Ana Sayfa Manşet OKT Trailer’den İsmet Yılmaz’a 23 ADR’li Tanker

OKT Trailer’den İsmet Yılmaz’a 23 ADR’li Tanker

Reklam

OKT Trailer’den İsmet Yılmaz’a 23 ADR’li Tanker

Türk Standartları Enstitüsü’nce verilen, uluslararası anlaşmalar çerçevesinde zorunlu olan, tehlikeli madde taşımacılığında kullanılan tank ve kaplar için; “Belirli Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlar İçin Onay Sertifikası” alan ilk tanker markası OKT Trailer oldu.

Türkiye’nin en modern tanker üretim tesislerinden birine sahip olan OKT Trailer, modern üretim şartlarını yerine getirerek özellikle ihracat pazarlarında başarılı sonuçlar alıyor. Geleneksek tanker treyler pazarları olan Orta Doğu ülkeleri ve Rusya’nın yanı sıra Avrupa ülkelerinde de ihracat başarısı yakalayan OKT Trailer, 2014 yılı için yeni ürünlerinin tanıtım hazırlıklarına da hız veriyor.

OKT Trailer tarafından İsmet Yılmaz Ltd. Şti.‘ne teslimatı gerçekleştirilen, Kimyasal Madde Taşıyıcı Tanker Semi Treyler, TSE tarafından gerek ürün gerekse doküman bazında yapılan incelemeler sonucunda; “Belirli Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlar İçin Onay Sertifikası” alan ilk tanker oldu.

İsmet Yılmaz Ltd. Şti. Genel Müdürü Harun Yılmaz, teslimat töreninde yapmış olduğu açıklamada; almış oldukları bu belge ile İsmet Yılmaz Ltd. Şti.’nin ihracat-ithalat nakliyelerini uluslararası standartlarda gerçekleştirmeye devam edeceğini, şimdiye kadar bu sertifika için yurtdışına ödedikleri dövizi yurtiçinde tutacaklarını ve bundan böyle ülke ekonomisine kazandıracaklarını belirtti.

Kimyasal madde taşımacılığını, 15 yıldır ADR’li araçlarıyla yapan İsmet Yılmaz Ltd. Şti.,  ülkemizde ADR uygulaması yapılmadığı dönemlerde dahi, tüm araç ve ekipman yatırımlarını, AB standartlarında ve ADR regülasyonlarına göre gerçekleştirmiştir.

Gıda ve tehlikeli kimyasal nakliyesi konusunda uzmanlaşmış, en büyük filoya sahip İsmet Yılmaz Ltd. Şti. ilk etapta teslim aldığı 23 adet tanker ve çekiciler ile birlikte yaklaşık 3,5 milyon Euro’ya varan yatırım gerçekleştirdi.

İsmet Yılmaz Ltd. Şti. yetkilileri bu yatırım ile uluslararası standartlarda daha güvenli nakliye hizmetini verirken çevre ve insan sağlığına olan sorumluluğunu da yerine getirdiklerini ifade ettiler.

OKT Trailer Genel Müdürü Hakan Maraş, teslimat töreninde yapmış olduğu açıklamada; müşterileri olan İsmet Yılmaz Ltd. Şti.’nin talep ve beklentileri doğrultusunda geliştirilen, 34 bin litre kapasiteli paslanmaz çelik kimyasal taşıma tankerinin; L4BH tank kodu ile uluslararası ADR Normları ve R111 Statik Devrilme Kararlılığı hesaplamaları gerçekleştirilerek özel bir tasarım ile üretildiğini belirtti.

Maraş, bu özel tasarım ile kimyasal taşımacılığındaki yüksek tehlike risklerinin minimize edildiğini, tanker üzerindeki emniyet tedbirlerinin ve kullanıcı ergonomisinin yükseltildiğini açıkladı. Tüm üretim proseslerinde özel koruma yöntemleriyle muhafaza edilen gövde levhaları, kesintisiz kaynak teknolojisi ile birleştirildi. Aynı zamanda kimyasal taşımacılığına uygun özel pasivasyon yöntemi ile iç yüzey koruması sağlandı.

Gökhan Maraş: “ADR Sertifikası talep eden ülkeler çoğalıyor”

OKT-ISMET-YILMAZ-KIMYASAL-TANKERI

“ADR’ nin yani karayolunda tehlikeli madde taşımacılığına yönelik mevzuatın; taşıma tanklarında uygulanması, üç kademeli bir sistemle mümkün olduğunu ifade eden OKT Trailer Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Maraş, TSE’nin ADR ile ilgili olarak çok hızlandığını söyledi. Uzun süredir ADR kurallarına uygun ürünler üreterek hem iç piyasada hem de İtalya Almanya gibi ülkelerine ihraç ettiklerini açıklayan Maraş, son dönemde Orta Doğu ülkelerinin de ADR sertifikalı ürünler talep etmeye  başladığını açıkladı. Polonya’da ise ADR mevzuatı bulunmasına rağmen ve ülke yönetiminin yeni bir mevzuatla ADR kriterlerini daha da sertleştirdiğini de hatırlatan Maraş, “Polonya kendi ülkesine gelen tankerlerde kendi kriterlerini arayarak araçların orada tescil edilmiş olmasını istiyor. TSE ile de Türkiye için benzer bir çalışma yapılabilir. TSE araçlarımızı denetlerse bir belge verirse biz de yurtdışına standartları düşük ürünler göndermemiş oluruz.Bu şekilde kötü sürprizler yaşayarak Tüm sektörü mağdur edebilecek sorunların önüne geçebiliriz” dedi.

ADR Yollarda Nasıl Uygulanıyor?

“ADR’ nin yani karayolunda tehlikeli madde taşımacılığına yönelik mevzuatın; taşıma tanklarında uygulanması, üç kademeli bir sistemle mümkün oluyor. İlk aşamada, tankların ADR’ ye uygun imal edilip belgelendirmesinin yapılması gerekiyor. İkinci aşamada ise semi treyler uygulamalarında altyapının, kamyon uygulamalarında ise kamyonun ADR’ ye uygun olması ve bunun belgelendirilmesi şart. Üçüncü aşamada ise tankın ve alt yapının, kamyonun belgelerinin sunulabilmesidir. Bunların birleştirilmesi sonucunda ‘’T9” olarak da bilinen “Belirli Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlar İçin Onay Sertifikası” elde edilmektedir.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR