Ana Sayfa Ticari Araçlar Ödüllü Nissan NP300 Navara’yı İspanya’da Test Ettik

Ödüllü Nissan NP300 Navara’yı İspanya’da Test Ettik

Ödüllü Nissan NP300 Navara’yı İspanya’da Test Ettik
Pick up üretiminde 80 yıllık deneyimini Crossover araçlardaki teknolojisiyle bir araya getiren Nissan Yeni NP300 Navara ile 2016 Uluslararası Pick Up Ödülü’nü kazandı. Daha once prototip araçları test etmiştik ancak İspanya’nın Mayorka adasında yapılan daha kapsamlı testte edindiğimiz deneyimle bu ödüllü aracı daha yakından tanımış olduk.

Yeni Navara’ya duyduğu güvenden dolayı Avrupa’nın birçok ülkesinde 5 yıl- 160 bin kilometre garanti sunarak bu alanda bir ilke imza atan Nissan, sağlam frame şasisini Qashqai ve X-Trail modellerinde kullandığı binek araç konforuyla birleştirmeyi amaçlamış ve bunu da büyük ölçüde başarmış. Türkiye’de sadece çift kabinli versiyonunun satılacağını öğrendiğimiz NP300 Navara’daki bu özellik asfalt yol koşullarında yapılan sürüşlerde araç kontrolü ve sürüş konforunda etkisini güçlü olarak hissettiriyor.  Çift kabin Navara Türkiye’de Acenta+, N-Connecta ve Tekna donanım seviyelerinde satışa sunulacak.

Arka Süspansiyon Fark Yaratıyor

Daha rafine ve Crossover tarz sürüş deneyimini NP300 Navara’nın gelişim merkezine koyan Nissan, bu yüzde aracın off-road kabiliyeti için de çift kabinli modellerde kullandığı tamamen yeni 5 bağlantılı arka süspansiyon sistemini geliştirdi. Yeni arka süspansiyon sistem geleneksel yaprak makas süspansiyon sistemlerine göre 20 kilogram daha hafif ve sistemin aracın manevra kabiliyetini de yükseltiyor. Ayrıca dingil mesafesinde 50 mm kısalma da aracın dönüş çapını 12,4 metreye çekiyor.

Güvenlik ve Konfor Donanımları

Ödüllü-Nissan-NP300-Navara’yı-İspanya’da-Test-Ettik-2

Son teknoloji konfor ve güvenlik özelliklerinin genelde araçlara uygulanması zaman alırken, Nissan’ın Navara’da kullandığı Çevre Görüş Sistemi -Around View Monitor (AVM) ve Otomatik Frenleme Sistemi-Forward Emergency Braking (FEB) pick up endüstrinde bir ilk oldu. Çevre Görüş Sistemi özellikle off-road koşullarında dar alanda yapılan dönüşlerde sürücüye büyük kolaylık sağlarken aktif güvenlik önlemleri arasında önemini arttıran Forward Emergency Braking, günlük kullanımda sürücüye destek oluyor.

Ayrıca yeni Navara’da yer alan elektronik “Elektronik kilitli diferansiyel” (eLSD) tekerlek hızını aralıksız olarak kontrol eden fren sensörleriyle  akstaki bir tekerleğin diğerinden daha hızlı döndüğünü tespit ettiği zaman hızlı tekerleğe kısa bir sure fren basıncı uyguluyor. Bu şekilde aracın çekişi gelişiyor ve viraj dengesini sağlayarak daha yüksek emniyet hissi sağlıyor. Ayrıca bütün modellerin 7 hava yastığıyla donatıldığını da belirtmek lazım.

Bu özelliklerin yanısıra bu sınıfta yer alan araçlarda yer alan Cruise Control (ASDC) Yokuş kalkış asistanı (HSA) Yokuş iniş Kontrol (HDC) gibi  diğer güvenlik teknolojleri de sunan Navara’da anahtarsız motor çalıştırma, geri görüş kamerası ve  park sensörleri bulunuyor.

