Ana SayfaManşetMercedes’in Yeni Kamyon Serisi Piyasada

Mercedes’in Yeni Kamyon Serisi Piyasada

Mercedes’in Yeni Kamyon Serisi PiyasadaMercedes-Benz Türk, Euro 6’ya geçişle birlikte yenileyerek Aksaray fabrikasında üretimine başladığı kamyon serisini ve otobüslerini Comvex’te 8 bin metrekarelik standında tanıttı.  

Türkiye ticari araç sektörünü bir araya getiren Comvex Fuarı’na 36 farklı yeni model kamyon ve otobüsüyle katılan ve tüm bir holü kapsayan fuar standında şirket, son dönemde satışa sunduğu yeni otobüslerini ve lansmanını Comvex Fuarı’nda yaptığı yeni kamyonlarını müşterilerine tanıttı. Mercedes-Benz Türk Euro 6 normuna uygun yeni Travego otobüslerini ve Tourismo, Intouro ve Setra modellerini sergiledi.

Ortak özellikleri Euro 6 normlarına uygunluk olan bu araçlar,  tasarımdan, güvenlik sistemlerine  ve konfor ögelerine kadar tüm ayrıntılarında yeniden geliştirildi.  Müşterilerinin farklı beklentilerini ve ihtiyaçlarını her zaman ön planda tutan  Mercedes-Benz Türk, farklı amaçlara hitap eden 26 adet Actros, Arocs, Atego, Unimog ve Econic model  kamyonu ve 10 adet Travego, Tourismo, Setra ve Intouro otobüsü ilk kez bir arada müşterilerine sundu.

Şirket fuarda ayrıca, ürünlerinin yanı sıra araçlarının büyük bir kısmında yer alan Euro 6 normuna uygun OM 471 motorunu da tanıttı.

Yeni Actros, Yeni Arocs, Yeni Atego

Türkiye kamyon pazarının 14 yıldır aralıksız lideri Mercedes-Benz Türk, 2016 yılı itibariyle kamyon ve çekici ürün gamını yeniledi. Efsanevi Actros, Axor, Atego üçlüsünde mevcut olan çekici, nakliye, inşaat ve dağıtım araçlarının yerine Euro 6 dünyasında yepyeni ürünler geliştirildi. Mercedes-Benz’in kullanıcılara ihtiyaçlarına uygun modelleri daha kolaylıkla seçme imkanı tanıyan yeni sınıflandırmasında uzun yol ve nakliye araçları Actros, inşaat araçları Arocs, şehiriçi dağıtım araçları ise Atego çatısı altında toplandı. Mercedes-Benz Türk, Comvex Fuarı’nda tanıttığı Euro 6 motorlu yeni Actros, Arocs ve Atego araçlarını fuarla birlikte satışa sunuyor.

İç ve dış tasarımlarının değişmesiyle ve yeni kabin çeşitlerinin artmasıyla üstün kabin konforu sağlayan, Euro 6 motorlara sahip yeni kamyon ve çekiciler, Euro 5 motorlara nazaran daha az yakıt tüketimi ve yüzde 20 daha uzun motor ömrünü beraberinde getiriyor.

Yeni motorlar OM 470, OM 471, OM 934 ve OM 936, 120 bin km’ye çıkan bakım aralıkları ve buna bağlı olarak  yüzde 20 oranında düşen bakım maliyetinin yanı sıra aracın performansını da yükseltiyor.

Actros’la Standartlar Yükseldi

Actros araçlarda kanuni zorunluluklara uygun olarak Aktif Fren Asistanı (ABA), Şerit Takip Asistanı (LDWS), ESP’ye ilave olarak, Yorgunluk Algılama Asistanı, yokuşta geri kaymayı önleyen Hill Holder ve nakliyede hava süspansiyonlu arka aks özellikleri yer alıyor. Actros’ların tamamen yenilenen kabin tasarımları, sürücüye belirgin ölçüde daha fazla alan bırakıyor. Daha konforlu koltuklar, daha geniş yataklar, çok işlevli direksiyon simidi, tüm modellerde standart klima ve Mercedes PowerShift 3 şanzıman ile araçların sürüş konforu maksimuma çıkarılıyor.

Mercedes-Benz’in Actros araçlarında Euro 5’te 300 mm olan motor tüneli yüksekliği 170 mm’ye çekilerek kabin iç mekanı ferahlatıldı. Ayrıca tüm modellerde 3 kademeli ve güçlendirilmiş yeni motor freni ve hız sabitleyici (cruise control) özelliği standart olarak mevcut.

Mercedes’in Yeni Kamyon Serisi Piyasada

Zorlu Koşulların Aracı Arocs Artık Türkiye’de Üretiliyor

Off-road alanlarda kullanım için geliştirilen Arocs modelleri, 120 yıllık tecrübe ile en zorlu koşullarda çalışmaya uygun olarak tasarlandı. Beton mikserinden damperli kamyona, çekicilerden beton pompasına uzanan geniş ürün yelpazesine sahip Arocs serisinin tüm mikser ve pompa araçlarında otomatik şanzıman bulunuyor. Pompa araçlarında bunun yanı sıra yüksek tork çıkışlı özel PTO (NMW PTO) ve uygulamaya özel kabin standart olarak sunuluyor. Hafriyat uygulamalarına özel, geliştirmesi büyük oranda Türkiye’de gerçekleştirilen, 8×2 araç konfigürasyonuna sahip yeni bir araç portföye eklendi. Bu özellikleriyle Mercedes-Benz inşaat araçları zorlu inşaat koşullarına uygun olarak; kullanıma göre özelleştirildi. Arocs, daha yüksek mukavemetli şasisi, aynı zamanda 50 mm aralıklarla delikli profile sahip olup bu özelliğiyle üstyapı montajı için kolay ve esnek çözümler sunuyor.

Yeni Atego İki Motor Gücü ve Aks Mesafesine Sahip

Euro 6 motorlu  Yeni Atego ürünlerde opsiyonel olarak PowerShift 3 şanzıman uygulanabiliyor. Bu sayede araç daha da ekonomik ve konforlu hale geliyor. Yeni Atego kamyonlarda ESP ve Şerit Takip Asistanı ile sürüş güvenliği arttırılıyor.

Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR

Otokar, Atlas Kamyon Ailesine İki Yeni Model Ekledi

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Atlas kamyon ailesine 2 yeni üye ekledi. 8,5 ve 12 tonluk modellerin ardından 11 ve 15 tonluk yeni araçlarla büyüyen...