyon konusunda uygulanan gelişmiş teknoloji dikkat çekiyor. Fabrika çatısındaki güneş panellerinden elde edilen enerjinin ise hem fabrikada kullanılırken elektrik şebekesine de aktarıldığı ifade edildi.  Fabrikada özellikle kaynakta çalışan robotların Krone mühendisleriyle birlikte geliştirildiği ve yakın zamanda daha fazla robotun üretime katılacağı da konuşulan konular arasında yer aldı.

Krone Yeni Dağıtım Konseptini Hayata Geçiriyor

Ticari Araçlar sektöründeki gelişen ve değişen müşteri taleplerine merkezi dağıtım konseptiyle cevap vermeyi hedefleyen Krone, Herzlake/Almanya’da yeni devreye aldığı Lojistik ve Yedek Parça Merkezi’nde operasyonlarına başladı.

5 buçuk futbol sahası büyüklüğünde, toplam 38 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu bu tesis için Krone, 8,5 milyon Avro yatırım yaptığını açıkladı. 8 bin 400 metrekare kapalı alana sahip bu tesiste 17 bin 500 adet euro palet ve 16 bin konteyner depolama alanı bulunuyor. Her ay 23 binden fazla siparişi, bir gün içerisinde hazırlayıp sevk etme becerisine sahip bu tesiste sadece 40 çalışan bulunurken, Endüstri 4.0 ışığında Krone, işin büyük bölümünü robotların yaptığı bir sistem inşa etmiş durumda.

İstanbul, Budapeşte, Lyon, İskandinavya ve Baltık bölgesindeki önemli bölgesel Krone yedek parça merkezlerini tedarik eden bu tesisle birlikte Krone’nin tüm yedek parça dağıtım ağının kontrolü tek merkeze geçmiş oluyor.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Ford Trucks, Hollanda’da Müşterilerine Yeni Nesil Çözümler Sunacak

Global büyümesini sürdüren Ford Trucks, Avrupa’nın kilit pazarlarından Hollanda’ya adım attı. Ford Trucks, F-Max ve bağlanabilirlik teknolojisi ile öne çıkan yeni F-Line serisi gibi...