Hem 2 hem de 4 çeker versiyonuyla 7 ileri otomatik ve 6 ileri manüel şanzımanla satışa çıkan Navara’nın yeni 2,3 litrelik dCi dizel motoru en büyük avantajlarından biri olacak gibi görünüyor. 160 bg  (120 kW) ve 190 bg (140 kW) olmak üzere iki farklı güç seçeneğiyle sunulan Navara’da kullanılan twin turbo motor seçeneği motor performansını artıran en önemli etkenlerden biri olurken 450 Mn torka 1500-2500 devirleri arasında ulaşılabiliyor. Yakıt tüketimiyle rakiplerine göre en büyük dezavantajını yok ederek bir anda sınıfının en verimli aracı haline gelen yeni Navara’da değerlerin kabin ve şanzıman seçeneklerine göre değiştiğini de belirtelim. Yakıt tüketiminde verimlilik  ve araç kullanımı için  2 çeker en iyi sonucu verirken 100 kilometreye kadar olan hızlarda 4HI modu da yol dışında kullanılabiliyor.

Nissan NP300 Navara test sürüşünden notlar:Ödüllü-Nissan-NP300-Navara’yı-İspanya’da-Test-Ettik-3

Mayorka’da test ettiğim araçla ilgili ilk izlenimim modern ve sağlam çizgiler oluyor. Rüzgar direncini de azaltıldığı yeni tasarımda kaputtaki V hattının ve karakteristik LED farların bu izlenimde etkisi var. Aracın içine girince de tamamen yenilenmiş iç tasarımla bu etki devam ediyor. Sürüş pozisyonu ve aynaların ayarlanması çok rahat bir şekilde yapılıyor. Her ne kadar A4 boyutundaki belgeler için saklama alanları yetersiz olsa da kabin içinde daha küçük saklama alanları ve şişeler için yeterli alan var. Kabin içinde ışık-ısıtma gibi unsurlar ve direksiyon üzerindeki fonksiyonlar kolay kullanıma uygun bir şekilde yerleştirilmiş. Arka koltukların daha iyi bir açıyla yeniden konumlandırılması ve yeni arka süspansiyonla birlikte sağlanan konfor, araçta özellikle aile kullanımları için önemli gelişmelerden biri.

Aracın gösterge panelleri ve orta konsolu ile bilgi ve eğlence fonksiyonları üst segment binek araçları aratmayacak seviyede. Araçta bulunan çift bölmeli dijital klima.

Ancak araçla ilgili en önemli değişikliğin sürüşle başladığını söylemek lazım. Özellikle test sürüşlerinde önceki nesil Navara’ları da sürme şansı bulduğumuz için bu farkı çok net bir şekilde görme şansı bulduk. Sürüşü konfora çeviren süspansiyon ve yenilenmiş direksiyon sistemiyle kontrolü hissediyorsunuz. Özellikle yaklaşık 6 kilometrelik tırmanma güzergahımızda bulunan 20’nin üzerinde sert virajda edindiğim motor ve 7 ileri otomatik şanzımanlı deneyimi gayet iyiydi.  Orta konsolun alt kısmına yerleştirilmiş 2 WD, 4HI ve 4LO geçişlerini elektronik olarak hızlı ve sorunsuz gerçekleştiren butonun yanında yer alan arka diferansiyel kilidi ve HDC butonları bütün  off-road alanındaki ihtiyaçları birarada sunmasıyla kullanımda sadelik sağlıyor.

1,2 metreküplük yük kapasitesi ve 3,5 tonluk çekme kapasitesiyle çift kabin Navara’da yük yatağı bir önceki modele göre 67 mm daha büyüyerek 1,578 mm ile sektördeki en iyi değerlere ulaştığını da son bilgi olarak verelim.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR