Ana Sayfa Manşet Krone ve Doğuş Otomotiv’in Yolu Ayrıldı

Krone ve Doğuş Otomotiv’in Yolu Ayrıldı

Krone ve Doğuş Otomotiv’in Yolu Ayrıldı

Doğuş Otomotiv ve Fahrzeugwerk Bernard Krone GmbH’in İzmir Tire’de treyler fabrikası bulunan Krone Doğuş Treyler Sanayi ve Ticaret AŞ’deki paylarının satışı için Fahrzeugwerk Bernard Krone GmbH ile satış sözleşmesini imzaladılar.

Doğuş Otomotiv tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Krone Doğuş Treyler Sanayi ve Ticaret AŞ’nin toplam sermayesinde şirketimiz ve Doğuş Holding AŞ’nin toplamda sahibi olduğu yüzde 49 oranına karşılık gelen payların tamamının Fahrzeugwerk Bernard Krone GmbH’ye satılarak devredilmesi hususunda, anılan taraflar arasında 29 Ocak 2015 tarihli bir satış sözleşmesi imzalanmış olup, pay devir işlemi Rekabet Kurumundan gerekli iznin alınmasından sonra tamamlanacaktır.”

Satış Pazarlama ve Dağıtım Anlaşması da İptal Edildi

Yapılan açıklamada distribütörlük faaliyetlerinin sonlandırılmasıyla ilgili olarak ise şu ifade yer aldı: “Krone markalı ürünlerin Türkiye’de satış, pazarlama ve dağıtımı konusunda şirketimizle Fahrzeugwerk Bernard Krone GmbH arasında var olan distribütörlük sözleşmesinin de karşılıklı varılan mutabakatla sonlandırılmasına karar verilmiştir.”

Krone’den yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “Fahrzeugwerk Bernard Krone GmbH ve Türk şirketi Doğuş Otomotiv, Ekim 2007 tarihinden beri ortak girişimde çok yakın bir şekilde çalıştılar.  Krone Doğuş Treyler Sanayi ve Ticaret AŞ’nin ortakları olarak iki şirket Tire’de bulunan fabrikada treyler üretimi yapıyordu. Doğuş’un gelecek planları içinde hizmet sektörüne daha fazla yoğunlaşmak varken Krone, gelişen Türk pazarı ve çevre pazarlarda etkisini daha fazla arttırmak istiyor. Bunun ışığında 29 Ocak 2015 tarihinde bir anlaşma imzalayarak üretim tesisleri yüzde 100 Krone’ye geçecektir. İşlemin tamamlanması Türk Rekabet Kurulu’nun onay vermesiyle tamamlanacaktır. Karar, Şahenk ve Krone ailelerinin karşılıklı anlaşma ve dostluk ruhuyla alınmıştır. İki taraf da anlaşma içeriğinin detaylarını ifşa etmemek üzerine anlaşmışlardır.

Bernard Krone, anlaşmanın imzalanmasının ardından Türk pazarının gelecekte pozitif gelişimine devam edeceğine ve bu taleple Krone’nin ürettiği taşımacılık ekipmanlarına olan talebin kademeli olarak artacağına inandıklarını söyledi. Türkiye’deki var olan kanıtlanmış dağıtım kanallarını kullanmaya devam edeceklerini de vurguladı. Satış hizmetlerinin artık Krone Trailer International satış ekibi tarafından verileceğini de belirten Bernard Krone, ekibin şu anda komşu ülkelerde yeni müşterilerle ilgilendiğini de sözlerine ekledi.

Yerli üretime geçilmesinin ardından 2013 treyler satışlarında yüzde 115’lik bir artış yaşanarak bin 452 adetlik satışa imza atılmıştı. Türkiye’nin dev lojistik şirketlerinden aldığı vinçle elleçlenebilir treyler siparişleriyle dikkat çeken Krone, 2014 yılında ise 754 adet treyler satışı gerçekleştirdi.

Doğuş Otomotiv&Krone İşbirliğinin Geçmişi

Türkiye’de temsil ettiği otomotiv markalarıyla tanınan Doğuş Otomotiv ilk olarak 2003 yılında  Krone’nin ülke çapında satış temsilciliğini aldı. İzmir Tire’de faaliyete geçen Krone Doğuş Treyler Sanayi ve Ticaret AŞ ortak girişim anlaşması ise 31 Ekim 2007 tarihinde imzalandı. Krone Doğuş Treyler Sanayi ve Ticaret AŞ fabrikası için yaklaşık 35 milyon Avro harcandı. 2009 yılında faaliyete geçmesi beklenen fabrika 2008 yılından itibaren düm dünyayı etkisi altına alan krizin etkisiyle yaklaşık olarak planlanandan 3 yıl sonra faaliyete geçti. Yılda 10 bin adet treyler üretimine sahip kapasitesi ile Türkiye’nin odluğu kadar Avrupa’nın da en modern üretim tesislerinden bir olan fabrika resmi olarak Nisan 2013’te açıldı.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR